صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۰:۰۱
کد خبر: 9353
گزارشگر: 213
۷۳۱
۰
۰
۴
اظهارات رئیس سازمان سنجش درباره آزمون سراسری

«تغییرات» در کنکور سراسری با حذف آزمون برای برخی رشته ها+ویدیو

«تغییرات» در کنکور سراسری با حذف آزمون برای برخی رشته ها+ویدیو
بر اساس اظهارات رئیس سازمان سنجش با حذف کنکور برای ورود به دانشگاه چند تغییر مهم انجام می‌شود.

به گزارش آسیانیوز، وزیر علوم گفت: کنکور برای رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌ها حذف شدنی نیست و داوطلبان برای ورود به این رشته‌ها به تلاش خود ادامه دهند.

 در خصوص کنکور سراسری امسال وزیر علوم گفته است که کنکور برای رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌ها حذف شدنی نیست. همچنین رئیس سازمان سنجش در نشست خبری اعلام کرده است که سوالات آزمون کنکور سراسری امسال محتوایی است.

به نقل از ایسنا، وزیر علوم با تاکید بر اینکه کنکور برای رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌ها حذف شدنی نیست و داوطلبان برای ورود به این رشته‌ها به تلاش خود ادامه دهند، گفت: در حال حاضر امکان تحصیل در ۸۵ درصد از رشته‌های دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی وجود دارد اما ورود به رشته‌های پرطرفدار را نمی‌توانیم طبق سوابق تحصیلی مهیا کنیم.

محمدعلی زلفی‌گل به تشریح مهمترین برنامه‌های آموزش عالی در حوزه کنکور سهمیه ورود به دانشگاه‌ها و تحقق شعار سال اشاره کرد و گفت: شیوه اجرای کنکور در کشور ما توسط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و وزارت علوم نمی‌تواند در این زمینه ورود کند و صرفاً مجری، قانون است.

 


وی در ادامه به برنامه وزارت علوم درخصوص نحوه اجرای کنکور نیز اشاره و تاکید کرد: بنده به طور شفاف تاکید می‌کنم که کنکور برای رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌ها امکان حذف شدن ندارد و کسانی که داوطلب این رشته‌ها هستند و هدفشان کسب کرسی‌های رشته‌های پرطرفدار است باید با جدیت برای حضور در کنکور تلاش کنند چراکه آزمون برای ورود به این رشته‌ها حذف شدنی نیست و سوابق تحصیلی نمی‌تواند این امر را ارزیابی کند.

 وزیر علوم تاکید کرد: اگر ظرفیت یک رشته خاص در یک دانشگاه خاص را مثلا ۱۰۰ نفر عنوان کنیم اما تعداد افرادی که براساس سوابق تحصیلی ارزیابی شوند بیش از ۱۰ هزار نفر با معدل ۲۰ متقاضی باشند چگونه می‌شود که این افراد را برای حضور در آن رشته خاص تفکیک کنیم بنابراین هیچ راهی برای حضور در رشته‌های پرطرفدار کنکور جز برگزاری کنکور وجود ندارد.

زلفی‌گل با تاکید بر اینکه امکان حضور در بیش از ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی وجود دارد، گفت: براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توان برای حضور در این رشته‌ها سوابق تحصیلی تاثیر قطعی داشته باشد و نیاز به برگزاری کنکور نباشد اما برای رشته‌های پرطرفدار کنکور حتما باقی خواهد ماند.

 پورعباس، رئیس سازمان سنجش: سوالات به صورت تصادفی انتخاب می شود و کاملا قرنطینه است و سعی کردیم سوالات غیر مرتبط در آزمون وجود نداشته باشد.

به گفته وی، بیشترین داوطلب در آزمون سراسری امسال در گروه تجربی است؛ ۶۱ درصد شرکت کنندگان خانم هستند.

۴ تغییر مهم برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۲
به نقل از مهر، بر اساس اظهارات رئیس سازمان سنجش با حذف کنکور برای ورود به دانشگاه چند تغییر مهم انجام می‌شود:

زیرگروه‌ها حذف می‌شوند
دروس عمومی از آزمون سراسری حذف می‌شود
آزمون تخصصی حداقل دوبار در سال برگزاری می‌شود
تاثیر قطعی ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی سال دوازدهم

 

https://www.asianews.ir/u/6ag
اخبار مرتبط
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای بسیاری از رشته های دانشگاهی امکان حذف کنکور و پذیرش دانشجو با استفاده از سوابق تحصیلی وجود دارد.
حضوری شدن مدارس از روز ۱۴ فروردین و افزدوه شدن به سال تحصیلی برای جبران عقب ماندگی آموزش و زمان برپایی کنکور ۱۴۰۱ برنامه های جدیدی است که باید دید چطور عملیاتی خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید