صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۰:۱۴
کد خبر: 9422
گزارشگر: 213
۷۲۰
۰
۰
۴
فقدان نویسنده مردم نویس پیش از انقلاب

پرویز قاضی سعید درگذشت

پرویز قاضی سعید درگذشت
پرویز قاضی سعید از نویسندگان عامه‌پسند ایران در سن خوزه ایالت کالیفرنیا رخ درگذشت؛ حدود ۵۰ عنوان کتاب او بارها تجدید چاپ شدند.

به گزارش آسیانیوز، خانواده قاضی‌ سعید  اعلام کرد که درگذشت او شب گذشته در سن خوزه ایالت کالیفرنیا رخ داده است. این گزارش علت مرگ این نویسنده را «بیماری» عنوان کرده است.

پرویز قاضی سعید در شمار نویسندگان عامه‌پسند ایران محسوب می‌شد، نویسنده‌ای با حدود ۵۰ عنوان کتاب که بسیاری از آنها بارها تجدید چاپ شدند.

از ژانرهای مورد علاقه آقای قاضی سعید، ژانر پلیسی بود که او در آن با خلق شخصیتی به نام کارآگاه لاوسون مخاطبان خود را درگیر معماها و ماجراهای جنایی می‌کرد. «معبد مرگ»، «لاوسون در جزیره وحشت» و «وحشت در ساحل نیل» از جمله این آثار است که لاوسون داستان آنها را پیش می‌برد.

او همچنین به همراه ر.اعتمادی از پاورقی‌نویسان شناخته شده ایران بود که برای روزنامه اطلاعات داستان‌های عاشقانه می‌نوشت.

آثار پرویز قاضی سعید پس از انقلاب ۱۳۵۷ دچار سانسور شد، اما تا سال‌ها این کتاب‌ها به صورت زیرزمینی منتشر می‌شدند، کتاب‌هایی که همگی در قطع جیبی بودند.

پرویز قاضی سعید در خارج از ایران به کار روزنامه‌نگاری و نوشتن ادامه داد.

از جمله دیگر آثار او می‌توان به کتاب‌های «تپه‌های بلند اندوه»، «قلاب ماهی»، «مردی که دو چهره داشت»، «در ویتنام همیشه باران می‌بارد»، «دوزخی‌ها»، «تابوت سرخ» و «آرزوهای بر باد رفته، از انقلاب مشروطیت تا توطئه‌های جهانی علیه ایران» نام برد./

https://www.asianews.ir/u/6cb
اخبار مرتبط
یاسین قاسمی بجد، نویسنده جوان با انتقاد شدید از وضعیت ممیزی و رد مجوز سه کتابش در دولت جدید به آسیانیوز گفت: هر بار کتاب هایم را برای اخذ مجوز به وزارتخانه می فرستم با انبوهی از اصلاحات و حذفیات مواجه می شوم، حتی برای کتابی گفتند یک فصل کاملش باید حذف شود.
یک جامعه زمانی هنر و علوم انسانی را مورد توجه قرار می دهد که از مسائل و نیازهای اولیه و روزمره خود فارغ شده باشد و بتواند به تعالی بعد غیر مادی خود بپردازد.
رضا براهنی شاعر و نویسنده صاحبنام ایرانی و از اعضای هیات موسس کانون نویسندگان ایران که در تورنتوی کانادا به‌ سر می‌برد، بامداد امروز درگذشت.
کانون نویسندگان ایران امروز شنبه، ۱۸ دی‌ماه، در بیانیه‌ای کوتاه خبر داد که بکتاش آبتین، نویسنده و شاعر در بیمارستان ساسان تهران درگذشته است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید