صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۰۳:۴۱
کد خبر: 9606
گزارشگر: 213
۵۱۵
۰
۰
۲
بازار در انتظار افزایش قیمت مواد غذایی اصلی

دلیل توقف عرضه ماکارونی

دلیل توقف عرضه ماکارونی
این روزها در حالی که افزایش قیمت گندم به‌ عنوان مهم‌ترین ماده غذایی در سفره مردم، نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده، عرضه ماکارونی به بازار تقریبا متوقف شده است.

به گزارش آسیانیوز، این روزها افزایش قیمت گندم به‌عنوان مهم‌ترین ماده غذایی در سفره مردم، نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده است. به‌طوری که قیمت نان و ماکارونی نیز افزایش چند برابری داشته است.

-------------

بیشتر بخوانید

قیمت ماکارونی چقدر می شود؟/جنب و جوش مافیای آرد بعد از برنج!
-------------------------------------------

خبرهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که قیمت ماکارونی حدود سه برابر قیمت پیشین شده است. موضوعی که دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره آن می‌گوید: اکنون کارخانه‌ها در انتظار عرضه این محصول با نرخ‌های جدید هستند بنابراین به شکل محدود به بازار عرضه می‌شود.

این روزها افزایش قیمت گندم به‌عنوان مهم‌ترین ماده غذایی در سفره مردم، نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده است. به‌طوری که قیمت نان و ماکارونی نیز افزایش چند برابری داشته است. خبرهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که قیمت ماکارونی حدود سه برابر قیمت پیشین شده است. موضوعی که دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره آن می‌گوید: اکنون کارخانه‌ها در انتظار عرضه این محصول با نرخ‌های جدید هستند بنابراین به شکل محدود به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش ایرنا، قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران با بیان اینکه «برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز با محدودیت ماکارونی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند»، افزود: کارخانه‌های تولیدی فعلاً به طور محدود و با مدیریت، بار به بازار عرضه می‌کنند تا تغییر قیمت‌های جدید اعمال شود.

به گفته حسنی در مورد ماکارونی کمبودی وجود ندارد و در انبار کارخانه‌ها موجود است؛ پس از اعلام قیمت جدید مجددا در بازار به وفور عرضه خواهد شد. در واقع پس از تغییر قیمت آرد، کارخانه‌ها نیز عرضه خود را منوط به تغییر قیمت‌ها کرده‌اند.

در همین رابطه، رئیس سازمان حمایت و مصوبه کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی، اعلام کرد قیمت ماکارونی ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزارتومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزارتومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزارتومان خواهد شد.

این اعلام قیمت دستوری در شرایطی است که اخیرا دولت تصمیم گرفته تا قیمت تولید را روی محصولات درج کند. این سوال مطرح است که آیا اعلام این قیمت‌ها نقض تصمیم پیشین دولت است یا خیر.

--------------

بیشتر بخوانید

با «قیمت های دستوری»؛ اقتصاد درست نمی شود!

-------------------------------------------
در پی خشکسالی‌های اخیر، دولت ناچار شد تا گندم را وارد کند. دولت می گوید که کارخانه‌ها تا پیش از این با استفاده از ارز ٤٢٠٠ تومانی آرد را می‌خریدند و سپس محصولات خود را به نرخ آزاد صادر می‌کردند. روندی که باعث سود سرشاری برای کارخانه‌ها شده است. با این حال مشخص نیست که اصلاح قیمت‌ها، چطور قرار است وضعیت بازار داخلی را بهبود ببخشد.

بر اساس آمارهای رسمی، قیمت ماکارونی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال قبل از آن، ۱۸.۵ درصد افزایش یافت اما بررسی بازار در هفته اول اردیبهشت ۱۴۰۱، از رشد ۱۱۴ درصدی قیمت این کالا در مقایسه با اسفند ۱۴۰۰ خبر می‌دهد.

در همین حال طبق انتظارات تولیدکنندگان ماکارونی قیمت آن با تثبیت قیمت آرد افزایش خواهد یافت؛ این در حالی است که بنا بر مشاهدات میدانی برخی رسانه ها برخی فروشگاه‌ها ماکارونی را دو برابر قیمت سال قبل می‌فروشند و موجودی برخی از فروشگاه‌ها هم تمام شده است. این در حالی است که محسن امینی، عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی، می‌گوید قیمت جدید این کالا در دولت تصویب و ابلاغ می‌شود.

بر اساس آمارهای رسمی، قیمت ماکارونی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال قبل از آن، ۱۸.۵ درصد افزایش یافت اما بررسی بازار در هفته اول اردیبهشت ۱۴۰۱، از رشد ۱۱۴ درصدی قیمت این کالا در مقایسه با اسفند ۱۴۰۰ خبر می‌دهد.

در اسفند ۱۴۰۰، متوسط قیمت بسته‌های ۵۰۰ گرمی ماکارونی ۷۴۰۰ تومان بود اما قیمت آن در هفته اول اردیبهشت ۱۴۰۱، از دو برابر هم فراتر رفت و به ۱۶ هزار تومان رسید. این قیمت‌ مربوط به یکی از نشان‌های تجاری معروف ماکارونی در ایران است. این شرکت بسته‌های ۵۰۰ گرمی دیگری هم دارد که عبارت «غنی‌شده» روی آن‌ها درج شده و قیمت آن‌ها ۱۷ هزار تومان است.

به نظر می‌رسد که بعد از گوجه‌فرنگی و برنج، افزایش بیش از دوبرابری قیمت ماکارونی، سومین شوک به بازار خوراکی‌ها در سال جدید باشد. پیش‌تر محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، گفته بود که با افزایش قیمت گندم و آرد، احتمال گران شدن ماکارونی تا کیلویی ۲۵ هزار تومان هم وجود دارد./

https://www.asianews.ir/u/6ha
اخبار مرتبط
دبیر انجمن حبوبات از تداوم افزایش نرخ انواع محصولات حبوبات در بازار خبر داد؛ این در حالی است که بسیاری از مسوولان پیشین و فعلی و از جمله عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرده اند که گرانی‌ها و تورم تقصیر هیچ کشوری نیست؛ بلکه مساله مدیران بی‌کفایت، نالایق و ناتوان است.» .
طبق انتظارات تولیدکنندگان ماکارونی قیمت آن با تثبیت قیمت آرد افزایش خواهد یافت؛ این در حالی است که بنا بر مشاهدات میدانی برخی رسانه ها، بعضی فروشگاه‌ها ماکارونی را دو برابر قیمت سال قبل می‌فروشند و موجودی برخی از فروشگاه‌ها هم تمام شده است.
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران از افزایش نرخ فروش گندم دولتی خبر داد و گفت قیمت آرد گران می شود و احتمال افزایش قیمت مشتقات آن نیز وجود دارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید