صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۵:۱۷
کد خبر: 9616
گزارشگر: 2
۴۳۱
۰
۰
۵
ونیر دندان

لمینت دندان چه کاربردی دارد؟

لمینت دندان چه کاربردی دارد؟
لمینت دندان یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا سرامیک دندانپزشکی سفید رنگ است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان نصب می‌شود. هم لمینت سرامیکی و هم لمینت کامپوزیتی لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا همچنین اصلاح طرح لبخند استفاده میشوند. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های زیبایی دندانپزشکی به شمار میرود. شما در این درمان زیبایی مطابق میل خود می توانید رنگ و فرم دندان هایتان را انتخاب کنید.

برای انجام لمینت دندان شرایط خاصی لازم می باشد. برای درمان زیبایی شرایط فک و لثه باید سالم باشد. دکتر دندانپزشک تشخیص می دهد که بیمار شرایط مطلوب برای این درمان را دارا می باشد یا نه.
احیاناً اگر بیماری مشکل فکی یا تحلیل لثه یا نیاز به ارتودنسی داشته باشد برای انجام این درمان مناسب نیست.
بیماری که از هر لحاظ برای درمان لمینیت مناسب باشد. در طی دو مرحله این درمان بر روی او صورت می گیرد. ابتدا بیمار در جلسه اول با تراش دندان ها در حد چند دهم میلیمتر و بدون آسیب به دندان تراش خورده می شود و بعد از آن مرحله قالبگیری انجام می شود.
مرحله دوم، مرحله لابراتوار دندان می باشد که توسط لابراتوار انجام می شود. لمینت دندان یک پوسته بسیار نازک از جنس سرامیک می باشد که شبیه به جنس دندان طبیعی است و مقاومتش که کاملا شبیه دندان طبیعی است .لمینت ها تک به تک ساخته می شوند و بعد از ساخته شدن دندان ها توسط لابراتوار با مواد مخصوص به دندان های اصلی چسبانده می شود.
این چسب بسیار مقاوم بوده و توسط اشعه نور ماورا بنفش سخت می شود.

کامپوزیت دندان

بعد از انجام لمینت دندان فرد باید بهداشت دهان را کاملا رعایت کند. از فشار زیاد یا ضربه زدن به دندان خود داری نموده و نخ دندان حتما باید استفاده شود. هر ۶ماه یکبار برای چکاپ به دکتر خود مراجعه کنند. شما به راحتی می توانید غذا میل کنید. بدون اینکه فشاری به دندان های زیری و دندان های لمینت شده وارد شود ، بر عکس کامپوزیت دندان هیچ تغییر رنگی ندارند از شفافیت فوق العاده برخوردار بوده و شما می توانید با خیالی آسوده و بدون آسیب به دندان ها از لمینت برای مرتب کردن و تغییر فرم دندان و بهبود طرح لبخند استفاده کنید. لمینیت یکی از بهترین درمان های زیبایی می باشد.
در صورت آسیب رسیدن به لمینت دندان یا دندان شکسته امکان تعویض آن وجود دارد . گاهی بر اثر ضربه یا فشار ممکن است لمینیت از روی دندان جدا شود که می توان با مراجعه به دندانپزشک، به چسباندن دوباره آن اقدام نمود . در لمینیت دندان با مشاهده هر گونه التهاب یا قرمزی لثه برای چکآپ مراجعه کنید تا از سلامت لثه های خود مطمئن شوید.

لمینت سرامیکی

انواع لمینت دندان:

 

لمینت های دندانی دو نوعند :
لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم) : این نوع لمینت ها از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این لمینت ها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.
لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم ) : در مقابل لمینت سرامیکی ، کامپوزیت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده شده (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پولیش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور از کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است.

 

چه افرادی نمیتوانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

 

یکی از شرایط مهم عادت های دهانی بیمار است که دندان قروچه میتواند باعث شکستگی های لمینت شده و به مرور زمان به آن آسیب برساند.
کسانی که پوسیدگی های وسیع روی دندانهایشان دارند. در این صورت انجام لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به بعد از برطرف کردن پوسیدگی یا عفونت لثه هایشان موکول میشود.
کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و مقدار مینای دندان آنها کافی نیست. برای این گونه افراد معمولا به جای لمینت دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان می شویم.
خیلی‌ها لمینت دندان را با ایمپلنت دندان اشتباه می‌گیرند در صورتیکه این دو کاملا از یکدیگر متفاوت هستند و برای موارد خاص خودشان به کار می‌روند. ایمپلنت یک روش کاشت دندان به جای دندان‌های کشیده شده است در حالی که لمینت به منظور زیباسازی و فرم‌دهی به بد شکلی‌ها و بد رنگی‌های دندان استفاده می‌ گردد.

 

نازکی لمینت دندان چقدر است؟

 

لمینت دندان بسیار نازک است. پوست تخم مرغ یا لنزی بسیار نازک را در نظر بگیرید. لمینت دندان دقیقا از نظر ضخامت مشابه آن ها بسیار نازک بوده و در عین ظرافت سخت و مقاوم بوده و باعث حفظ مینا و عملکرد دندان میشود.

 

طول عمر دندان لمینت شده

 

در بیشتر موارد افراد سوال میکنند که ممکن است لمینت از دندان جدا شود و یا در مرور زمان پوسیده شود که باید گفت لمینت که به درستی چسبانده شود و طراحی دقیق داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمیشود ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجود دارد.
اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمینت از سطح دندان شده و باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود . از گاز زدن و جویدن ته دیگ ها و میوه های سفت باید خودداری کرد و مراقبت های لازم انجام گیرد تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند.
دندانی که روی آن ترمیم لمینت انجام گرفته است به همان اندازه پوسیده میشود که دندان طبیعی میپوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده میشود باید به دندان درمان شده نیز داد تا سالم بماند.
لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث تجمع پلاک میکروبی بر روی آن شده و پوسیده شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد.

 

مزایای انجام لمینت:

 

بکار گذاشتن این پوسته روی دندان از پوسیدگی و خراب شدنش جلوگیری کرده و برخلاف روکش های سرامیکی که دور تا دور دندان تراشیده میشود و بخش زیادی از دندان حذف می شود برای بکار گذاشتن این پوسته روی دندان ها مقدار کمی از آن تراشیده شده و باقی آن دست نخورده باقی می ماند . یکی از موارد قابل توجه برای این درمان ماندگاری رنگ آن است که این ثبات رنگ بسیار مداوم است. برخلاف ظاهر نازک آن مانند ایمپلنت دندان بسیار مقاوم بوده و با رعایت کردن بهداشت دهانی طول عمر بیشتری را پیدا خواهد کرد.


نوید جمشیدی
https://www.asianews.ir/u/6hk
اخبار مرتبط
عضو انجمن ملی متخصصان تغذیه در روسیه دلایل لک شدن دندان را نام برد و گفت دندان‌ها با مصرف برخی خوراکی ها به دلیل مشکلات مینای دندان تیره و خراب می‌شوند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید