صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۴:۲۳
کد خبر: 9617
گزارشگر: 213
۴۷۲
۰
۰
۳
اروپا واردات نفت از روسیه را قطع می کند

تاثیرات «چکش های محکم» تحریم نفتی بر سرنوشت پوتین

تاثیرات «چکش های محکم» تحریم نفتی بر سرنوشت پوتین
اتحادیه اروپا درباره شدیدترین بسته جدید تحریم‌‌ها علیه روسیه تصمیم‌گیری کرده است.

به گزارش آسیانیوز، به گفته فون درلاین هدف تحریم‌ها ایجاد فشار حداکثری بر مسکوست.

اتحادیه اروپا درباره بسته جدید تحریم‌‌ها علیه روسیه تصمیم‌گیری می‌کند که شامل نفت این کشور نیز می‌شود. برای مجارستان و اسلواکی معافیت‌هایی در نظر گرفته شده است. تحریم نفتی روسیه در یک بازه شش تا هشت ماهه اجرایی می‌شود.

نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه چهارم مه (۱۴ اردیبهشت) برای بررسی پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا و تصمیم‌گیری درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه گردهم می‌آیند. پذیرش بسته جدید تحریم‌ها تنها با اتفاق آرا ممکن است. این بسته شامل تحریم نفتی روسیه می‌شود و بر اساس آن شرکت‌های اتحادیه اروپا دیگر اجازه واردات نفت روسیه را نخواهند داشت.
 
اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در عین حال تاکید کرده است که باید یک دوره‌ انتقالی برای چنین گامی در نظر گرفته شود. او اضافه کرده این گام باید با یک "برنامه‌ریزی منظم" اجرایی شود که هدف آن ایجاد یک فشار حداکثری بر مسکو و در عین حال به حداقل رساندن تأثیر آن بر اقتصادهای خودی است.

 اتحادیه اروپا هفته‌هاست که پیرامون امکان تحریم نفتی روسیه بحث می‌کند. کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهادی را تنظیم کرده است که بر اساس آن تحریم‌ها باید ظرف شش تا هشت ماه صورت گیرد. به‌طور مشخص برنامه‌ریزی شده است که پس از یک مرحله شش ماهه، ممنوعیت واردات نفت خام و پس از خروج تدریجی هشت ماهه، ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی نیز اعمال شود. همچنین باید برنامه ریزی شود که آیا تحویل نفت از طریق خط لوله صورت گیرد یا با کشتی.

تحریم نفت روسیه در میان اعضای اتحادیه اروپا مخالفانی مانند مجارستان و اسلواکی دارد. برای این کشورها معافیت‌های گسترده‌ای در نظر گرفته شده است. این دو کشور اتحادیه اروپا در حال حاضر بخش بزرگی از نفت مورد نیاز خود را از روسیه تامین می‌کنند و به دلیل عدم دسترسی به دریا، در موقعیتی نیستند که منابع دیگری را به سرعت سایر کشورها جایگزین کنند.

طبق طرح اتحادیه اروپا قرار است واردات نفت از روسیه تا پایان سال ۲۰۲۳ به شکل کامل عملی شود.

 همچنین قرار است افسران عالی رتبه نظامی و سایر افرادی که در شهرهای اوکراین مانند بوچا و ماریوپل مرتکب جنایات جنگی شده‌اند در فهرست تحریم‌هایی اتحادیه اروپا قرار گیرند و دارایی‌هایشان مسدود ‌شود.

علاوه بر این ارتباط Sberbank و دو بانک بزرگ دیگر روسیه با سیستم ارتباطات بانکی بین‌المللی (سوئیفت) قطع خواهد شد. چندین شبکه تلویزیونی دولتی روسیه که اخبار دروغین درباره جنگ اوکراین پخش می‌کرده‌اند، نیز در اتحادیه اروپا مسدود شده‌اند.

زندگی گران بر برای اروپایی ها

روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان گفته است که با تحریم نفتی روسیه شهروندان اتحادیه اروپا باید در انتظار افزایش قیمت‌ انرژی و سایر کالاها باشند زیرا جایگزین کردن نفت ارزان روسیه با نفتی گران‌تر می‌تواند به یک جهش در هزینه‌ها منجر شود. علاوه بر این آلمان با جدیت به دنبال کاهش وابستگی خود به گاز ارزان روسیه است. ایجاد ساختارهای لازم در بنادر آلمان برای ذخیره گاز مایع و تبدیل پالایشگاه‌ها نیز هزینه‌زا است.

این در حالی است که  «تونی‌ بلر» در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی «نیویورک تایمز» به طور مفصل در مورد اوضاع اوکراین و روابط غرب با روسیه بحث و گفت که ولادیمیر پوتین "از واقعیت دور شده" و گسترش ناتو در اروپا را اشتباه درک کرده است.

وی تاکید کرد بسیاری از کشورهای اروپایی - برخی از آنها بیش از ۵۰ درصد - به انرژی روسیه وابسته هستند. بنابراین، آنها به دنبال بازارهای جدید با سرعتی باورنکردنی هستند... حتی در این حال که با چنین وضعیتی در سراسر اروپا با بحران افزایش هزینه زندگی و تورم روبرو هستید./

https://www.asianews.ir/u/6hl
اخبار مرتبط
«تونی‌ بلر»، نخست وزیر اسبق انگلیس گفت‌: ولادیمیر پوتین گسترش ناتو در اروپا را اشتباه درک کرده است.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، به غرب هشدار وقوع جنگ هسته ای را داد و گفت: ناتو با مسلح کردن اوکراین وارد یک جنگ نیابتی با روسیه شده است.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین هشدار داد که رئیس‌جمهوری روسیه برای تصرف سایر کشورها برنامه دارد.
مقام‌های غربی گفتند که روسیه با وجود شکست در اهداف اصلی خود در تهاجم به اوکراین، همچنان می‌تواند در این کشور مدعی پیروزی شود.
در حالی که عضو وزارت کشتی‌رانی یونان یک نفت‌کش روسی را در آب‌های جزیره اویا توقیف کرده است، آمریکا و گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای از حمل نفت ایران با این کشتی خبر داده اند.
جنگ اوکراین در حالی در جریان است که حملات سنگین نیروهای روسیه به شهر ماریوپول واقع در جنوب شرق این کشور با هدف کنترل بر آن، همچنان ادامه دارد و بیم آن می رود که این حملات تلفات سنگینی در طرف اوکراینی‌ها بر جا بگذارد.
در حالی که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین هشدار داد که جهان باید برای دستور احتمالی ولادیمیر پوتین جهت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای آماده باشد، اتحادیه اروپا از کشورهای اتحادیه خواست، هر چه زودتر به اوکراین جنگ‌افزار بفرستند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید