صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۰۰:۵۷
کد خبر: 9645
گزارشگر: 306
۲۶۱
۰
۰
۱

شناسایی مقصران بحران سیل اخیر یزد به دادستان واگذار شده است

شناسایی مقصران بحران سیل اخیر یزد به دادستان واگذار شده است
یزد - رئیس شورای شهر در نشست شورای شهر با دستگاه‌های مرتبط با مدیریت بحران سیل اخیر یزد با اشاره به بحران ایجاد شده در ارتباط با سیل اول هفته یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه پیگیری و شناسایی مقصران این حادثه و بحران از سوی ستاد بحران استان به دادستانی واگذار شد،،‌ هدف از این نشست مقصریابی نیست
آسیانیوز /یزد ؛ عزیزالله سیفی با اشاره به اینکه چگونگی ایجاد این حادثه موضوع تشکیل این جلسه است تصریح کرد: هدف بررسی خسارت‌های احتمالی چنین حوادثی و راهکارهای پیشگیری از آن است.
سیفی با بیان اینکه بارشی که شنبه و به مدت حداکثر 50 دقیقه انجام شد بین 25 تا 30 میلیمتر بود عنوان کرد: نقص سیل‌بند در محدوده جنوبی کمربندی یزد، این حجم بارش،‌ آب‌های سطحی بالادست اطراف کوه‌های مشرف به پارک کوهستان و کوه‌های اطراف از جمله نکات بسیار مهم این حادثه است.
رئیس شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه این حجم بارندگی هم تنها در یک نقطه خاص از شهر با این شدت انجام شده بود بیان کرد: گرچه هواشناسی باران را اعلام کرده بود ولی وضعیت به صورت قرمز بیان نشده بود.
وی خاطرنشان کرد: در حدود نیم ساعت تا 40 دقیقه پس از بارش باران آب گرفتگی معابر یزد مثل دفعات قبل بود و شهرداری در حال دفع این آبها بود ولی پس از بحران آغاز شد.
سیفی تصریح کرد: برابر چیزی که آب منطقه‌ای و هواشناسی اعلام کردند،‌ چنین اتفاقی در یزد پس از 100 سال رخ داده و دوره بارندگی این چنینی همین 100 سال یک‌مرتبه است.
رئیس شورای اسلامی شهر یزد افزود: بحران‌های این چنینی پدیده‌ای صرفا مخصوص یزد نیست و علی‌رغم تمام پیشرفت‌هایی که دنیا امروز در خصوص مدیریت بحران دارد،‌ حتی در کشورهای پیشرفته هم به وجود آمده و نمی‌توان به صورت کامل مجموعه اقدامات استان در خصوص مدیریت بحران را زیر سوال برد.
وی در ارتباط با نحوه پوشش رسانه‌ای بحران سیل یزد گفت: طبیعی است که نکات منفی بحران بیشتر است ولی اینکه برخی رسانه‌ها صرفا نکات منفی را بیان کند در واقع چیزی جز تضعیف روحیه شهروندان را به دنبال ندارد و امیدواریم که رسانه‌ها علاوه بر پرداختن به اطلاع‌رسانی درست،‌ زمینه تقویت روحیه مجموعه عوامل موثر در کنترل و مدیریت بحران را به وجود آورند.
سیفی افزود: برخی رسانه‌ها هم این بحران را بهانه‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی خود قرار داده بودند که در دنیای سیاسی کنونی چنین چیزی کاملا عادی است.
وی اظهار داشت: پس از 40 دقیقه یکی از بحران هایی که به وجود آمد ترافیک بسیار شدید ناشی از خروج مردم از خانه‌ها برای مشاهده باران و وضعیت آب و هوای شهر بود.
وی تصریح کرد: به جای آنکه ما مردم را مدیریت کنیم که در خانه‌های خود بمانند تا دستگاه‌های اجرایی بتوانند بحران را جمع کنند،‌ ورود خودروها به بحران تبدیل شده بود و امکان حضور خودروهای امدادی و راهسازی در محل‌های مورد نیاز نبود.
رئیس شورای اسلامی شهر یزد خاطرنشان کرد: تا 40 دقیقه پس از بارش باران ما هیچ بحرانی نداشتیم ولی پس از آن آب گرفتگی معمولی هم به سیلاب تبدیل شد
محمد مهدی نیکونژاد دیگر عضو شورای اسلامی شهر یزد هم در این نشست گفت: یکی از مسائل بسیار مهمی که در ارتباط با بحران‌هایی همچون سیل باید به آن توجه کنیم این است که مدیریت بحران باید از قبل آن شروع شود.
وی تصریح کرد: زمان بارندگی با ساعت های پایانی روز و نزدیکی آن به افطار همزمان شده بود و طبیعی بود که در این ساعت تردد شهروندان افزایش پیدا می کند.
این عضو شورای اسلامی شهر یزد خاطرنشان کرد: ما در قسمت‌هایی از جمله قاسم‌آباد،‌ شهرک دانشگاه،‌ مهرآوران و شهرک رزمندگان بیشترین مسائل را داشتیم.
محسن ابوترابی رئیس کمیسیون محیط زیست شهری شورای اسلامی شهر یزد هم با بیان اینکه واقعیت مطلب این است که بحران سیل همه را غافل‌گیر کرد گفت: بحث بارندگی سال 97 در طول 2 روز 40 میلی‌متر بود ولی الان در مدت 50 دقیقه 27 میلی متر بارش به وقوع پیوست.
وی تصریح کرد: الان به دنبال آن نیستیم که چه اتفاقی برای سیل بندها رخ داده ولی باید سعی کنیم آمادگی برای مدیریت و پیشگیری از بحران‌ها را افزایش دهیم.
عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه در گذشته هم بارش‌های شدیدی در سطح شهر یزد انجام شده گفت: در گذشته مسیل‌های یزد و رودخانه و همچنین سیل بندها دستکاری نشده بودند ولی الان این دست‌کاری در سطح شهر و در سیل‌بندها انجام شده است.
ابوترابی خاطرنشان کرد: اگر سیل‌بندها دستکاری نشده بودند ما هیچ مشکلی نداشتیم ولی سیل ایجاد شده به دلیل دستکاری سیل‌بند در کنار زمین‌های پارک علم و فناوری است.
فاطمه زارع رئیس کمیسیون خانواده شورای شهر یزد هم در این نشست گفت: یکی از مهمترین مباحثی که در این رابطه باید انجام شود بحث آسیب‌شناسی در ارتباط با این وقایع و پیشگیری از بحران‌های بعدی است.
وی تصریح کرد: جای تشکر است که همه دستگاه‌ها و به ویژه مردم و گروه‌های بسیجی و جهادی در زمان بحران پای کار بودند و اقدام به انجام فعالیت بودند.
عضو شورای اسلامی شهر یزد خاطرنشان کرد: صبح روز شنبه دهم و چند ساعت قبل از وقوع سیل هشدار وضعیت نارنجی صادر شد،‌ باید بررسی کرد که چرا تیم‌های مدیریت بحران پس از وقوع سیل اقدام به بازدید از سیل‌بندها نکردند؟
زارع بر وجود تیم‌های عملیات روانی در زمان بحرا‌ن‌ها تاکید کرد و گفت: مردم در زمان بحران با مشکلات روحی بسیاری روبرو می‌شوند و باید در این ایام تیم‌هایی در محل حاضر شده و به آرام کردن آنها به لحاظ روحی بپردازند
محمدباقر پارسائیان رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر یزد هم در این نشست گفت: مباحث در ارتباط با جریان سیل دو نکته است که یک مورد مربوط به خارج شهر و تخریب سیل‌بند است و بحث دیگر به داخل شهر مرتبط می‌شود.
وی تصریح کرد: در ارتباط با داخل شهر،‌ آب باید به رودخانه شهر وارد می‌شد ولی الان این مسیر رودخانه کجاست و چرا رودخانه با این همه مشکل مواجه شده است.
پارسائیان با بیان اینکه مسیر رودخانه و حریم آن هم با مشکلات بسیار جدی روبرو هستند بیان کرد: ما در سالهای گذشته شعارهای زیادی برای احیای رودخانه یزد دادیم ولی همچنان این رودخانه با مشکل بسیار جدی روبرو است.

سید محمد جواد عرفانفر

شناسایی مقصران بحران سیل اخیر یزد به دادستان واگذار شده است ,  عزیزالله سیفی رئیس شورای شهر , محمد مهدی نیکونژاد عضو شورای اسلامی شهر یزد , فاطمه زارع رئیس کمیسیون خانواده شورای شهر , محمدباقر پارسائیان رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر 

https://www.asianews.ir/u/6ib
اخبار مرتبط
یزد - عضو شورای اسلامی شهر با اشاره به اینکه دفاتر تسهیلگری برای توانمندسازی ساکنین محلات حاشیه ای شهرها ایجاد شد گفت: دفاتر تسهیلگری در محلات محروم و حاشیه ای اقدامات گسترده ای انجام دادند
یزد - عضو کمیسیون درآمد پایدار و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر با اشاره به اینکه 25 طرح سرمایه‌گذاری در دست اقدام در شهرداری وجود دارد ، گفت : اولویت اصلی در این باره تکمیل طرح‌های در دست اجرا و تعیین تکلیف پروژه های بر زمین مانده از سالهای گذشته می باشد وی ابراز امیدواری کرد که در این دوره از شورای شهر ، در تلاشیم تا با پیگیری و اجرای پروژه های سرمایه گذاری مشارکتی ، طعم این اقدامات و اجرای پروژه های مذکور به کام شهروندان یزدی شیرین بیاید
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید