صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۰۰:۴۲
کد خبر: 9691
گزارشگر: 213
۶۴۷
۰
۰
۳
تشکیل احزاب با چهره های تاثیرگزار سیاسی در پنجشیر

احمد مسعود گفت اوضاع افغانستان به‌ سرعت تغییر می کند

احمد مسعود گفت اوضاع افغانستان به‌ سرعت تغییر می کند
در حالی که احمد مسعود که رهبری مهم ترین جبهه نظامی علیه طالبان را بر عهده دارد، تلاش می‌کند تا فعالیت‌های در حال گسترش جبهه مقاومت ملی؛ از طریق یک شورای عالی با احزاب تاثیرگذار سیاسی ادامه یابد، گفته است: اوضاع افغانستان به‌سرعت در حال تغییر است.
به گزارش آسیانیوز، احمد مسعود که اکنون رهبری تاثیرگذارترین جبهه نظامی علیه طالبان را به عهده دارد، به‌ شدت در تلاش است تا با ایجاد یک اجماع سیاسی میان سران احزاب افغانستان، آنان را حول محور جدیدی با نام «شورای عالی جبهه مقاومت ملی افغانستان» جمع کند. جبهه مقاومت ملی نخستین‌بار روز پنجشنبه، ۱۵ اردیبهشت، (۵ مه)، این تصمیم را علنی کرد و از برگزاری نشستی به همین منظور خبر داد.

در خبرنامه جبهه مقاومت ملی آمده است که در این نشست، افرادی از همه اقوام، مذاهب، جریان‌های سیاسی و استان‌های افغانستان حضور داشتند و مذاکره درباره تشکیل شورای عالی جبهه مقاومت ملی افغانستان تا کسب توافق نهایی، ادامه خواهد داشت.

منابع نزدیک به جبهه مقاومت ملی،اعلام کرد اند که برخی سران احزاب سیاسی به دلایلی، برای پیوستن به این شورا آماده‌ نیستند و بیشتر تمایل دارند احمد مسعود به احزاب سیاسی آنان بپیوندد. از این میان، در اکتبر ۲۰۲۱، «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» اعلام موجودیت کرد. رهبری این شورا را عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق، عطامحمد نور، عبدالرشید دوستم و یونس قانونی، از چهره‌های ضدطالبان، به عهده دارند. این شورا در آن زمان، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد از همه سران احزاب و جریان‌های سیاسی دعوت کرده است به این جریان ملحق شوند. از احمد مسعود نیز دعوت شد تا عضویت این شورا را بپذیرد و فعالیت‌های سیاسی و نظامی خود را با این افراد هماهنگ کند.

با این حال شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان، از زمانی تاسیس در اکتبر گذشته تاکنون، هیچ فعالیتی نداشته است و رهبران آن فقط چند مورد بیانیه صادر کرده‌اند. دلیل سکوت این جریان نیز وضع محدودیت بر زندگی و فعالیت سیاسی رهبران آن در کشورهای ترکیه، ایران و امارات متحده عربی است.

از میان سران این جریان سیاسی، محمد محقق، عبدالرشید دوستم و یونس قانونی در ترکیه زندگی می‌کنند، عطامحمد نور در دبی است و عبدالرب رسول سیاف نیز در هند زندگی می‌کند. این افراد که در دست‌کم ۳۰ سال گذشته، از چهره‌های تاثیرگذار در تحولات افغانستان بودند، اکنون در انزوا به سر می‌برند. آن‌ها که در ۲۰ سال گذشته مناصب مهم دولتی در اختیار داشتند، هم‌زمان با افتادن مراکز شهرها به دست طالبان، افغانستان را ترک کردند.

دوستم و نور شامگاه سیزدهم اوت ۲۰۲۱، مزارشریف را ترک کردند و به ازبکستان پناه بردند. سیاف چند روز قبل از سقوط کابل به هند رفته بود. محقق و یونس قانونی نیز صبح روز سقوط کابل، سوار هوایپما شدند و به اسلام‌آباد رفتند. برعکس این افراد، احمد مسعود که در کابل حضور داشت، به پنجشیر رفت و به سازماندهی جبهه مقاومت ملی، به مبارزه با طالبان پرداخت. او هرچند تجربه فعالیت نظامی نداشت، به خاطر قولی که قبلا به مردم داده بود، از افغانستان خارج نشد. ایستادگی احمد مسعود علیه طالبان و ادامه مبارزه جبهه مقاومت ملی روحیه ازدست‌رفته مقاومت در مقابل این گروه را دوباره تقویت کرد و در نتیجه همین ایستادگی، روایت جعلی طالبان که می‌گفتند «جنگ پایان یافته و امنیت سراسری تامین شده است»، شکست خورد.

اکنون احمد مسعود تلاش می‌کند تا فعالیت‌های در حال گسترش جبهه مقاومت ملی نه به صورت انفرادی، بلکه از طریق یک شورای عالی که در آن سران احزاب، نمایندگان اقوام و چهره‌های تاثیرگذار سیاسی حضور دارند، رهبری شود. او معتقد است که اوضاع افغانستان به‌سرعت در حال تغییر است و تصمیم‌هایی مهم که بر اوضاع تاثیرگذارند، نباید انفرادی گرفته شوند.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، به ایندیپندنت فارسی گفت که جلسه نخست مشورتی در زمینه تشکیل شورای عالی جبهه مقاومت ملی افغانستان با موفقیت‌ برگزار شد و دیدگاه‌های شرکت‌کنندگان که به نمایندگی از اقوام و جریان‌های مختلف حضور داشتند، شنیده شد. به گفته احمدی، برگزاری جلسات در این مورد ادامه دارد و تصمیم نهایی در این زمینه به‌زودی اعلام خواهد شد.

احمدی توضیح داد: «تاکید رهبر جبهه مقاومت ملی بر تاسیس شورای عالی جبهه مقاومت ملی به این دلیل است که روحیه مردم‌سالاری باید در تصمیم‌گیری‌های این جبهه برجسته باشد.» او افزود: «ما با همه طرف‌های ضدطالبان تماس گرفتیم و از آنان خواستیم به شورای عالی جبهه مقاومت ملی افغانستان بپیوندند.»

تاکنون هیچ یک از سران احزاب سیاسی برای عضویت در شورای عالی جبهه مقاومت ملی افغانستان اعلام آمادگی نکرده‌اند؛ هرچند شماری از این افراد از جمله یونس قانونی و محمد محقق، تایید کرده‌اند که پیوسته با احمد مسعود در تماس‌اند. محمد محقق دو هفته قبل در صحبت با ایندیپندنت فارسی گفت که با احمد مسعود در تماس است، اما تاکنون در فعالیت‌های نظامی سهیم نشده است.

به نظر می‌رسد احمد مسعود تصمیم دارد برای تصمیم‌گیری مهم و کلان جبهه مقاومت، شورای عالی جبهه مقاومت ملی را با حضور یا بی حضور سران احزاب، تاسیس کند. صبغت‌الله احمدی در این مورد گفت: «ما به هر صورت شورای عالی جبهه مقاومت ملی افغانستان را تشکیل می‌دهیم و درهای آن را به روی همه باز می‌گذاریم.»/بیشتر از
https://www.asianews.ir/u/6jl
اخبار مرتبط
هم‌زمان با افزایش فعالیت جریان‌های ضد طالبان، این گروه تلاش می‌کنند با پیشنهاد امتیازهای مالی و مصونیت جانی، شماری از خلبان‌های دولت پیشین افغانستان و خلبان‌های بازنشسته را به کار دعوت کنند.
وقوع دو انفجار جداگانه در شهر مزار شریف افغانستان باعث کشته شدن ۹ نفر شد.
انتشار تصاویر و ویدیوهایی، از تحرکات نظامی و جنگی در مرز ایران و افغانستان خبر می دهند؛ در حالی که صف‌آرایی و استقرار نیروهای لشکر ٨٨ زرهی زاهدان نشان از حرکت به سوی مرز افغانستان است.
یک منبع آگاه گفته است در پی تنش بین مرزبانان جمهوری اسلامی و نیروهای طالبان گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه و از مهم‌ترین واحدهای گمرکی این منطقه بسته شد.
انفجار و حمله انتحاری در در غرب کابل و در چندین مراکز آموزشی این شهر منجر به جان باختن دست‌کم ۲۵ دانش آموز در یکی از مدارس شده است.
حملات هوایی پاکستان به شرق افغانستان که ده ها کشته در ولایت خوست بر جای گذاشته است از تحرکات تازه در این دو کشور پس از نخست وزیری شهباز شریف در پاکستان است.
همچنانکه برخی از دیپلمات‌های خارجی در امور افغانستان، نگرانی از وقوع یک درگیری گسترده به دلیل نارضایتی از وجود طالبان در بهار پیش‌ رو را بیان کرده‌اند، صدها جنگجوی طالبان که مجهز به سلاح‌های سنگین‌اند به پنجشیر، بغلان، فاریاب و برخی دیگر از شهرهای شمال افغانستان اعزام‌ شده‌اند.
ساکنان شهرستان عنابه در پنجشیر، با حمل جسد تیرباران شده افسر پیسین پلیس، طالبان را به قتل و کشتار افراد بی‌گناه متهم کردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید