صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۹:۴۳
کد خبر: 9958
گزارشگر: 306
۲۴۶
۰
۰
۱
رئیس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی انتظامی استان یزد

تکنیک مدیریت دعواهای خانوادگی

تکنیک مدیریت دعواهای خانوادگی
یزد - برای مدیریت دعواهای خانوادگی چکار کنیم
آسیانیوز / یزد  ؛
 « مهدی حمیدی » با اشاره به اینکه هنگام مشاجره و درگیری مجموعه ای از علائم جسمی بروز می کند افزو د : این علائم شامل ضربان سریع قلب، عرق کردن کف دست ها، سرگیجه ها، خشم، دلشوره و گرفتگی عضلات است.
رئیس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد در ادامه گفت : حل تعارض از مهارت های بین فردی است که می توان به شیوه ای نظام مند، از آن برای حل و فصل اختلافات استفاده کرد.
وی اظهار داشت : تکنیک هایی که در ذیل می آید کمک می کنند تا ناسازگاری ها را مدیریت کرد .
 
1️⃣ تکنیک بازگشت 
 
🔻وقتی آرام شدید، دوباره بازگردید و آرام درباره مشکل بحث کنید. اگر احساس آرامش نمی کنید، بحث درباره مشکل را به بعد موکول کنید.
 
2️⃣ تکنیک توقف
 
🔻پذیرش این تکنیک ساده به زمان و مقداری شوخ طبعی نیاز دارد. وقتی مشاجره و درگیری اوج می گیرد، دست خود را بالا می گیرید و فریاد می زنید «توقف» یا «ایست». این علائمی است که می گوید دو طرف باید فریاد زدن را متوقف کنند و به اتاق های مجزایی بروند.
 
3️⃣ تکنیک تایم اوت
 
🔻توقف کردن درگیری به معنای حل و فصل مشکل نیست بلکه مهلتی است تا طرفین آرام شوند و به حالت عادی بازگردند. زوج ها، هنگام مشاجره هیجان زده می شوند. وقتی این اتفاق می افتد میزان ضربان قلب، تنفس، نبض و هورمون آدرنالین خون افزایش می یابد. یکی از اهداف این مرحله، آرام کردن افراد است. هر فرد به اتاقی می رود و 15-10 دقیقه بی سر و صدا می نشیند.
 
4️⃣ تکنیک تنفس آهسته
 
🔻گاهی وقت ها برای آرام شدن باید نفس عمیق کشید. در این مهلت ١٥-١٠ دقیقه ای استراحت، دستتان را روی شکم خود بگذارید و نفس بکشید. کم کم سرعت نفس کشیدنتان را کم کنید و عمیق تر نفس بکشید. پس از چند لحظه آرام خواهید شد.
 
5️⃣ تکنیک گفت و گوی محترمانه
 
🔻پس از گوش دادن به همه حرف های همسر، از نیازها، نگرانی ها و مسائلی که باعث ناراحتی شما شده است، با آرامش و احترام سخن بگویید:
 
🔹 نیازها و نگرانی های خود را شرح دهید.
 
🔹 همسر خود را سرزنش نکنید.
 
🔹 در جستجوی راه حلی باشید.
 
🔹 از او بخواهید خلاصه حرف های شما را بازگو کند.
 
🔹 او نیز باید به نیازها و نگرانی های شما توجه کرده باشد و آنها را به یاد بسپرد. گاهی اوقات، در شرایطی که رسیدن به توافق دشوار است، درخواست کمک از فرد سوم سودمند است.
 
6️⃣ تکنیک ارتباط چشمی
 
🔻گوش دادن و یادگیری آن کار آسانی نیست. با استفاده از روش گوش دادن فعال، می توانید به همسر خود نشان دهید که به حرف های او گوش می دهید. وقتی همسر شما حرف می زند، به چشم هایش نگاه کنید. با این کار نشان می دهید که به حرف های او توجه دارید. هر دو سه دقیقه یک بار، حرف های همسر خود را جمع بندی کرده و بازگو کنید. این روش به همسر شما که ممکن است آشفته و عصبی باشد کمک می کند تا به آسانی و با اطمینان، احساس های خود را به زبان آورد. استفاده از زبان بدن- با حرکت هایی مانند تکان سر- او را به حرف زدن تشویق می کند.

سید محمد جواد عرفانفر

تکنیک مدیریت دعواهای خانوادگی  , مهدی حمیدی رئیس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد

https://www.asianews.ir/u/6qt
اخبار مرتبط
یزد - رییس اداره آموزش و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد بیان داشت : اعتیاد مسئله‌ای نیست که یک روزه شکل بگیرد. وابستگی یک فرد به مصرف مواد مخدر طی یک سری مراحل و فرایندها انجام می شود. ممکن است که این مراحل برای همه یکسان نباشد، ولی در موارد بسیار زیادی این مراحل وجود دارد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید