دوشنبه / ۴ تیر ۱۴۰۳ / ۲۱:۱۰
کد خبر: 22664
گزارشگر: 280
سرویس: سرصفحه با ایرج جمشیدی
۱۴۶
۰
۰
۰
بررسی و تحلیل رویدادها ۴ تیر ۱۴۰۳

درویش‌خان؛ گذارِ موسیقی از دربار به کوچه‌های شهر

زمانی که شعاع‌السلطنه دریافت که درویش‌خان ردیف‌هایش را در یکی از خانه‌های شهر و بیرون از دربار برای عموم اجرا کرده است، دستور داد تا دست او را قطع کنند.
در قسمت دیگری از هزار گفته و ناگفته از شهر تهران به گذار موسیقی از درون دربار قاجار به اجرا برای عموم مردم خواهیم پرداخت. در بخش‌های دیگر:
صدمین سالگرد تولد محمدعلی افغانی، نویسنده «شوهر آهو خانم»:

علی‌محمد افغانی نویسنده‌‌ی «شوهرِ آهو خانم»، نخستین رمان به زبان فارسی است که این اثر را به دلیل نپذیرفتن ناشران برای انتشار با هزینه‌ی شخصی خود منتشر کرد. او این رمان را در زندان نوشت، زمانیکه از اعدام گریخت و به حبس ابد محکوم شد. اثر او پس از انتشار مورد ستایش بسیاری از منتقدانِ حوزه ادبیات قرار گرفت. در این قسمت از برنامه‌ی صد سال پیش به انتشار «شوهر آهو خانم» و علی‌محمد افغانی می‌پردازیم.

 

مشعلِ روشن از پای کوه المپ تا پاریسِ پر التهاب ۲۰۲۴ 

یک ماه تا آغاز سی‌ و سومین دوره بازی‌‌های المپیک باقی‌مانده است. این بار در فرانسه و پاریس. کشوری که صد سال پیش نیز در این کشور برگزار شده بود اما اکنون شرایط جهانی و همچنین شرایط این کشور در سایه‌ی التهابات سیاسی نیز قرار دارد. در این قسمت از ورزش با جهانگیر کوثری به آخرین وضعیت بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌پردازیم.

امیر موید باوند نویسنده: امیر موید باوند
https://www.asianews.ir/u/eMn
اخبار مرتبط
در قسمت دیگری از صد سال پیش با پروفسور حسن امین به عوامل رد جمهوریت در ۱۳۰۳ می‌پردازیم.
دوشنبه / ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ / ۲۱:۱۰
اظهار نظر
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید