صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۱۷ دی ۱۴۰۱ / ۱۷:۵۶
کد خبر: 12970
گزارشگر: 213
۲۸۹۶۶
۰
۰
۵
انتشار اخبار جدید درباره غرق شدن نفتکش ایرانی در آب های چین

خدمه کشتی سانچی واقعا کجا هستند؟/اسناد محرمانه در دست آمریکایی ها!/فیلم های تکان دهنده و توضیحات یک وکیل پرونده

خدمه کشتی سانچی واقعا کجا هستند؟/اسناد محرمانه در دست آمریکایی ها!/فیلم های تکان دهنده و توضیحات یک وکیل پرونده
در سالگرد غرق شدن نفتکش سانچی برخی خانواده ها هنوز امید به بازگشت دارند؛ این در حالی است که بنا بر ادعای برخی گزارش ها و مستندات، مرگ خدمه سانچی تایید نشده است و آمریکایی ها 84 فایل محرمانه در این باره در اختیار دارند!

به گزارش آسیانیوز، در سالگرد غرق شدن نفتکش سانچی برخی خانواده ها هنوز امید به بازگشت دارند.در این گزارش تمام وقایع بعد از غرق شدن سانچی را بازخوانی می کنیم.

از 16 دی ماه سال 96 که کشتی نفتکش سانچی در آب های چین غرق شد تا به امروز، هر لحظه خانواده های داغدار خدمه کشتی در غم از دست دادن عزیزانشان غرق می شوند. همچنانکه مرگ خدمه سانچی تایید نشده است و گفته شده امریکایی ها 84 فایل محرمانه در اختیار دارند !

نفتکش سانچی حامل میعانات گازی عازم کره جنوبی بود که در آب های چین پس از برخورد با کشتی فله بر چینی به نام کریستال دستخوش انفجار و حریق شد.سانچی 8 روز در آتش سوخت و پس از آن تیم جستجوی بندر شانگهای اعلام کرد که سانچی به طور کامل غرق شده است.

رکنا نوشت در تمام آن 8 روز خانواده خدمه، کورسوی امیدی در دلشان روشن بود که عزیزانشان زنده نجات داده شوند و به آغوش خانواده برگردند اما در نهایت کارشناسان چینی در اظهار نظری اعلام کردند که با توجه به غرق شدن کامل کشتی احتمال زنده بودن خدمه وجود ندارد و تمام خدمه در همان انفجار اولیه جان خود را از دست داده اند.

اما با توجه به اینکه تنها اجساد 3 قربانی به خانواده هایشان تحویل داده شد و با توجه به تماس های مشکوکی که با برخی خانواده ها گرفته شد؛ در ادامه برخی خانواده ها به صدور گواهی فوت برای خدمه اعتراض کردند که دادگاه رای به ابطال گواهی فوت صادر شده داد.

احمد ذاکری وکیل خانواده خدمه سانچی روز گذشته در گفتگو با رکنا در مورد آخرین وضعیت پرونده اعتراض خانواده خدمه گفت:«حکم صادر شده مبنی بر ابطال شناسنامه و ابطال گواهی فوت خدمه، با طی روند قانونی به مرحله قطعی در آمده است چرا که اقدام به صدور گواهی فوت از سوی شرکت ملی نفتکش و همچنین سخنگوی دولت وقت آقای ربیعی با طی روند قانونی صورت نگرفته بود.در حال حاضر خدمه مفقودالاثر تلقی می شوند و در آخرین اقدام انجام شده از وزارت امور خارجه درخواست جستجو برای یافتن ردی از خدمه داده ایم.همچنین با توجه به اینکه از 60 ماه قبل تا به حال، شرکت ملی نفتکش حقوق خدمه را قطع کرده است و برخی خانواده ها به صدور گواهی فوت معترض بودند؛ بنابر این به دیوان عدالت اداری نیز درخواست داده ایم که شرکت ملی نفتکش را ملزم به اجرای حکم صادر شده مبنی بر ابطال گواهی فوت کرده و حقوق خدمه را برقرار کند.»

 


ذاکری در ادامه توضیح داد:«با توجه به اینکه خانواده ها در این 5 سال اجازه ملاقات با مقامات رسمی ذیربط را پیدا نکردند و اعتراض آنها منجر به نتیجه نشد، لذا تعدادی از خانواده ها در دادگاه فدرال آمریکا طرح دعوی کردند.در بررسی ها مشخص شد که نیروی دریایی آمریکا ارتش سری و محرمانه ای مربوط به ایام حادثه در اختیار دارد که در دادگاه درخواست استعلام از ارتش و تحویل اسناد داده شد.سرانجام حدود 3 ماه قبل مدارک تحویل داده شد و 84 فایل شامل صوت و مکاتبات در اختیار دادگاه فدرال قرار دارد و در دست بررسی است اما محتوای آن هنوز مشخص نیست.»

 

ذاکری همچنین در مورد پیام هایی که با خانواده گرفته می شد گفت:«پیام هایی با شماره شخصی برخی خانواده ها گرفته شده بود و اسامی مستعاری که فقط شخص خدمه از آن خبر داشت عنوان شده بود.این تماس ها ظاهرا برای انتقال پیام سلامتی با خانواده ها گرفته شده بود.علاوه بر این در همان روزهای نخست وقوع حادثه شخصی در شرکت ملت نفتکش به خانواده گفته بود که خدمه زنده هستند و در سواحل تایوان در حال ریکاوری هستند.اما بعد از آن گفتند که اشتباه شده بود.تماس های مشکوکی که با برخی خانواده ها گرفته می شد هم قطع شده است.»

اسامی خدمه سانچی
اسامی این خدمه به شرح زیر است:

کشتی سانچی

مجید قصابی عروجی، مجید نقیان، حسین جهانی هل آباد، احسان ابولی قاسم آبادی، میلاد عنایتی، سعید دهقانی، پوریا عیدی پور، سجاد عبداللهی، محمد کاووسی تکاب، فرید محبی، حامد بهاری هشکوایی، محمدرضا رضازاده ماسوله، مهدی صادقی، حسن رومیانی، محمد پیریائی، بهرام اتحاد، عبدالغنی سامری، ابوذر نظامی، سیدجواد حیدری، علیرضا نجفی فر، علی حیدریه کهن، بهرام پوریایی، یاور افشاری، میلاد عروی، مسلم علیزاده نودهی، عبدالکریم بشارتی پور، امید ضیایی، ایوب مظفری عبدگاه، احسان فرجی و ساقی فعال

آخرین صدای منتشر شده از خدمه سانچی
کلیپ صوتی از آخرین مکالمه ضبط شده در جعبه سیاه کشتی سانچی منتشر شده بود که بسیار دلخراش است.این فیلم درحالی دست به دست می چرخد که تاکنون بعد از گذشت سه سال از زمان حادثه کشتی سانچی هیچ ادعایی مبنی بر وجود چنین مکالماتی اعلام نشده بود.

در این کلیپ که فقط می توان در آن صدای افسر سوم کشتی سانچی و دیگر خدمه حاضر در اتاق فرمان کاپیتان سانچی را شنید از زمان برخورد با کشتی چینی تا انفجار را لحظه به لحظه و بسیار دلخراش فاش می کند.

یکی از خدمه تا با کنترل اوضاع سعی دارد خدمه دیگر به آرامش دعوت کند، یکی دیگر مرتب «یا ابوالفضل»، «یا ابوالفضل العباس»، «داریم می خوریم»، «دیگه فایده یی نداره، خوردیم»، «لا اله الا الله»، «آتیش، آتیش، آتیشو چیکار کنیم؟»، «هیچ کاریش نمی تونیم بکنیم»

 


گفتنی است؛ حادثه کشتی نفت‌کش سانچی، حادثهٔ تصادف ۲ کشتی در آب‌های چین بود. روز شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ (۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸) ام‌تی سانچی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران که از عسلویه حرکت کرده بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم داسان کره جنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی با ۶۴ هزار تن بار غله به نام «کریستال» در سواحل چین برخورد کرد.

محمولهٔ نفتکش سانچی نفت فوق سبک با درجهٔ اشتعال بسیار بالا بود که این موجب آتش‌سوزی فوق‌سریع کشتی شد. بر اثر برخورد این نفتکش با یک کشتی باربری در ۳۰۰ کیلومتری بندر شانگهای در سواحل شرقی چین، ۳۰ ایرانی و دو تبعه بنگلادشی جان باختند که بعد از چند روز جستجو جسد ۳ نفر از ایرانیان در این حادثه پیدا شد. نفتکش سانچی حامل ۱۳۶ هزار تُن نفت خام و میعانات سبک نفتی بود. طول این نفتکش ۲۷۴ متر بود و با پرچم پاناما بر روی دریا تردد می‌کرد. در مقابل کشتی کریستال صدمهٔ اساسی ندید و تمام سرنشینان آن از این حادثه گذر کردند.

صدای ‎ شهدای سانچی در آخرین لحظات زندگی شان
پیش از منتشر شدن این کلیپ که از جعبه سیاه سانچی خارج شده است، مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران بدون اشاره به این کلیپ اظهار کرد که صدها ساعت بررسی و همچنین اطلاعات جعبه سیاه کشتی سانچی، بیانگر این است که امکان زنده ماندن خدمه شجاع این کشتی وجود نداشته و این عزیزان در همان لحظات اولیه بر اثر استنشاق دود ناشی از گازهای سمی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش رکنا، کاپیتان شهرام فرحبد مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران با بیان این‌که تصور نمی‌کنم در هیچ حادثه‌ای در کشور ما مانند سانچی تا این حد پیگیری و تلاشی صورت گرفته باشد، گفت: در سانحه کشتی سانچی سعی شد تمام جوانب دیده شود و هیچ موردی از قلم نیافتد. از همان روز اول تیم اضطراری در شرکت ملی نفتکش ایران تشکیل و پیگیری‌های لازم انجام شد. در آن زمان کشتی‌های ما تحت پوشش بیمه‌های درجه یک بین المللی بودند و بیمه‌گران مربوطه بلافاصله مطلع و درگیر کار شدند و بلافاصله ۱۲ سازمان و شرکت تخصصی بین المللی مرتبط از طرف کلوب P&I مربوطه (steam ship) درگیر حادثه شدند.

او ادامه داد: روایتی که از سانحه می‌شود، روایت ایران نیست بلکه چهار کشور چین، پاناما، هنگ کنگ و ایران به صورت مشترک کارگروهی تشکیل دادند و پس از چند ماه بررسی مستندات، فیلم ها، مشاهدات میدانی و جعبه سیاه کشتی‌ها نتایج گزارش خود را اعلام کردند. از کشور ما نیز نمایندگان سازمان بنادر و دریانوردی حضور داشتند و در این کارگروه عضو بودند. نتایج این گزارش مشترک چند کشور به سازمان‌های بین المللی نظیر سازمان بین المللی دریانوردی نیز ارایه شد.

اخبار اخیر در مورد سانچی
وی در ادامه به ادعاهایی که اخیرا توسط برخی از رسانه‌ها در مورد کشتی سانچی منتشر شده، اشاره کرد و گفت: ما عقیده داریم برخی تلاش می‌کنند از احساسات پاک خانواده‌ها سوء استفاده کنند. صدها ساعت بررسی فنی، علمی، شبیه سازی سانحه، استفاده از شواهد و داده‌های اطلاعاتی حاضر در صحنه سانحه و همچنین اطلاعات جعبه سیاه کشتی سانچی، بیانگر این است که امکان زنده ماندن خدمه شجاع این کشتی وجود نداشته و این عزیزان در همان لحظات اولیه بر اثر استنشاق دود ناشی از گازهای سمی جان خود را از دست دادند.

او ادامه داد: در برنامه‌ای که در یکی از شبکه‌های ماهواره ای پخش شد، موارد متعددی خلاف واقع و فاقد جایگاه تخصصی در مورد این سانحه مطرح شد که خانواده کارکنان سانچی را آزرده ساخت. برای مثال در این برنامه گفته شده از قایق نجات کشتی استفاده شده است، در حالی که این نظر کاملا غیر تخصصی و غیر فنی می‌باشد و حتی به وضوح در تصویر منتشر شده در این برنامه نیز عدم استفاده از قایق های نجات کاملا مشخص است. زیرا در درجه اول پایه‌های نگهدارنده قایق نجات در موقعیت اولیه خود هستند که به وضوح بیانگر عدم استفاده از قایق نجات است. یا به دروغ در مورد مقصد کشتی، نوع محموله، لحظات اولیه سانحه و اتفاقات رخ داده بعد از سانحه مطالبی طرح می‌شود که کاملا غیرواقعی است.

تاکنون ۲.۵ میلیون دلار به خانواده ها پرداخت شد

فرحبد با اشاره به این‌که کارکنانی که در کشتی هستند، تحت پوشش بیمه‌اند اظهار کرد: البته پرداخت خسارت­ بیمه‌ای طبق قوانین داخلی و قوانین بیمه بین‌المللی منوط به طی مراحل قانونی است و منوط به اخذ گواهی حصر وراثت برای رعایت حقوق تمام بازماندگان است. بر اساس قانون وقتی پیکرها پیدا نمی‌شود، باید پنج سال زمان بگذرد ولی برای این‌که این خانواده‌ها زودتر به حقوق قانونی‌شان برسد، با هماهنگی مقامات قضایی گواهی فوت برای این عزیزان صادر شد.

به گفته او خسارت به تمام خانواده هایی که این مراحل را طی کردند و مدارک مورد نیاز را ارائه داده‌اند، به صورت کامل و در قالب پرداخت ارزی انجام شده است و این رقم تا اینجا حدود ۲.۵ میلیون دلار است. علاوه بر این شرکت ملی نفتکش ایران به هر کدام از این خانواده‌ها در روزهای ابتدای سانحه مبلغ ۷۰ میلیون تومان جهت انجام مراسمات و به عنوان هبه پرداخت کرد. از طرفی طبق مصوبه هیات مدیره شرکت، یک نفر از بستگان درجه یک هر کدام از این خانواده‌ها در شرکت ملی نفتکش استخدام شده یا می‌شوند و تا کنون ۱۳ نفر از بستگان این خانواده‌ها استخدام شدند. فراتر از این، طبق مصوبه مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت، مقرر شد نحوه پرداخت حقوق به خانواده و بازماندگان آن‌ها با یک درجه ارتقای شغلی برای هر فرد، طبق ضوابط پرداخت به خانواده‌های شهدای جنگ تحمیلی باشد.

خانواده‌هایی که غرامت نگرفتند حق و حقوقشان محفوظ است
مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش خاطر نشان کرد: برخی خانواده ها هنوز برای انحصار وراثت و پیگیری مسائل قانونی خود مراجعه نکردند و ما اعلام کردیم که مبالغ محفوظ است و در هر زمانی که این عزیزان مراجعه کنند و امورات قانونی شان را انجام دهند این مبلغ پرداخت خواهد شد.

ماجرای تماس‌های مشکوک تلفنی
وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت ملی نفتکش اقدامی در جهت پاسخ به مطالبه برخی از خانواده که معتقدند فرزندانشان هنوز زنده‌اند و با آنها تماس می‌گیرند انجام داده است یا خیر، گفت: علی رغم این‌که برخی از این خانواده‌ها می‌گویند بیش از ۱۲۰۰ تماس ناشناس داشته‌اند، چرا حتی یکی از تماس‌ها واقعی نبوده و هیچ کدام از این خانواده‌ها نتوانسته‌اند بعد از گذشت ۲ سال یک تماس تلفنی موفق داشته باشند؟ چرا فقط این چند خانواده تماس تلفنی مشکوک دریافت می‌کنند و مابقی ۲۲ خانواده دیگر این تماس ها را ندارند؟

به گفته او، برخی از این خانواده‌ها معترض به این بودند که فرزندان، همسر یا عزیزانشان که در کشتی شهید شدند ،هنوز زنده‌اند و احتمالا در جایی هستند و باید پیگیری و پیدا شوند. آن‌ها راضی نبودند واقعیت را بپذیرند که عزیزانشان طی این حادثه به شهادت رسیدند و تمام تلاش‌ها برای نجات و یافتن پیکر آن‌ها شده است اما این مهم میسر نشد.حتی اقدامات کارشناسی بسیاری نیز صورت گرفت و بیش از این کاری در این رابطه امکان‌پذیر نبود.

فرحبد افزود: ما به صورت مرتب به این خانواده‌ها گفتیم مستندات خود را به نهادهای مربوطه برای پیگیری ارسال کنند و حتی ما خودمان نیز پیگیر این موضوع شدیم ولی تا جایی که بنده اطلاع دارم، نهادهای تخصصی مربوطه نیز این ادعاهای مربوط به تماس خدمه کشتی با برخی خانواده‌ها را رد کرده‌اند و آن را بی اساس دانستند. در عین حال علی رغم این پیگیری ها باید گفت که مساله تماس‌ها یک مساله تخصصی است و نهادهای امنیتی مربوطه قطعا در صلاحیت بررسی این موضوع هستند.

برگزاری نشست جامع کارشناسی با خانواده‌ها

کاپیتان فرحبد با بیان این‌که از همان ابتدای سانحه، رسیدگی به امور خانواده‌ها و آرامش آن‌ها بالاترین اولویت‌های ما بود افزود: بعد از بررسی‌های تخصصی گسترده و شبیه سازی علمی این سانحه توسط تیم کارشناسی مجرب دانشگاه تهران، در یک اقدام کم سابقه، شرکت ملی نفتکش ایران از همه خانواده‌ها و بستگان آنها دعوت به عمل آورد که با حضور در یک جلسه کارشناسی جامع به طرح همه سوالات و ابهامات خود بپردازند. این نشست کارشناسی با حضور همه تیم ها و افراد درگیر در سانحه بود و شامل کارشناسان و مدیران سازمان بنادر، مدیران وزارت خارجه، تیم های مختلف شرکت ملی نفتکش، تیم های علمی و تحقیقاتی دانشگاه تهران، کارشناسان غواصی، فرمانده تکاوران اعزامی ارتش، مدیران وزارت کار و... بود و در قالب این جلسه که از صبح زود تا پایان عصر ادامه داشت و سقفی هم برای آن قائل نشده بودیم، خانواده ها همه سوالات و ابهامات خود را مطرح و پاسخ خود را دریافت کردند.

مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش افزود: با وجود تدارک این جلسه جامع کارشناسی، این چند خانواده ابتدا شرط و شروطی برای حضور در جلسه مطرح کردند و علی رغم قبول این شروط که شامل عدم رسانه‌ای شدن نشست، حضور مقامات وزارت کار، محل برگزاری نشست و...بود، در نهایت اعلام کردند حاضر نیستند در این نشست شرکت کنند. حتی شرکت ملی نفتکش به این خانواده‌ها اعلام کرد که تیم تخصصی خود را برای پیگیری مسائل و ابهامات خود به شرکت معرفی کنند که این مساله هم از طرف آن‌ها پیگیری نشد.

برگزاری جلسات با مقامات بلند مرتبه اجرایی کشور

کاپیتان فرحبد در پاسخ به این سوال که برخی خانواده‌ها ادعا می‌کنند، به هر جایی مراجعه می‌کنند کسی پاسخ آنها را نمی‌دهد گفت: این مساله خلاف واقعیت است. از زمان سانحه سانچی تاکنون که نزدیک به دو سال می‌گذرد، طبق مصوبه هیات مدیره شرکت در صورت مراجعه خانواده شهدای سانچی بدون هیچ ملاحظه‌ای عالی‌ترین مقامات شرکت آن‌ها را پذیرا خواهند بود. بارها جلسات مختلف کارشناسی و بررسی سانحه با حضور خانواده‌ها و نمایندگانشان انجام شد. این خانواده‌ها با هر مدیر و مقامی که درخواست داشتند، ملاقات کردند. از وزیر کار گرفته تا دفتر رئیس جمهور و دفاتر مقامات قضایی و امنیتی و همچنین مجلس شورای اسلامی.

دزدیده شدن پرسنل سانچی

این مقام مسئول در شرکت ملی نفتکش در بخش دیگری از صحبت‌هایش به افرادی که در حال سوءاستفاده از عواطف خانواده‌های سانچی هستند اشاره کرد و گفت: این افراد می‌گویند شواهدی موجود است که نشان می دهد این افراد با قایق نجات رفته و در جایی هستند و تماس‌ها نیز شاهد این است که آن‌ها زنده اند.اولین سوالی که بعد از شنیدن این حرف‌ها ممکن است در ذهن هرکسی پیش بیاید این است که اساسا چه دلیلی برای این کار وجود دارد؟ مثلا برنامه‌ریزی شده که یک کشتی با کشتی دیگری برخورد کند، عده ای با قایق نجات پیاده شوند و پرسنل را به جایی ببرند و دو سال هم بگذرد که چه نتیجه‌ای حاصل شود؟ قطعا کسی که این نقشه را برنامه‌ریزی کرده باید هدفی داشته باشد. برای مثال دزدان دریایی نیز در قبال نگهداری افراد درخواست پول می‌کنند یا هدفی دارند اما از این سناریوی ادعایی چیده شده، هدفی استنباط نمی‌شود و اگر قطعا اسناد و مدارکی وجود داشت، مقامات دستور پیگیری می‌دادند، ولی این سناریو واقعی نیست و اگر جای پیگیری داشت قطعا مقامات پیگیری می‌کردند.

وی اظهار کرد: من ۲۰ سال در کشتی نفتکش خدمت کردم و میدانم که در سانحه به این بزرگی و ۸ روز سوختن کشتی در دمای نزدیک به 1000 درجه سانتیگراد به هیچ وجه امکان زنده ماندن این خدمه وجود ندارد. حتی اگر به اندازه سر سوزنی امید داشتم که این خدمه که همکاران من بودند، زنده‌اند، حاضر بودم دنبال این موضوع بروم، کما این‌که در آن دوره ۸ روزه حادثه دردناک سانچی نیز پیگیر آن بودیم.

تکرار سناریوی غیرواقعی خانواده‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد

فرحبد با اشاره به این‌که دیدن مجدد تصاویر جعبه سیاه کشتی برای ما بسیار دردناک است گفت: تکرار این سناریوی غیرواقعی بدون هیچ مدرک و منطقی، زاییده ذهن ناسالم است که خانواده ها را تحت فشار قرار می‌دهد.

چهار کشور حادثه سانچی را بررسی کردند
مدیر بازرگانی شرکت ملی نفت کش در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در هر حادثه ای دریایی که رخ می‌دهد، وظیفه ما این است که بر اساس سیستم کیفی شرکت که مبتنی بر الزامات بین المللی دریایی می‌باشد، حادثه را بررسی کنیم، دلیل ریشه‌ای آن را پیدا کرده تا نتیجه آن برای جلوگیری از عدم تکرار حادثه مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا و بر اساس الزامات سازمان جهانی دریانوردی بررسی سانحه توسط کشورهای ذیربط (چین، هنگ کنگ، پاناما، ایران و بنگلادش (تفویض حق اختیار به ایران)، در دستور کار قرار گرفت و طی نزدیک به سه ماه بررسی‌های کارشناسی انجام شد و در نهایت گزارش بین المللی سانحه ارائه شد. (چین؛ زیرا این سانحه در آب‌های چین اتفاق افتاد، هنگ کنگ؛ زیرا کشتی مقابل پرچم کشتی هنگ کنگ را داشت، ایران؛ زیرا خدمه کشتی ایرانی بودند و پاناما؛ زیرا پرچم کشتی سانچی پرچم پاناما بوده است.) از طرفی چون دو نفر از پرسنل کشتی بنگلادشی بودند، این کشور اختیارات خود را به کشور ایران تفویض کرد.بنابراین جعبه سیاه تحت نظارت این کشورها باز و راه‌اندازی شد و حدود چند ماه بر روی آن بررسی‌های متعددی انجام شد تا علت حادثه مشخص شود.

به گفته او، این حادثه به غیر از ابعاد انسانی از نظر خسارت ابعاد وسیع دیگری نیز داشته است؛ از جمله آلودگی محیط زیست، بحث حقوقی تصادف، از بین رفتن محموله کشتی و.. که تمامی این‌ها از طریق وکلای مربوطه در دادگاه‌های صالحه چین و هنگ کنگ تحت پیگیری حقوقی می‌باشد و تمامی این پیگیری‌ها تحت مدیریت کلوب p&I کشتی است و در این ارتباط تا این لحظه برآورد خسارت بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار است و تاکنون نزدیک به ۷۰ میلیون دلار هزینه شده است.

از قایق نجات استفاده نشده است
وی با اشاره به این‌که پرسنل کشتی سانچی جزویی از خانواده شرکت ملی نفتکش بودند و ما با اکثر آن‌ها زندگی کردیم و سال‌های سال با یکدیگر در دریا بودیم، تاکید کرد: بررسی‌های کارشناسی هیچ جای شکی در امکان زنده بودن پرسنل نمی‌گذارد. بعد از حادثه، دو نفتکش غول پیکر دیگر ما نیز در منطقه حضور داشتند و کشتی ایرانی دیگری نیز در منطقه بود که هر ۳ بلافاصله درگیر عملیات جست‌وجو و امداد و نجات در منطقه شدند. همچنین دو شناور پیشرفته امداد و نجات هم ازطرف بندر شانگهای برای جست‌وجو اعزام شدند که همین شناورها هم پیکر شهید آروی را از آب گرفتند.

او ادامه داد: به عبارت دیگر تا روز آخر این شناورها در منطقه حضور داشتند و در حال جست‌وجوی تمام منطقه بودند. در کنار آن‌ها نیز شناورهای ماهیگیری بسیاری در آن منطقه بودند و گشت هوایی نیز انجام شد، طبیعتا اگر قایق نجاتی در منطقه بود، قطعا قابل شناسایی بود و توسط آن‌ها پیدا می‌شد. همان گونه که قایق نجات کشتی کریستال بلافاصله شناسایی گردید و عملیات امداد در مورد آن‌ها انجام شد.

به گفته او با قایق نجات نمی‌توان صدها مایل حرکت کرد و این قایق تنها برای دور شدن از مکان حادثه تا رسیدن گروه‌های نجات است و اگر پرسنل سانچی از قایق نجات استفاده می‌کردند، قطعا آن‌ها را پیدا می کردند.

Davit قایق نجات از جایش تکان نخورده است

وی در واکنش به این‌که گفته می‌شود طی حادثه از قایق نجات استفاده شده است، گفت: وسیله‌ای که به آن "Davit" گفته می‌شود، پایه‌ای است که قایق نجات روی آن قرار دارد و توسط دو قلاب به قایق نجات وصل شده و روی آن بسته است تا قایق نجات محکم باشد و در طوفان یا حرکت باز نشود. اگر به تصویر نگاه کنید و از یک کارشناس دریایی نیز سوال کنید، واضح است که Davit از جایش تکان نخورده است. در صورتی که وقتی قرار است قایق نجات را در آب بیاندازند، Davit به سمت پایین می‌آید و باز می‌شود و قایق نیز کنار کشتی و بالای آب قرار می‌گیرد. وقتی دسته‌های این وسیله بالا و در جایگاه اولیه قرار دارد، امکان ندارد قایق مورد استفاده واقع شده باشد. این موضوع نیز همانند دیگر موضوعات تخصصی برای کارشناسان این حوزه کاملا مشخص است.

قایق نجات ذوب شده است

به گفته وی، آن چیزی که تصاویر نشان می‌دهد این است که قایق نجات کاملا ذوب شده است. کما این‌که اجساد افرادی که برروی عرشه کشتی پیدا شدند، در اطراف قایق نجات پیدا شدند و اگر امکان رفتن با قایق نجات بود آن‌ها قطعا رفته بودند.

وی در پاسخ به این ادعا که پیکرهای افرادی که در کنار قایق نجات پیدا شدند، نشان می‌دهد بر اساس پروتکل‌های دریایی این افراد باید آخرین افرادی باشند که سوار قایق نجات شده و کشتی را ترک کنند، گفت: این دو نفر یکی افسر اول کشتی و دیگری افسر تدارکات بوده است و حتی اگر قرار باشد کسی درکشتی بماند و پس از سوار شدن همه خدمه سوار قایق نجات شود، این افسرها نیستند بلکه فرمانده کشتی باید آخرین نفری باشد که کشتی را ترک می‌کند. حداقل هیچ ضرورتی وجود نداشته که افسر تدارکات در صورت فراهم بودن ترک کشتی توسط قایق نجات بر اساس پروتکل خاصی کشتی را ترک نکند.

مقصد کشتی کره جنوبی بود

وی در پاسخ به این سوال که ادعا می‌شود مقصد کشتی کره شمالی است و آیا شما این ادعا را تایید می‌کنید یا خیر، گفت: این نیز از موارد خلاف واقع اظهار شده می‌باشد که در پاسخ به آن مستندات بسیاری وجود دارد و پیشتر نیز به اطلاع افکار عمومی رسیده بود. این کشتی تحت اجاره شرکت هانواتوتال کره جنوبی بود و کلیه مستندات محموله در این خصوص موجود و قابل ارایه است و بارها این محموله به آنجا صادر شده است و مقامات این شرکت و مقامات سفارت کره جنوبی در مراسم ترحیم خدمه سانچی حضور داشتند. در حال حاضر نیز یکی از ذی نفعان حقوقی که به واسطه از دست دادن محموله پیگیر حقوقی مساله است، نماینده این شرکت است. کره یکی از خریداران عمده‌ای میعانات گازی بود و به صورت مرتب کشتی‌هایی با این محموله به آن کشور رفته‌اند.

AIS سانچی روشن بود

کاپیتان فرحبد در پاسخ به این سوال که ادعا می‌شود سیستم AIS کشتی سانچی در زمان سانحه خاموش بود، گفت: تمام سیستم‌های ناوبری کشتی روشن بوده و سیستم AIS کشتی سانچی در زمان سانحه خاموش نبود و طبق روال عادی در مسیر خود در حال حرکت بود.

پیام کشتی سانچی ارسال نشده است

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به از بین رفتن کل سیستم‌های کشتی سانچی بعد از تصادف اشاره کرد و گفت: به طور کل وقتی کشتی تصادف می‌کند، باید تماس بگیرد و حادثه را اطلاع دهد و ما نیز فورا تیم اضطرار را تشکیل می دهیم و مساله پیگیری می‌شود. علاوه بر آن، فرمانده کشتی اختیار کامل دارد که در چنین مواردی با مراکز کمک‌رسانی که در سیستم های دریایی تعیین شده است، تماس برقرار و تقاضای کمک کند. در جعبه سیاه کشتی سانچی هم ملاحظه می‌شود که کاپیتان دستوراتی در این زمینه می‌دهد، اما فرصت آنقدر کوتاه بوده که سریعا سیستم‌ها از کار افتاده و بعد از آن صدای بوق شنیده می‌شود و پیام ارسال نمی‌شود و از طریق کشتی‌های اطراف پیام‌هایی مخابره می‌شود.

۴۰ میلیون یورو برای مراحل عملیاتی بررسی لاشه کشتی هزینه شد

وی در پاسخ به این سوال که نتیجه ارزیابی انجام غواصی در محل سانحه سانچی چه بود؟ گفت: شرکت ملی نفتکش ایران از زمان سانحه سانچی برای مراحل عملیاتی مختلف از جمله ارزیابی اعزام غواص، اعزام ربات و تصویربرداری از کشتی سانچی حدود ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده است.

به گفته او تیم مشاور عملیات غواصی سانچی که متشکل از مجرب‎ترین شرکت‎های داخلی معتبر و هم‌چنین شرکت‎های مشاور بین ا‎لمللی در حوزه غواصی است (اعضای تیم عملیات شرکت اسمیت به عنوان بهترین شرکت سالویج در دنیا)، در همان بررسی‎های اولیه خود، اعزام غواص به موقعیت سانچی (جهت تفحص و یا خارج سازی لاشه) را با توجه به شرایط جوی منطقه، عمق و شرایط این کشتی و محدودیت‎های غواصی و ۸ روز سوختن کشتی در دمای نزدیک به هزار درجه کاملا منتفی دانست و اعلام کرد در شرایط فعلی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.

وی افزود: این تیم پس از بررسی تمامی تصاویر دریافتی از اعزام ربات پیشرفته به موقعیت کشتی سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا نتایج خود را منتشر و اعلام کرد که با توجه به وضعیت و تغییر شکل ساختمان کشتی سانچی در اثر حرارت و فشار آب در زمان غرق شدن، کاهش ارتفاع ساختمان آن از حدود ۲۸ متر به حدود ۱۳ متر، در هم پیچیدگی ساختمان کشتی و ریزش اجزای داخلی آن و مسدود شدن منافذ و راه‌های ورود به کشتی احتمال وورد غواص به ساختمان این کشتی منتفی است.

کشتی چینی کریستال از نوع فله‌بر بود

وی در پاسخ به سوال که چراهیچ یک از کارکنان کشتی چینی آسیب ندید، اظهار کرد: محموله کشتی چینی غله و نوع کشتی چینی نیز کشتی فله بربود. قایق نجات کشتی چینی کریستال سیستم FREE FALL داشت. در این سیستم قایق نجات در قسمت پاشنه کشتی قرار می‌گیرد که در زمان اضطرار پرسنل بلافاصله داخل این قایق می‌روند و با کشیدن یک اهرم قایق در مسیر سرسره مانند به دریا پرتاب می‌شود. این قایق پشت کشتی بود. از طرفی کشتی چینی کریستال در برخورد، تقریبا وارد بدنه کشتی سانچی می‌شود و بیشتر سرعت آن گرفته می‌شود. میزان آسیبی که به کشتی کریستال وارد شده و حریق رخ داده در قسمت جلوی کشتی بوده و در فیلمی که پرسنل این کشتی توسط موبایل گرفته شده نیز مشخص است و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که از قسمت عقب کشتی خارج شوند. اما کشتی سانچی بعد از برخورد به صورت کامل متوقف نمی‌شود و تا مدتی به حرکت خود ادامه می‌دهد. بنابراین شعله‌های آتش و گازهای سمی ناشی از آن در زمان کوتاهی کشتی را احاطه می‌کنند؛ به طوری که تنها راه ممکن نجات از کشتی، استفاده از قایق نجات سمت چپ بود که همان گونه که مشاهده شد امکان آن متاسفانه فراهم نشد.

جعبه سیاه کشتی چینی

مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش در پاسخ به این‌که آیا جعبه سیاه کشتی چینی توسط چینی‌ها از بین رفته است یا خیر، گفت: جعبه سیاه مدت زمان مشخصی برای نگهداری اطلاعات دارند و بعد از این مدت اطلاعات قبلی پاک می‌شود و جای آن‌ها را اطلاعات جدید می‌گیرد و اصطلاحا اور رایت می‌شود. این موضوع چیزی نیست که برروی بررسی نتیجه حادثه اثر گذار باشد. خوشبختانه ما توانستیم از طریق وکلا و کلوب P&I به اطلاعات جعبه‌های سیاه دو کشتی که در منطقه حضور داشتند و متعلق به دو شرکت کشتیرانی بزرگ دنیا بودند نیز دست یابیم که کمک بیش‌تری به بررسی سانحه کرد.

اما این شایعات از کجا آمده است؟

همزمان با حادثه سانچی برخی خانواده‌ها از روشن بودن تلفن همراه پرسنل خبر می‌دادند، در این زمینه اما گفته شد ممکن است تلفن همراه در مکانی باشد که همچنان امکان تماس دارد اما کسی زنده نمانده تا به آن پاسخ دهد.

در ادامه اما شرایط پیچیده‌تر شد. در نخستین سالگرد حادثه سانچی، ‌برخی خانواده‌های پرسنل سانچی از تماس‌های مشکوک صحبت کردند، ‌تماس‌هایی که گویا همچنان ادامه دارد. این افراد اعلام کردند که تماس‌ها از نقطه‌ای نظامی در جنوب شرقی آسیا انجام می‌شود و به آنها می‌گویند که پرسنل سانچی زنده هستند.

البته در مواردی نیز این تماس‌ها به مکالمه نیانجامیده و تنها به زنگ خوردن تلفن منجر شده است.

در این رابطه، «محمدرضا بیدخام» ‌سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفته که موضوع تماس‌ها در مخابرات پیگیری شده اما هنوز نمی‌دانیم این تماس‌ها از تلفن ثابت و یا همراه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه هنوز شماره‌ها اعلام نشده، ‌تاکید کرده که خانواده پرسنل سانچی که مدعی تماس هستند، می‌توانند به مراجع قضایی شماره‌ها را اعلام کنند تا مخابرات بررسی‌های لازم را انجام دهد. البته مخابرات اکنون اقداماتی انجام داده اما هنوز مشخص نیست که این تماس‌ها از چه نقطه‌ای انجام شده و به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

این تماس‌ها در حالی مطرح می‌شود که به گفته مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران،‌ حتی در همان زمان حادثه و اعلام کمک هم هیچ تماسی با شرکت گرفته نشده و شرکت نفتکش از طریق نمایندگان در کره جنوبی و چین از حادثه با خبر شده است. در واقع پرسنل به دلیل شدت حادثه امکان تماس را نداشتند و تماس‌ها از سوی این شرکت نیز با سانچی بدون پاسخ باقی ماند.

«شهرام فرهبد» در ادامه اعلام کرده که مکالمات ثبت شده در جعبه سیاه سانچی نیز این موضوع را تایید می‌کند که امکان برقراری تماس در آن زمان وجود نداشته و آخرین چیزی که شنیده می‌شود صدای انفجار است.

وی البته تاکید دارد که بیشتر موضوعاتی که مطرح می‌شود از عدم اطلاع تخصصی افراد ناشی می‌شود.

نکته دیگر این است که از ۳.۵ میلیون دلار غرامتی که باید به خانواده‌ها پرداخت می‌شد،‌۲.۵ میلیون دلار پرداخت شده است. موضوعی که باعث شده تا ۱۰ خانواده پرسنل سانچی شکایت کنند.

فرهبد دلیل این امر را البته عدم مراجعه برخی خانواده‌ها برای دریافت غرامت می‌داند. به گفته فرهبد،‌ طبق قوانین کشور، ‌اگر در حادثه‌ای جسد پیدا نشود، تا ۵ سال امکان اعلام فوت وجود ندارد با این حال برای آنکه خانواده‌های پرسنل سانچی بتوانند غرامت را سریعتر دریافت کنند با مراجع قضایی مذاکراتی صورت گرفت و گواهی فوت صادر شد.

وی ادامه داده که پس از آن خانواده‌ها باید برای دریافت گواهی حصر وراثت اقدام می‌کردند تا تمام ذینفعان در جریان دریافت غرامت قرار گرفته و ادعای دیگری بعد از آن وجود نداشته باشد. در این زمینه نیز تنها ۹ خانواده اقدام به دریافت غرامت نکرده‌اند و بقیه خانواده ها با ارائه گواهی انحصار وراثت غرامت ۱۲۰ هزار دلاری را دریافت کرده‌اند.

مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران تاکید کرده که حتی ۱۶ نفر از بستگان پرسنل سانچی در شرکت استخدام شده‌اند.

در این میان نکته مهم آن است که اگرچه تنها ۹ خانواده از دریافت غرامت خودداری کرده‌اند اما ۱۰ خانواده شکایت انجام داده‌اند و این بدان معناست که یکی از خانواده‌ها گواهی فوت را امضا و غرامت را دریافت کرده اما همچنان مدعی است.

وی مجموع غرامت تعیین‌شده در حادثه سانچی مانند غرامت کشتی، ‌پرسنل، ‌بار،‌ زیست‌محیطی و ... را ۲۶۰ میلیون یورو عنوان کرده و گفته که البته شرکت ملی نفتکش ۱۰۰ درصد حقوق خود که شامل غرامت کشتی و پرسنل می‌شود را از کنسرسیوم بیمه‌گر سانچی دریافت کرده و پیگیری شکایت در دادگاه‌های بین‌المللی برای اعاده حیثیت و اثبات بی‌گناهی شرکت ملی نفتکش انجام می‌شود.

فرهبد تاکید کرده که شکایت ذینفعان متعددی دارد که باید تا رسیدگی کامل به آن منتظر بمانیم.

وی می‌گوید با هر حادثه‌ای اقداماتی به صورت سیستماتیک انجام می‌شود که بخش اعظم آن توسط کلوپ P&I مدیریت می‌شود که در آن زمان کلوپ P&I سانچی، یک کلوپ انگلیسی و یکی از معتبرترین کلوپ‌ها در این زمینه بوده و اقدامات اصلی را انجام داده و حتی این کلوپ در این زمینه تا کنون ۶۰ میلیون یورو هزینه کرده است.

موضوع دیگری که در مورد سانچی مطرح می‌شود،‌ مقصد تخلیه محموله آن است. بر اساس اسناد این کشتی،‌ بار سانچی میعانات گازی بوده تا آن را به کره‌جنوبی تحویل دهد. در آن زمان در هفته دو نفتکش با بار میعانات گازی یا همان کاندنسیت به کره‌جنوبی می‌رفت و این اولین باری نبود که سانچی این بار را در آن مسیر حمل می‌کرد و صادرات به کره جنوبی استمرار داشته است.

فرهبد در این زمینه گفته که شرکت اجاره‌کننده کشتی و صاحب محموله سانچی شرکت «هانوا توتال» بوده که شرکتی کره‌ای- فرانسوی است و در تمام مراحل حضور داشته‌اند. همچنین وکیل این شرکت به عنوان یکی از ذینفعان، ‌در دادگاه حاضر می‌شود. بنابراین شایعه حرکت سانچی به مقصدی دیگر درست نیست و کره‌شمالی لنگرگاه سانچی نبوده است.

وی در مورد شایعه خاموش‌بودن رادار سانچی نیز گفته که تصاویر رادار و حرکت این نفتکش وجود دارد و حتی در محکوم کردن نیز به این تصاویر استناد می‌شود بر همین مبنا نیز می‌گویند که رادار خاموش بوده است. در واقع از تصاویر رادار برای اثبات خاموش بودن همان رادار استفاده می‌کنند که منطقی نیست.

اما بزرگترین ابهام در ماجرای سانچی را باید در قایق‌های نجات جستجو کرد. مدعیان زنده بودن پرسنل سانچی معتقدند این افراد باسوار شدن به قایق نجات سمت چپ سانچی که در معرض حریق و انفجار نبوده از کشتی خارج شده‌اند و این در حالی است که مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران تاکید دارد که بر اساس تصاویر سانچی چه در زمان حریق و چه تصاویر گرفته شده در اقیانوس توسط ربات‌ها، ‌قایق‌های نجات سانچی سرجای خود قرار داشته و قایق نجاتی سانچی را ترک نکرده است.

در واقع،‌ برق اصلی و اضطراری سانچی در دقیقه سوم قطع به طور کامل قطع شده و امکان دسترسی از مناطق مختلف سانچی به قایق نجات وجود نداشته و احتمال نجات فردی از سانچی غیرممکن بوده است.

بررسی تصاویر نیز حکایت از وجود بقایای سوخته هر دو قایق نجات سانچی بر روی عرشه دارد. تصویر زیر کپسول‌ها و بقایای قایق نجات سمت چپ سانچی را نشان می‌دهد. حتی کپسول‌های قایق نجات نیز قابل شناسایی در تصویر است.

نگاهی به قایق نجاتی شبیه آنچه بر روی سانچی قرار داشته نیز این امر را تایید می کند که بقایای قابل رویت در تصویر بالا مربوط به قایق نجات است.

از سوی دیگر بررسی جرثقیل‌های نگه‌دارنده قایق‌های نجات در دوسوی سانچی حکایت از آن دارد که قایقی به آب انداخته نشده زیرا محور این جرثقیل‌ها در صورت ورود قایق نجات به آب از حالت عمودی به شکل افقی تغییر می‌کند اما تصویر زیر نشان می‌دهد که محور هر دو جرثقیل به صورت عمودی و بر سر جای خود ثابت بوده است.

تصاویر بالا حالت باز و بسته جرثقیل هالی مشابه آنچه بر روی سانچی قرارداشته را نشان می دهدو نگاهی به تصویر جرثقیل نگه دارنده سانچی نیز حکایت از بسته بودن محورهای جرثقیل و عدم خروج قایق از روی آن را دارد که در زیر می بینید.

فرهبد دلیل نجات پرسنل کشتی چینی کریستال که با سانچی برخورد داشته را ۳ عامل می‌داند . دلیل اول اینکه انفجاری در کشتی کریستال اتفاق نیافتاده اما سانچی به دلیل محموله میعانات به سرعت آتش گرفته و منفجر شده است.

دلیل دوم جهت وزش باد در آن محدوده بوده که آتش و موج انفجار را به سمت اتاق کنترل سانچی هدایت و از کشتی کریستال دور کرده است.

دلیل سوم نیز جانمایی قایق نجات در کشتی کریستال است. قایق نجات در این کشتی در قسمت انتهایی آن قرار داشته که از حادثه حداکثر فاصله را داشته و امکان فرار را به پرسنل کشتی کریستال داده است.

یک عکس مهمترین سند زنده بودن خدمه سانچی
یک عکس مهم ترین سند برای فرضیه زنده بودن خدمه سانچی است.عکسی که در اختیار خانواده خدمه سانچی قرار دارد و ارائه آن به دادگاه یکی از دلایل مهمی بود که باعث شد گواهی فوت خدمه سانچی ابطال شود.

هر چند خانواده ها به دلایل محرمانه از انتشار این عکس خودداری کرده اند اما استناد به این عکس نقطه عطف پرونده آنهاست.

در این عکس که به روئیت خبرنگار رکنا نیز رسیده است دیده می شود که در زمان آتش سوزی سانچی تعدادی خدمه روی عرشه کشتی سانچی ایستاده اند.اما با توجه به محرمانه بودن این عکس از انتشار آن معذوریم.

احمد ذاکری وکیل کانون وکلای استان فارس که وکالت 9 خانواده خدمه سانچی را بر عهده دارد در گفتگو با رکنا گفت:«آخرین اتفاقی که در این پرونده افتاد این بود که گواهی فوت 9 خدمه سانچی در دادگاه ابطال شد که این حکم قطعی شده است.آقای ربیعی وزیر محترم سابق کار روزی که سانچی آتش گرفت،در نامه ای بدون سربرگ و غیررسمی از رئیس جمهور درخواست کرد که خدمه سانچی را شهید محسوب کنند و به این ترتیب خانواده گواهی فوت برای همه خدمه در حالی صادر شد که هیچ پزشکی اجساد را رویت و مشاهده نکرده بود.به همین دلیل 9 خانواده مرگ عزیزشان را که خدمه این کشتی بودند نپذیرفتند.به این ترتیب دهها عکس و سند به دادگاه ارائه دادیم که نشان می داد دلیل متقنی برای فوت خدمه وجود ندارد.»

حریق روی سانچی چقدر حرارت داشت؟

ذاکری در مورد دلایل ارائه شده به دادگاه برای اثبات اینکه دلیل محکمی بر فرض مرگ خدمه وجود ندارد گفت:«در گزارش هایی که تهیه شده بود گفته می شد در اثر حریق یک هفته ای روی سانچی دمای آن به هزار درجه رسیده بود.همچنین انفجارهای متعدد ناشی از محموله آتش زا و سپس غرق شدن کشتی و مدفون شدن در عمق صد متری احتمال زنده بودن خدمه وجود ندارد.اما؛اینکه گفته شده حریق روی کشتی هزار درجه حرارت داشته را کسی در آنجا از کشور ما نبوده و ندیده است.چینی ها این مورد را ادعا کردند و مدیرعامل سابق شرکت نفتکش در روز هفتم پس از حادثه اعلام کرد که دمای آب به 8 الی 10 درجه رسده و به همین دلیل امدادگران چینی توانستند روی عرشه کشتی بروند.اگر در ابتدا دما حدود هزار درجه بود چطور در یک هفته این همه اختلاف دما به وجود آمد؟»

اجساد خدمه سانچی پودر شده بود؟!

در روز دوم بعد از حادثه جسد میلاد آروی در حالی که جلیقه به تن داشت به صورت سالم کشف شد و این در حالی بود که لباس غوطه وری در آب پوشیده بود.ذاکری در ادامه توضیحات خود گفت:«میلاد آروی فرصت کرده و جلیقه نجات پوشیده و از کشتی خارج شده بود.روز هفتم که امدادگران چینی روی عرشه کشتی رفتند،دو جسد مجید نقیان افسر اول و محمد کاووسی تکاب که افسر تدارک بود نیز در حالی که جلیقه نجات به تن داشتند اما کاملا سوخته بودند روی عرشه کشتی کشف شد و به همراه جعبه سیاه از کشتی خارج شدند.»

ذاکری در ادامه گفت:«در جلسه ملی نفتکش عنوان شد که خدمه در کابین ها خفه و پودر شدندو علت مرگ آنها استنشاق گازهای سمی عنوان شد.در حالی که سه جسد یاد شده پودر نشده بودند.حتی دو جسد سوخته که بعد از هفت روز روی عرشه کشتی کشف شدند با فشار آب پودر نشده بودند.با اینکه میلاد آروی روغن کار بود و در پایین ترین قسمت کشتی کار می کرد اما باز هم توانسته بود خودش را با جلقه نجات به عرشه برساند.پس چطور می توان پذیرفت که بقیه فرصت نکرده باشند؟

همچنین اگر خدمه کشتی سانچی به دلیل استنشاق گاز سمی فوت کرده بودند، کشتی سی اف کریستال هم با آن برخورد کرده بود باید خدمه اش در معرض خطر قرار می گرفتند.اما آنها زنده ماندند.

بعد از این مطرح شد که دود غلیظ وارد سانچی شده و در عرض یک الی سه دقیقه همه خدمه خفه شده و بعد آتش باعث شد که اجساد از بین بروند.اما صوت جعبه سیاه بیش از سه دقیقه است که با فرضیه طرح شده تناقض دارد.و در مورد این فرضیه هم پیدا شدن جسد سالم میلاد آروی و دو جسد سوخته دیگر این احتمال را از بین می برد.

علاوه بر این نمی توان احتمال داد که خدمه در اتاق پل فرمانداری فوت کرده اند چون صدای کاپیتان که دستور خروج می دهد ضبط شده و بعد صدای باز شدن در هم ضبط شده است.خانواده ها معتقدند که در سمت راست کشتی سانچی،کشتی نجاتی بوده که خدمه از طریق آن خارج شده اند.»

ماجرای تماس های مشکوک با خدمه سانچی چه بود؟

ذاکری در مورد تماس هایی که با خانواده ملوانان سانچی گرفته شده و شمار این تماس ها را بیش از 1200 مورد عنوان کرده اند اینطور توضیح داد:«بعد از منفجر شدن سانچی،یک کارمند ملی نفت کش با چند خانواده تماس گرفته و گفته بود بچه ها زنده هستند و 48 ساعت بعد تماس می گیرند.دو روز بعد به این آقا زنگ زدند که جواب نداد. با واسطه با او تماس گرفتند و در حالی که ترسیده بود گفته بود اطلاعات اشتباه به من داده بودند.بعد هم از آن قسمت جابجا شد و نمی دانیم به کجا منتقل شده است.»

یکی دیگر از تماس های مشکوک از این قرار بود:«روز سوم یا چهارم بعد از حادثه یک فرد ناشناس با خانواده آقای سادگی که از ملوانان کشتی بود تماس گرفته بود.تماس با شماره خصوصی این ملوان هم برقرار شده بود که این شماره را فقط همسر آقای سادگی داشت که تازه ازدواج کرده بودند.در این تماس مادر ملوان را با اسم کوچیک صدا زده و می گویند ملوان سالم است.از آن زمان تا 9 ماه بعد پیام هایی که مادر خدمه ارسال می کرد تیک میخورد.وقتی خانواده خدمه در دادسرای بین الملل موضوع را جهت پیگیری مطرح کردند،خط مورد نظر مسدود شد.»

ذاکری در مورد ماجرای یکی دیگر از تماس ها گفت:«یک خانواده که رضایت داده و گواهی فوت را هم پذیرفته اند،سه روز بعد از حادثه گفته بودند که فردی ناشناس با خواهر خدمه خواهر تماسی گرفته است.در این تماس خانواده ملوان صدای خود ملوان را شنیده بودند که گفته بود من زنده ام و همه دوستانم هم زنده هستند.احتمال می دهیم صدای ماوان در این تماس صدای ضبط شده بوده که خانواده بارها تاکید کردند که در موردشنیدن صدا تردید ندارند.»

آخرین تماس برقرار شده با خانواده ملوانان سانچی همین هفته قبل بود که با یکی از خانواده های رضایت داده تماسی برقرار شده است.اما به دلیل اینکه تماس های ورودی کدگذاری شده است،نمی توان به درستی فهمید که از کدام کشور تماس برقرار می شود.

ذاکری در مورد مطالبه خانواده خدمه سانچی می گوید:«این خانواده ها تقاضا دارند کشتی از اعماق آب بیرون آورده شده و برش داده شود تا از بقایای جسد تحویل خانواده ها شود.مطابق گزارش های رسیده،گفته شده که کشتی سانچی بعد از فرو رفتن در آب به دلیل اختلاف ایجاد شده ناگهانی،جمع شده که در این صورت اگر فرض را بر صحت گزارش ها بگذاریم باید اجساد در کشتی باقی باشد.خانواده هایی که مرگ عزیزشان را نپذیرفته و گواهی فوت خدمه را با رای دادگاه ابطال کردند؛به دلیل اینکه گواهی انحصار وراثت نگرفتند،نزدیک به 40 ماه است که حقوقشان قطع شده است.»

هفته قبل یکی دیگر از تماس های مشکوک این بار با خانواده محبی گرفته شد که فرزند خود را در آتش سوزی سانچی از دست دادند ولی بعدا با اعلام رضایت گواهی فوت او را پذیرفتند.(رکنا)

https://www.asianews.ir/u/90v
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید