صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۵:۱۴
کد خبر: 14775
گزارشگر: 213
۷۵۱
۰
۰
۱
بریتانیا از جنگی وسیع در آینده نزدیک خبر داد

انگلستان اعلام کرد: وقوع جنگ داغ با حریفان در راه است/همگی برای آن آماده باشیم!

انگلستان اعلام کرد: وقوع جنگ داغ با حریفان در راه است/همگی برای آن آماده باشیم!
وزیر دفاع انگلیس به فایننشال تایمز گفت: من فکر می‌کنم جنگی با طیفی از حریفان در سراسر جهان در راه است و باید همگی برای آن آماده باشیم.

به گزارش آسیانیوز، وزیر دفاع انگلیس با هشدار درخصوص اینکه احتمال ورود کشورش به نبرد مستقیم با روسیه و چین در هفت سال آینده وجود دارد، خواستار افزایش هزینه‌های نظامی برای مقابله با این تهدید بالقوه شد.

به نقل از پایگاه راشاتودی، بن والاس، وزیر دفاع انگلیس در گفتگو با نشریه فایننشال تایمز مدعی شد، جهان تا پایان دهه جاری "جایی خطرناک‌تر و بی‌ثبات‌تر" خواهد بود و "حوزه دفاعی نقشی اساسی‌تر در زندگی ما پیدا خواهد کرد."

او توضیح داد، جهان شاهد "پایان دوران غیرعادی صلح پسا جنگ سردی" بوده و "جنگ با طیفی از حریفان در سراسر جهان در راه است."

به گزارش ایسنا، ضمن هشدار نسبت به "در راه بودن یک جنگ" به این احتمال که در آینده جنگی گسترده‌تر بین ناتو و روسیه در بگیرد و همچنین تهدید ناشی از "یک چین نوظهور" و افراطگران آفریقایی اشاره کرد.

او ادعا کرد: "فکر می‌کنم جنگی در راه است. باید دید آیا این جنگ یک جنگ سرد خواهد بود یا یک جنگ داغ. من فکر می‌کنم جنگی با طیفی از حریفان در سراسر جهان در راه است. ما باید همگی برای آن آماده باشیم."

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و ینس استولتنبرگ، دبیر ائتلاف ناتو نیز با طرح هشدارهایی مشابه، گفتند که جهان اکنون "به نحوی که در طول عمر ما سابقه نداشته" با تلاقی چالشها مواجه شده است.

بن والاس از جرمی هانت، وزیر خزانه‌داری انگلیس خواست، یک چارچوب زمانی محکم برای افزایش هزینه‌های نظامی بریتانیا از میزان فعلی ۲.۱ درصد تولید ناخالص داخلی به سطح ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی تدوین کند.

جرمی هانت پیش از این با ابراز حمایت خود از این طرح پیشنهادی، ماه مارس گذشته قول داد ۱۱ میلیارد پوند دیگر (۱۳.۶ میلیارد دلار)‌ را در عرض پنج سال آینده به بودجه وزارت دفاع انگلیس اختصاص دهد.

وزیر دفاع انگلیس از طرح‌های اخیر دولت آلمان برای تشکیل یک صندوق ۱۰۰ میلیارد یورویی (۱۰۷ میلیارد دلاری) برای مدرنیزه کردن نیروهای مسلح این کشور تحسین کرده و آن را "یک پیام مهم برای مردم سراسر بریتانیا درباره اینکه ما در حال بازگشت به روزهای الزامی شدن سرمایه گذاری در حوزه دفاعی هستیم" خواند.

با وجود درخواست والاس برای افزایش هزینه‌های نظامی و حمایت نظامی بیشتر برای اوکراین، این وزیر دفاع انگلیس خواستار کاهش چشمگیر اندازه ارتش بریتانیا شد.

نشریه تایمز هفته گذشته گزارش کرد، وزیر دفاع انگلیس قصد اجرای برنامه کاهش تعداد نیروهای پیاده نظام ارتش انگلیس و رساندنش از ۸۲۰۰۰ نیرو به حدود ۷۰۰۰۰ نیرو و همچنین کاهش تعداد تانک‌های این ارتش از ۲۲۷ دستگاه به ۱۴۸ دستگاه است.

------------

بیشتر بخوانید

پایان جنگ اوکراین: پوتین یا زلنسکی می میرند!

-----------------------------------

یک منبع دولتی به این نشریه تصریح کرد:‌ "تعداد نیروهای پیاده نظام ما بیش از حد زیاد است که این میراث جنگ‌ها علیه شبه نظامیان در افغانستان و عراق است. ما به تجهیزات توپخانه‌ای بیشتر نیاز داریم. همچنین سطح نیاز نیروها به تانک‌های اصلی جنگی نیز در دست بررسی است."

این در حالی است که کارشناسان نظامی هشدار داده‌اند، انگلیس در حال حاضر در صورت ورود به جنگ با حریفی نزدیک به خودش احتمالا آمادگی لازم را ندارد.

------------

بیشتر بخوانید

پایان تاریخ نزدیک است!
-------------------------------------------

والاس قبلا هشدار داده بود، ارتش انگلیس "توخالی و به کمبود بودجه گرفتار شده" است در حالی که ریچارد بارونز، یک ژنرال بازنشسته این ارتش ادعا کرد، بریتانیا در صورت ورود به یک جنگ بزرگ در عرض چند ساعت گرفتار کمبود مهمات می‌شود.

این در حالی است که هنری کیسینجر، سیاسمتدار معروف آمریکایی به تازگی از تشدید رقابت چین و آمریکا برای برتری فنی و اقتصادی نگران است. حتی زمانی که روسیه در مدار چین قرار گرفته و جنگ بر جناح شرقی اروپا سایه انداخته، او می‌ترسد که هوش مصنوعی، رقابت چین و آمریکا را تقویت کند.

کیسینجر نگران است. او می گوید: «هر دو طرف خود را متقاعد کرده‌اند که طرف مقابل یک خطر استراتژیک است. ما در مسیر رویارویی قدرت‌های بزرگ قرار داریم.»

در ۲۷ مه، هنری کیسینجر ۱۰۰ ساله می‌شود. هیچ کس در قید حیات، تجربه بیشتری از او در روابط بین‌الملل ندارد. او ابتدا به عنوان محقق دیپلماسی قرن ۱۹، بعد به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا و وزیر امور خارجه، و در ۴۶ سال گذشته به عنوان مشاور و فرستاده برای پادشاهان، روسای جمهور و نخست وزیران فعالیت کرده است .

وی گفته است: در سرتاسر جهان، موازنه قوا چنان سریع و به طرق مختلف در حال تغییر است که کشورها نمی‌توانند اصل ثابتی پیدا کنند که بر اساس آن بتوانند نظم را برقرار کنند. اگر نتوانند یکی را پیدا کنند، ممکن است به زور متوسل شوند. کیسینجر می‌گوید: «ما در موقعیت کلاسیک قبل از جنگ جهانی قرار داریم؛ جایی که هیچ‌یک از طرفین از امتیازات سیاسی زیادی برخوردار نیست و هرگونه اختلال در تعادل می‌تواند به عواقب فاجعه‌باری منجر شود»./
https://www.asianews.ir/u/ae5
اخبار مرتبط
نشریه اکونومیست با هنری کیسینجر در مورد چگونگی کشیده شدن رقابت بین چین و آمریکا و وقوع جنگ جهانی سوم صحبت کرده است.
شبکه خبری المیادین صبح امروز (جمعه) اعلام کرد که اسرائیل همچنان به حملات به غزه ادامه می‌دهد.
روزنامه گاردین نوشت اسناد لو فته پنتاگون درباره جنگ اوکراین و گزارش‌هایی حساس درباره چین، خاورمیانه و تروریسم هستند.
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا چهار سناریوی غیرمنتظره و چگونگی تأثیر آنها بر روند درگیری در اوکراین را ترسیم کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید