صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۹ / ۰۳:۰۷
کد خبر: 3486
گزارشگر: 213
۱۱۰۹
۲
۰
۲
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران

تجمع های سراسری بازنشستگان،‌ پزشکان، سهامداران بورس و کارمندان دانشگاه آزاد/مالباختگان بورس خود را فریب خورده دولت می دانند

تجمع های سراسری بازنشستگان،‌ پزشکان، سهامداران بورس و کارمندان دانشگاه آزاد/مالباختگان بورس خود را فریب خورده دولت می دانند
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران، گزارش‌ها حاکی است تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان، اقشار صنفی و شاغلان بخش‌های مختلف دولتی دوباره در استان‌های مختلف کشور در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی شکل گرفته و در حال تکرار است؛ این د رحالی است که مالباختگان بورس به صراحت بیان کردند که فریب خورده دولت هستند.
همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا در ایران، گزارش‌ها حاکی است تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان، اقشار صنفی و شاغلان بخش‌های مختلف دولتی دوباره در استان‌های مختلف کشور در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی شکل گرفته و در حال تکرار است؛ این د رحالی است که مالباختگان بورس به صراحت بیان کردند که فریب خورده دولت هستند.

 

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، روز یکشنبه ۲۱ دی‌ماه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با تجمع در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی بار دیگر خواستار تحقق مطالبات معیشتی از جمله افزایش مستمری و تامین رفاه شدند.

تجمع‌کنندگان شعارهایی از جمله «شعار ما این زمان، معیشت است و درمان» و «خواسته اصلی ما، حقوق طبق تورم» سر دادند. برخی از افراد نیز ضمن اشاره به بدتر شدن وضعیت معیشتی خود می‌گویند «تنها نفس می‌کشیم و زندگی نمی‌کنیم.»


علاوه بر تهران،‌ گزارش‌های رسیده از مراکز ایلام،‌ اصفهان،‌ گیلان، خوزستان،‌ آذربایجان شرقی،‌ لرستان و شماری دیگر از استان‌ها نیز حاکی از تجمع بازنشستگان در مقابل ساختمان تامین اجتماعی و استانداری است.

پیش از این نیز بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی سه بار دیگر در دی‌ماه، آذرماه و تیرماه دست به تجمع‌های سراسری زده بودند.

از جمله مطالبات بازنشستگان، متناسب‌سازی عادلانه مستمری و پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی است. آن‌ها همچنین به دریافت حقوق پایین‌تر از «خط فقر» انتقاد دارند و خواستار مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و حق تشکل‌یابی آزاد و مستقل هستند.

در تیرماه اتحاد سراسری بازنشستگان بیانیه‌ای صادر و تجمع‌های خیابانی بازنشستگان را نشان «شجاعت» و دلیل «جان به لب رسیدن آن‌ها تحت فشار هزینه‌های سرسام‌آور تورمی» خوانده بود.

سهامداران بورس: روحانی فریب‌مان داد

همزمان با تجمع‌های بازنشستگان، تصاویری نیز از اعتراض سهام‌داران بازار بورس در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران منتشر شده است.

این سهام‌داران در اعتراض به ریزش‌های اخیر بورس، خواستار استیضاح وزیر اقتصاد و محاکمه مدیران بورس شده‌اند.

در ویدیوهای منتشرشده، تجمع‌کنندگان شعارهایی از جمله «مرگ بر مفسد اقتصادی» سر می‌دهند و در پلاکاردهای خود خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهور، تشویق او به سرمایه‌گذاری در بورس را «فریب» خواندند.

برخی از این پلاکاردها سازمان بورس را «دزدان ملاصدرا استریت» خوانده است.

روز شنبه نیز گزارش‌هایی از تجمع سهامداران در مقابل ساختمان بورس و پرتاب تخم‌مرغ به این ساختمان منتشر شده بود.

اعتراض پزشکان به تغییر روال درمان معتادان

در سوی دیگر در پایتخت کشور، ده‌ها نفر از پزشکان و کارمندان شاغل در مراکز درمان سوء مصرف مواد مخدر استان تهران در مقابل سازمان نظام پزشکی دست به تجمع زدند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از معترضان نوشته آن‌ها نسبت به سیاست‌های «غیرکارشناسانه» سازمان غذا و دارو و اظهار نظرهای «غیرمسئولانه» این سازمان اعتراض کردند.

این فرد گفته است: «شیوع بیشتر اعتیاد و خروج بیماران از چرخه درمان،‌ اصلی‌ترین تبعات اجرای این تصمیم است و از مسئولان می‌خواهیم به ضرر ما و بیماران تصمیم نگیرند.»

بر اساس این گزارش، تغییر احتمالی در روال درمان بیماران اعتیاد از جمله عرضه داروی متادون در داروخانه‌ها مساله مورد اعتراض این قشر است.


اعتراض به آزمون «ناعادلانه» نهضت سوادآموزی

خبرگزاری ایلنا گزارش داده گروهی از پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در مقابل مجلس دست به تجمع زده‌اند.

این معترضان که می‌گویند «حدود شش هزار نفر» هستند، پس از ۱۰ تا ۱۵ سال فعالیت شغلی در نقاط محروم کشور نتوانسته‌اند در آزمون استخدامی تیرماه قبولی کسب کنند و شغل خود را از دست داده‌اند.

معترضان سیستم آزمون را «ناعادلانه» و «تبعیض‌آمیز»‌ خوانده‌اند.


تجمع‌های پراکنده

گزارش‌ها همچنین حاکی از شکل‌گیری برخی دیگر از تجمع‌های پراکنده اقشار در تهران است.

کانال تلگرام «حقوق بشر در ایران» نوشته شماری از کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های دولتی در اعتراض به محرومیت از حق تامین اجتماعی و با هدف همسان‌سازی حقوق و مزایا در مقابل ساختمان مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همچنین جمعی از رانندگان و حواله‌داران شرکت خودروسازی سایپا در اعتراض به تحویل ندادن خودروهای ثبت نامی مقابل این شرکت تجمع کرده و شعار دادند «سایپا خیانت می‌کنه، وزیر حمایت می‌کنه.»


https://www.asianews.ir/u/1Yu
اخبار مرتبط
امروز بار دیگر بازنشستگان کارگری در مقابل مجلس تجمع کردند و خواسته آنان رسیدگی به مطالبات قانونی برای افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر و اصلاح همسان‌سازی بر اساس قانون و همچنین ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان است.
بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه اعتراضات و اجتماعات اخیر مقابل سازمان و ادارات تامین اجتماعی سراسر کشور در بیانیه‌ای خواسته‌های خود را در ۱۰ بند مطرح کردند.
بازنشستگان تامین اجتماعی امروز در 11 شهر ایران تجمع کردند و ضمن اعتراض به بدهی دولت به این سازمان و مشکلات معیشتی، گروهی از آنان نیز خواستار استعفای رییس سازمان تامین اجتماعی شدند.
یک فعال کارگری معتقد است اگر چارچوب ماده ۴۱ قانون کار به درستی اجرا و متناسب با شرایط اقتصادی کشور برای کارگران مزد تعریف شود، در افزایش قدرت خرید و کاهش هزینه های زندگی آنها اثرگذار است؛ در حالی است که بیشترین هزینه سبد معیشت کارگران را مسکن و اجاره بها به خود اختصاص داده است.
محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای‌ عالی کار، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست در زمینه میزان افزایش حقوق کارگران دخالت نکنند و از نمایندگان کارگری شورا حمایت کنند تا تلاش‌های آن‌ها به نتیجه برسد؛ چرا که در حال ‌حاضر کارگران عادی نمی‌توانند حتی گوشت یا برنج خریداری کنند.
این روزها چالش های بودجه ١٤٠٠ و استدلال فروش ٢/٣ میلیون بشکه نفت ۴۰ دلاری در روز و افزایش هزینه های دولت از جمله افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان و در نهایت افزایش تورم بدلیل افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بسیار جدی شده است؛ چرا که اگر دولت نتواند درآمدی بر اساس برنامه بودجه ارایه شده داشته باشد، طبعا نمی تواند بی محابا هزینه کند.
طرح افزایش هر شش ماه یکبار مزد کارگران، توسط نمایندگان مجلس به جریان افتاده است؛ در حالی که در قانون کار امکان افزایش چندباره دستمزد در طول یک سال وجود دارد و برای این منظور، نیازی به طرح جدید نمایندگان مجلس نیست؛ نمایندگان به جای اعلام وصول این طرح، به دولت فشار بیاورند تا الزامات ماده 41 قانون کار اجرایی شود.
محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای عالی کار، سبد معیشت سال آینده را ۱۰ میلیون تومان ذکر کرد و افزود که نمایندگان کارگران به دنبال واقعی‌تر کردن میزان دستمزدند؛ در حالی که فرامرز توفیقی نماینده دیگر شورای عالی کار گفته است از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است و چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟
فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار می گوید که از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است و چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟!در حالی که با وجود اعتراضات بسیار کارگران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نسبت به افزایش و همسان سازی حقوق هنوز تصمیم روشنی در این باره گرفته نشده و این تبعیض تا حدی است که طرح همسان سازی برای بازنشستگان کشوری و لشگری در سال 99 به اجرا درآمده و پرداخت ها در این خصوص افزایش چشمگیر داشته است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
رئوف
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
0

به مشکلات و تخلفات عدیده ای که در بورس اتفاق افتاده و میفته کاری نداریم یعنی نمیخوان حداقل به این خلف وعده و ضرری که به مردم رسوندن، رسیدگی و جبران کنند که هر واحد صندوق پالایشی که 4ماه قبل دولت با وعده 30 درصد سود به قیمت 10هزار تومن به ملت فروخته، امروز به مبلغ فاجعه بار 6700تومن یعنی بیش از 30 درصد ضرر رسیده!!!

اکبر
۱۴۰۱/۰۳/۲۴
0
0
0

37 درصد افزایش حقوق بازنشسته های کارگری چی شد . با افزایش حقوق 10 درصد ، کارگری که اسفند 1400 بازنشسته شده ، حقوقش از بازنشسته های سالهای قبل و شاغلین امسال بمراتب پایین تره . آیا این میشه عدالت یا عین ظلم؟!(مثله سوراخ قیف حقوق ما ته سوراخه و دو لبه قیف ، باز نشسته های چند سال قبل و کارگرانی هستند که هنوز بازنشسته نشده اند) . افزایش حقوق کارگران شاغل رو چرا اول نزدید ، حتما" می خوان بازنشسته ها رو اول ساکت کنید و بعد حقوق شاغلین رو 37 درصد بیشتر بزنند؟! (دست شیطان رو از پشت بستند).اگه تجمع تو خیابان نشه نتیجه نمیده.


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید