صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی

چگونه آدرس آی پی روتر یا مودم را بیابیم؟

امروزه دیگر در اکثر خانه ها و ادارات و سازمان ها یک مودم وای فای وجود دارد که برای تامین امنیت آن باید هر از چند وقت یک بار رمز وای فای تغییر یابد. برای این کار باید به تنظیمات مودم وای فای یا روتر دسترسی داشته و رمز خود را تغییر دهیم. اولین قدم جهت دسترسی به تنظیمات مودم داشتن آدرس IP صفحه تنظیمات مودم یا روتر است، آدرس آی پی روتر شما با آدرس آی پی خصوصی یا عمومی دنیای اینترنت متفاوت است، اما آدرس آی پی روتر شما به راحتی از داخل کامپیوتر شخصی شما و در قسمتی که سایر اطلاعات شبکه در آن وجود دارد قابل شناسایی میباشد.
مشخصات آدرس IP بدین شرح می باشد که در اکثر آدرس IP روترها به صورت پیش فرض از آدرس 192.168.1.1 استفاده میگردد.
در غیر این صورت معمول ترین آدرس های روتر به شرح ذیل می باشد:
192.168.0.1
192.168.10.1
192.168.2.1
و برای Router Apple از آدرس 10.0.1.1 استفاده می کنند.
هنگامی که با کامپیوتر خود وارد شبکه اینترنت می شوید، یک آدرس اینترنت وجود دارد که به آن آی پی آدرس می گویند. برای این که کامپیوترها بتوانند بر روی یک شبکه یا بستر اینترنت از یکدیگر به صورت مجزا شناخته شوند، حداقل باید دارای یک آدرس IP باشند. در این صورت بدون این که هیچ اختلالی در مسیر انتقال داده بین مبداء و مقصد بوجود بیاید، هر کامپیوتر داده هایی را دریافت یا ارسال می کند که فقط مختص به همان کامپیوتر باشد. راه ارتباطی شبکه داخلی با دنیای اینترنت مود و یا روتر میباشد که جهت یافتن آدرس ip خود روتر در خصوص اعمال تنظیمات برروی آن میتوان از روش های زیر یاری گرفت:

روش اول: از خط فرمان برای پیدا کردن آدرس آی پی روتر خود استفاده کنید ساده ترین روش برای پیدا کردن آدرس آی پی روتر از طریق خط فرمان است.در این حالت با یک فرمان ساده شما به تمام جزئیات دسترسی خواهید داشت.
برای شروع کار، روی صفحه کلید خود کلیدهای Windows+R را فشار دهید، این کار برنامه Run را باز خواهد کرد. حالا در قسمت فیلد خالی برنامه Run عبارت cmd را وارد کرده و روی دکمه OK کلیک کنید. بعد از آن شما یک برنامه با صفحه سیاه را مشاهده خواهید کرد، این همان خط فرمان یا Command prompt است. در اینجا عبارت ipconfig را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. شما در این پنجره پارامترهای مختلفی را مشاهده خواهید کرد، آدرس آی پی روتر شما در قسمت Default Gateway قرار دارد. تنها کافی است این آدرس را داخل نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید و بعد از آن شما قادر خواهید بود به صفحه ورود به تنظیمات روتر خود دسترسی داشته باشید.

روش دوم: آدرس آی پی روتر از طریق جزئیات شبکه
اگر شما با استفاده از خط فرمان راحت نیستید، می توانید آدرس آی پی روتر خود را از طریق تنظیمات شبکه کامپیوتر شخصی خود نیز پیدا کنید. قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که چه با روش بی سیم یا از طریق کابل اترنت به شبکه متصل باشید. در صفحه دسکتاپ روی آیکون نردبانی یا آیکون مانیتور کلیک (بسته به اینکه شما چگونه به شبکه متصل شده اید) سپس گزینه Open Network and Sharing Center را انتخاب نمایید.
حال یک پنجره نمایان خواهد شد، در این پنجره روی لینک آبی رنگ کنار گزینه Connection کلیک کنید. نام این لینک بر اساس وضعیت اتصال شما میتواند متفاوت باشد، برای مثال این نام Local Area Connection 8 است. در پنجره بعدی، روی Details کلیک کنید تا در یک پنجره جداگانه تمام جزئیات مربوط به شبکه خود را مشاهده کنید. در اینجا آدرس آی پی روتر در کنار گزینه Default Gateway مشخص شده است.
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.