صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی

اتاق قانون

قوانین و مقررات شکایت از کارفرما در اداره کار توسط وکیل کار
مشاوره در مورد شکایت در محل کار
در متن حاضر سعی می‌کنیم تا برای زمان بررسی مراحل مختلف شکایت از کارفرما در اداره کار، راهنمای مناسبی را در اختیار داشته باشید.
 
وقت تطور است ؛زمانه تبعیض و رجحان به سر آمده!
نگاهی بر عدم حضور زنان در هیئت مدیره وکلای دادگستری/پریا اکبری
قرن هاست بخش بسیاری از جهد اندیشگران، نظریه پردازان، جامعه شناسان، فعالان حقوق بشر، و هر انسان صاحب درایتی بر این امر متمرکز است که از قید و بند جنسیت فارغ باشند.
 
طرح صیانت باید آزار مجازی را کاهش دهد؛ نه سرعت اینترنت و حقوق کاربران را!
مرور نظام حقوقی ایران درباره حق دسترسی به اطلاعات آزاد
طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی همانطور که از عنوان آن مشخص است می بایست برای حفاظت و حمایت از داده های کاربران و جلوگیری از تعرضات و سوء استفاده ها و خشونت ها و آزارهای اینترنتی باشد؛ نه در جهت کنترل و محدود کردن کاربران و سرعت اینترنت!
 
چرا باید به وکیل مراجعه کنیم؟
وکیل حرفه ای
عدم اقدام حقوقی مناسب، حقوق شما را در معرض تضییع قرار می‌دهد!
 
دلایل رخ دادن شکاف تورمی در ایران
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی
کاهش تولید در برابر افزایش تقاضا به صورت خودکار منجر به پدیده ای کاملا قابل درک و فهم به نام شکاف تورمی می شود.
 
ممنوعیت شرکت در مدعا به؛ ممنوعیتی بی مبنا/تازیانه ای دیگر بر جامعه وکالت!
یاداشت/وحید قاسمی عهد؛ وکیل پایه یک دادگستری
قانون سیاستهای اصل 44 که قانون تسهیل نیز در مقام الحاقاتی بر آن به تصویب رسید، بر اصل رقابت جهت حمایت از بازار آزاد الحاح می ورزد؛ در این بین که کسب درآمد به حق یا نا بحق بر شغل وکالت تحمیل شده، برخی از نمایندگان وکلا بدون دلایل متقن، ممنوعیت تاریخی شرکت در مدعا به را به ممنوعیت شرکت در محکوم به تسری دادند؛ حال باید پرسید که چرا چنین تنگ نظرانه به حقوق وکلا نگریست شود؟
 
با «حیوان آزارها» و نابودگران طبیعت چگونه برخورد شود؟
مرور قانون در مقابله با پدیده آسیب زدن به محیط زیست و حیوانات
این روزها با توجه به گزارش ها و ویدیوهای وایرال شده درباره آسیب رساندن افراد به محیط زیست و کشتار حیوانات و با اشاره به کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال ۱۳۹۹ و جایگزین کردن مجازات های دیگر در این باب، این ایده که فرد آسیب زننده به حیوان(مانند افرادی که سگ ها را شکنجه می کنند یا می کشند) در مراکز نگهداری حیوانات به صورت رایگان به صورت دو یا یک سال کار کند، اتفاق جالبی است.
 
چالش های اصلی طرح «قانون استفاده دستگاه ها از نماینده حقوقی»
گفت و گوی «آسیانیوز» با وحید قاسمی عهد؛ وکیل دادگستری
طرح «اصلاح قانون استفاده بعضی از دستگاه ها از نماینده حقوقی در مراجع قضایی» مصوب ۱۳۷۴» که با امضای ۲۸ نفر از نمایندگان به مجلس شورای اسلامی تنظیم شده طبق اخبار در کمیسیون حقوقی به تصویب رسیده است و در صورتی که جزییات آن نیز به تصویب برسد، به صحن عمومی می رود؛ در خصوص چالش ها و ابعاد مختلف این طرح «آسیانیوز» با دکتر وحید قاسمی عهد وکیل پایه دادگستری و فعال صنفی کانون وکلا گفت و گویی انجام داده است.
 
دانشماده نگاری قوانین حقوق عمومی در ویکی حقوق آغاز شد
پروژه قوانین حقوق عمومی
پس از دانشماده‌نگاری قوانین مادر حقوق خصوصی و حقوق جزا در ویکی حقوق، پروژه قوانین حقوق عمومی با دانشماده‌نگاری قانون اساسی توسط پژوهشگران پژوهشکده حقوق و قانون ایران کلید خورد.
 
جامعه جراحان خواستار «لغو» حکم قطع انگشتان زندانیان شد!/تاکید به «جلوگیری از موج بیزاری» جهان نسبت به ایران!
در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی
ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان ایران، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی خواستار جلوگیری از اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی شد و تاکید کرد چنین احکام «موجی از بیزاری و نفرت در دنیا» را نسبت به ایران برخواهد انگیخت.
 
فاجعه متروپل؛ قتل عمد یا بی مبالاتی؟
یادداشت/مروری بر ابعاد حقوقی ریزش ساختمان در آبادان
اگر با مروری کوتاه به ابعاد حقوقی واقعه متروپل نظر داشته باشیم، در بند (ب) ماده ۲۹۰ به روشنی آمده است که چنانچه فردی قصد ایراد جنایت بر فرد یا افراد معینی را ندارد؛ لکن عملی که از فرد مسوول سر می زند به گونه ای است که نوعا و طبعا منجر به وقوع جنایت و حادثه می شود، مشمول قتل دانسته شده است.
 
استقلال وکیل یعنی دفاع آزادانه و اثبات حقانیت؛ بدون اهرم های فشار
گفت و گوی آسیانیوز با وحید قاسمی عهد درباره لایحه کانون وکلا
موضوع اجرای آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری که از سوی ریاست قوه قضاییه به تصویب رسیده، و این روزها در محافل حقوقی مورد اظهار نظرهایی قرار گرفته است، بهانه ای شد تا در خصوص آن با دکتر وحید قاسمی عهد، وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه گفت و گویی انجام دهیم.
 
وکیل از جرم دفاع نمی کند!
یادداشت
سال های متمادی است که نهاد وکالت فعالیت می کند و بارها با قضاوت های متعدد از تصویر وکلا در تلویزیون، سینما، روزنامه و به طور کلی در رسانه ها روبرو شده ایم؛ ولی مهم است که بدانیم شمایل جامعه بدون وکیل چگونه است؟
 
کانون وکلا یک نهاد مستقل و ملی است؛ نه حاکمیتی
یادداشت
چند سالی است شاهد هجمه های گسترده علیه یک نهاد ملی هستیم و این نهاد مستقل که جایگاه رفیعی در عرصه بین المللی دارد، خود یکی از پیشگامان و تدوین کنندگان مقررات کانون وکلای بین المللی بوده است.
 
از بین رفتن استقلال کانون وکلا؛ تیشه بر ریشه نهاد ملی
یادداشت
یکی از ساختارهای دادرسی عادلانه در محاکم ، اصل استقلال وکیل است؛ چرا که وکیل ضمن همکاری و مشارکت با مرجع قضایی جهت اجرای عدالت و حفظ حقوق اشخاص در کشف حقیقت قضایی نقش موثری را ایفا می کنند.
 
نکاتی که باید درباره مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری بدانید!
مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی
با توجه به پیچیدگی های خاصی که امروزه در زندگی خصوصی و کاری را در وجود دارد؛ اکثر به وجود یک وکیل پایه یک دادگستری در زندگی خود نیازمندیم. در مواردی که صرفا نیاز به راهنمایی داریم می توانیم از مشاوره حقوقی یک وکیل خانواده یا وکیل کاری استفاده نموده و در مواردی که جدیدتر است می‌توانیم روی کمک آنها برای پرونده های حقوقی خود حساب کنیم. پیشتر ها برای دریافت مشاوره حقوقی از وکلای خود مجبور بودیم که به دفتر وکالت آنها مراجعه کنیم اما امروزه می‌توان از مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی نیز استفاده کرد.
 
عاقبت حقوقی «فرار مالیاتی» در قوانین ایران و کانادا
یادداشت
بررسی ها نشان می دهد که نظام کیفری مالیات در قانون ایران به صورت مقتدر که موجب کاهش فرار مالیاتی شود وضع نشده است؛ به طوری که بسیاری از کاستی ها و ابهامات این قانون در برابر جرم انگاری مالیاتی موجب ایجاد بستری مناسب در جهت فرار مالیاتی خواهد شد؛ در حالی که در قوانین مالیاتی کشور کانادا این نقیصه وجود نداشته و به تناسب فرار مالیاتی مجازات در انتظار مرتکب است.
 
مشکلات سربازان خدمت کرده در بسیج و سپاه برای مهاجرت به آمریکا/ثبت شکایات در دادگاه فدرال
نامه طاهرکاملی؛وکیل دیوان عالی ایالات متحده به آسیانیوز ارسال شد
مهاجرت و تردد افرادی که به اجبار، دوران خدمت سربازی شان مشمول حضور در بسیج و یا سپاه پاسداران بوده است، به ایالات متحده آمریکا، موضوعی است که در چند سال اخیر برای بسیاری دردسرساز و منجر به رفت و آمدها و مراجعات دادگاهی و قانونی شده است؛ در این باره، نامه و توضیحاتی در راستای دادخواست شکایت به دادگاه فدرال، از سوی دفتر وکالت طاهر کاملی، وکیل دیوان عالی ایالات متحده آمریکا برای آسیانیوز ارسال شده است.
 
چه اقداماتی باید توسط زوجین در زمینه طلاق توافقی انجام شود؟
یک دعوای حقوقی
طلاق توافقی، نوعی از طلاق است که در آن زوجین برای طلاق و حل و فصل تمام وابستگی ‌های مالی و مسائل مربوط به فرزندان مشترک، توافق می کنند.
 
طرح های کارشناسی نشده؛ زخم پیشانی کشور/«تسهیل صدور مجوز وکلا» باید علمی و منطقی باشد!
گفت و گو با دکتر وحید قاسمی عهد؛ درباره طرح تسهیل صدور مجوز وکلا
«طرح تسهیل صدور برخی از مجوزها» که شرط قبولی در آزمون وکالت را کسب دستکم ۷۰ درصد میانگین نمره یک درصد برتر آزمون معیار قرار داده، این روزها در مجلس در حال بررسی است. آسیانیوز در این باره با دکتر وحید قاسمی عهد، وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه گفت و گویی انجام داده است.
 
ویژگی های وکیل خوب در اراک از دیدگاه احمد بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه
بیان ساده مطالب حقوقی برای موکل
داشتن اطلاعات تخصصی و کافی در حوزه کاری یکی از مهمترین ویژگی های وکیل محسوب می شود. علم حقوق هم مانند سایر رشته های علوم، دارای اصطلاحات تخصصی و دشوار است که تنها برای اهل فن قابل فهم است. یکی از دلایل توفیق وکیل در پرونده های حقوقی تلاش و پیگیری مستمر او است.
 
آزمون های وکلا باید مبتنی بر بنیان های حقوق بشری باشد
گفت و گوی آسیانیوز با وحید قاسمی عهد درباره صدور مجوز وکلا
طرح «تسهیل صدور مجوزهای آزمون های کانون های وکلا» موضوع گفت و گوی «آسیانیوز» با وحید قاسمی عهد، وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه بود و او با تاکید بر اصالت آموزشی در این باره گفت: باید اطمینان حاصل کنند که وکلا دارای آموزش و تحصیلات مناسب هستند و از آرمان ها و وظایف اخلاقی وکیل، حقوق بشر و آزادی های اساسی به رسمیت شناخته شده توسط حقوق بین الملل و حقوق ملی کشور خود، آگاهند.
 
با یک مشاوره حقوقی تلفنی آسان و ساده، جلوی خیلی از مشکلات بزرگ آینده را بگیرید.
مزایای مشاوره حقوقی تلفنی
امروزه با وسایل ارتباطی جدید و هوشمند، امکان استفاده از مشاوره تخصصی در هر زمینه‌ای هم خیلی سریع و هم خیلی مؤثر و مفید شده است. با همین گوشی تلفن که همیشه همراه شما هست، می‌توانید با استفاده از اینترنت، وکیل یا کارشناس حقوقی معتبری را پیدا کنید و با یک تماس و مشورت تلفنی مشکل یا مسئله قانونی یا قضایی خود را مطرح کنید.
 
تصمیم مجلس درباره لغو بررسی طرح اصل صیانت
موافقت نمایندگان با لغو بررسی صیانت طبق اصل ۸۵
نمایندگان با لغو بررسی طرح صیانت طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.
 
آمریکا به شهروندانش گفت سفر به ایران «خطرناک» است/اگر قصد رفتن دارید «وصیت نامه» بنویسید!
ادعای ایالات متحده به تهدیدشدن جان شهروندان در ورود به ایران
وزارت خارجه آمریکا ضمن هشدار درباره خودداری از سفر شهروندانش به ایران، مدعی شد آن دسته از شهروندان این کشور که نیاز به سفر ضروری به ایران دارند، پیش از سفر «وصیت‌نامه» خود را تنظیم کرده و درباره سرپرستی احتمالی از فرزندان و حیوانات خانگی و نیز دارایی‌های خود به اشخاص مقتضی وکالت دهند.
 
جواد فروغی «نخستین» طلاآور تیر اندازی ایران در المپیک شد
قهرمانی نماینده کشورمان در فینال ماده تپانچه بادی مردان
جواد فروغی تنها نماینده ایران در فینال ماده تپانچه بادی مردان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به مدال طلا رسید و نخستین مدال تاریخ تیراندازی ایران در بازیهای المپیک به نام او ثبت شد.
 
کسب رتبه سوم کشوری سازش شوراهای حل اختلاف استان یزد در سه ماهه  ابتدایی سال 1400
معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس توسعه حل اختلاف یزد خبر داد
یزد ، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس توسعه حل اختلاف از کسب رتبه سوم کشوری صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان در سه ماهه ابتدایی سال 1400 خبر داد
 
اجماع مدیران استان برای حل مشکلات 40 ساله برخی از اراضی شهرستان بافق و بهاباد
رئیس کل دادگستری استان یزد خبرداد:
یزد - رویکرد جدید قوه قضاییه، عبور از مواجهه منفعل و پسینی نسبت به مسائل و مشکلات و مواجهه فعال و ایجابی و پیشینی در حکمرانی قضایی است.
 
برای حل مشکلات حقوقی در ترکیه چکار کنیم ؟
مهاجرت به ترکیه
مشکلات حقوقی و حل آنها برای تمام افرادی که در این حوزه هیچ تجربه و تخصصی ندارند بسیار مشکل و پیچیده به نظر می‌آید. این مساله زمانی که شما در یک کشور خارجی هستید نمود بیشتری پیدا کرده و ممکن است دردسرهای زیادی را برای فرد خارجی به وجود آورد. از آنجایی که هر کشوری قوانین حقوقی خود را دارد بنابراین مراجعه به افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسیار با اهمیت جلوه می‌کند.
 
«دموکراسی» و ضرورت مشارکت شهروندان در «تصمیمات اداری»
گفت و گوی آسیانیوز با دو پژوهشگر درباره حقوق شهروندی
دو پژوهشگر حقوق عمومی و مدرس دانشگاه معتقدند دولتی می تواند مشارکت شهروندان در تصمیم گیری های اداری را نهادینه کند که امکان دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و مبانی تصمیم گیری و اسناد و مدارک مربوطه را تسهیل کند و به وجود آورد؛ به نحوی که از اتخاذ تصمیمات صرفاً پشت در های بسته خودداری کند؛ زیر آفتاب باشد و شفافیت را ترویج کند؛ در این وضعیت دولت می تواند به نحو شایسته از نظر و مشورت مردم در تصمیم گیری های اداری بهره و دموکراسی را آموزش دهد و تضمین کند.
 
جزییات واریز یارانه ها در دو هفته پایانی اسفند 99
پرداخت کمک معیشتی های دولتی به مشمولان
در حالی دو هفته به پایان سال۹۹ باقی است که دولت باید یارانه معیشتی کرونا و یارانه نقدی را در آخرین روزهای۹۹ به حساب مشمولان واریز کند.
 
اروپایی ها قطعنامه ضد ایران را به شورای حکام بردند
ارایه پیش‌نویس به نمایندگان ۳۵ کشور عضو
بریتانیا، فرانسه و آلمان با حمایت از موضع آمریکا برای تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، پیش‌نویس این قطعنامه را به نمایندگان ۳۵ کشور عضو این شورا ارائه داده‌اند.
 
استان یزد ۹۷۴ وکیل فعال دارد
رئیس هیات مدیره کانون وکلای استان یزد:
علی زارع مهرجردی، رئیس هیات مدیره کانون وکلای استان یزد در نشست خبری گفت: کانون وکلای استان یزد از سال 95 از کانون مرکز مستقل شده است که تاکنون دو دوره هیات مدیره را پشت سر گذاشته و هم اکنون نیز در سومین دوره هیات مدیره آن قرار داریم.
 
خرید دارو و غذا برای ایرانیان با آزادی پول مسدود در کره جنوبی/واریز دارایی ایران در کره به کانال انسان دوستانه سوییس
رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی:
رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی اعلام کرد: قرار بر این است که تا یک میلیارد دلار از این دارایی‌ها به کانال مالی ایران و سوییس واریز شود تا صرف خرید دارو و غذا شود.
 
توافق رافائل گروسی با تهران: نظارت بازرسان بر تاسیسات ایران تا سه ماه!
در فرودگاه وین پس از بازگشت از سفر تهران مطرح شد
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت.
 
قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا خواستار ایرانِ سکولار شد/محکومیت تروریسم دولتی توسط جمهوری خواهان و دموکرات های ایالات متحده
ادعاهای مقامات آمریکایی در قالب بیانیه مطرح شد
۱۱۲ نفر از اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن طرح ادعاهایی و با امضای یک قطعنامه از رئیس‌ جمهور این کشور خواستند که نقض حقوق بشر در ایران و حمایت از تروریسم دولتی را محکوم کند.
 
جزییات دریافت وام و کارت اعتباری سهام عدالت
تسهیلات مشمولان سهام عدالت
مذاکره شرکت سپرده گذاری مرکزی با بانک ها برای ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت در جریان است و پیش بینی می شود قبل از پایان سال برخی بانک ها بتوانند این کارت های اعتباری را ارائه دهند؛بر این اساس هم افرادی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند و هم افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند می توانند با طی مراحل قانونی با وثیقه کردن همان ۶۰ درصد سهامی که آزاد شده، کارت اعتباری دریافت کنند.
 
صد عضو نظام پزشکی به روحانی گفتند واکسن روسی خطرآفرین است
امروز
۹۸ نفر از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور نسبت به «نحوه انتخاب، تایید و خرید» واکسن روسی کرونا ابراز نگرانی کردند و آن را «غیرموجه و خطرآفرین» دانستند.
 
کاهش شدید خرید طلا در ایران
شورای جهان طلا در گزارش سالیانه اعلام کرد:
شورای جهان طلا در گزارش سالانه خود منتشر کرده می‌گوید خرید جواهرات طلا در ایران طی سال گذشته میلادی به شدت سقوط کرده و به کمترین میزان در یک دهه گذشته رسیده است.
 
برادر اسحاق جهانگیری به قاچاق ارز محکوم شد
سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد:
سخنگوی قوه قضاییه ایران امروز از محکومیت مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رئیس‌جمهور ایران، به چهار سال حبس و جزای نقدی به جرم قاچاق ارز خبر داد.
 
بررسی ماهانه 50 تا 60 پرونده پزشک قانونی در استان یزد
مدیر کل پزشکی قانونی استان:
مدیر کل پزشکی قانونی استان یزد گفت: پزشکی قانونی شامل بخش‌های مختلفی است که در حوزه معاینات بالینی افراد مراجعه کننده شامل مواردی از جمله نزاع، تصادفات، قصور پزشکی و غیره است و پرونده‌های که نسبت به نظریات واحد معاینات بالینی اعتراض داشته باشند نیز در واحد کمیسیون پزشکی بررسی می‌شود که ماهانه 50 تا 60 پرونده در این واحد بررسی می شود.
 
توسعه پایدار و اتحاد نخبگان، مردم و دولت
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی
توسعه پایدار در تمامی عرصه‌ها حاصل ارتباط و تعامل میان سه قطب دولت، نخبگان و مردم است و برای رسیدن به چشم انداز توسعه پایدار ارتباط مستمر و گسترده صنعت و دانشگاه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
 
استفاده نادرست از منابع ملی
یادداشت/سعید کاکاآقازاده
در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از آلودگی هوا بر روی دودکش نیروگاه ها فیلترهای مخصوصی نصب شده که مانع از انتشار آلودگی هوا و محیط زیست می شود، ولی متاسفانه در نیروگاه های ایران چنین تجهزات و تکنولوژی وجود ندارد و این موضوع سبب شد تا در کلان شهرهایی که در اطراف آن نیروگاه وجود دارد، وضعیت هوا بسیار ناسالم و آلوده باشد؛ هر چند مسوولین استفاده از مازوت را بارها انکار کردند، ولی سرانجام وزیر نفت تایید کرد که به دلیل تحریم ها و عدم صادرات مازوت، چاره ای جز سوزاندن این سوخت به شدت آلاینده نیست.
 
واریز حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری از امروز
بنا به گفته مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: پرداخت حقوق دی ماه بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق از عصر امروز (سه شنبه) آغاز شده است.
 
ساختمان کنگره آمریکا به علت آتش سوزی تعطیل شد
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در نزدیکی آن به صورت موقت تعطیل شد.
 
خبرهای ارزانی خودرو /تازه ترین وضعیت و قیمت خودرو بررسی شد
در ادامه نوسان های نرخ ارز در کشور
قیمت خودرو تا پیش از امروز چه روندی داشته است و در آینده چه خواهد شد؟ پس از ارزانی هشت درصدی قیمت خودرو در آذر ماه و ادامه این روند نزولی در دی ماه، به نظر می‌رسد با توجه به ارازنی احتمالی قیمت دلار، همچنان قیمت خودرو ارزان شود.
 
هدف دستگاه قضایی کاهش جرم کیفری است/پایش زندانیان جرایم مالی غیرعمد
رئیس شورای حل اختلاف استان یزد:
رئیس شورای حل اختلاف استان یزد با بیان این‌که شش شعبه شوراهای ویژه زندان در زندان‌های سراسر استان فعال است، اظهار کردذ: با همکاری این شعب در 9 ماهه ابتدایی سال جاری تعداد 539 نفر از افراد زندانی نیز آزاد و به آغوش گرم خانواده بازگشتند.
 
چینی‌ها و قطع برق؛ مازوت یا بنزین همیشه آلوده؟!/ ریه های پایتخت پاره شد!
یادداشت
مسوولان می‌گویند به دلیل مصرف بالای برق و گاز خانگی و تجاری ناچار به قطع برق در برخی مناطق شده‌اند و برخی از کارشناسان و روزنامه‌نگاران اما قطعی برق را مرتبط با تولید بیت کوین توسط چینی‌ها در ایران می‌دانند.
 
فولاد مبارکه ارز آوری موثری برای کشور داشت
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه فولاد، صنعتی حیاتی در کشور است، ادامه داد: مجموعه فولاد مبارکه در شرایط کنونی که کشور تحت شدیدترین تحریم ها است از یک سو با تامین مواد اولیه موردنیاز صنایع داخلی و از سوی دیگر ارزآوری به اقتصاد کشور کمک بسیاری کرده است.
 
محرومیت کارگران اخراجی از شمول «بیمه بیکاری» ابطال شد
از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری
هیات عمومی دیوان عدالت اداری بر اساس شکایت سعید کنعانی، با صدور دادنامه‌ای به شماره پرونده ۹۸۰۱۰۹۵، نامه شماره ۲۰۱۱۴۵ مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ابطال کرد.
 
طرح 4000 مشاوره حقوقی رایگان رونمایی شد
با حضور غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد
غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد در مراسم رونمایی از طرح یاوران عدالت گفت: ارائه خدمات حقوقی به جامعه نیازمند در دستورکار دستگاه قضایی است و این فعالیت فرهنگی هر روز به افراد نیازمند ارائه می‌شود.
 
جزییات سفارش گیری عرضه اولیه سپیدار
در معاملات امروز بازار سرمایه
عرضه اولیه سهام شرکت سپیدار سیستم آسیا در نماد معاملاتی (سپیدار1) به روش ثبت سفارش از ساعت ساعت 9:30 تا 12:30 انجام می‌شود.
 
رشد ۳ هزار واحدی شاخص کل
در آغاز معاملات امروز صورت گرفت
شاخص کل بورس تهران در ادامه روند پرنوسان خود با افزایش بیش از 3300 واحدی تا ساعت 10 و 15 دقیقه امروز، توانست کاهش صبح امروز را جبران کند و در مدار افزایش قرار گیرد.
 
مخالفت یک سناتور با آرای جو بایدن
در جلسه هفته آینده کنگره مطرح خواهد شد
«جاش هالِی» سناتور جمهوری‌خواه گفت: در جلسه هفته آینده کنگره که قرار است آرای الکترال انتخابات ریاست‌جمهوری شمرده شوند، به تأیید نتایج آرای جو بایدن اعتراض خواهم کرد.
 
افزایش حقوق برای همه بازنشستگان خواهد بود؟/خبر خوب همسان سازی برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در بودجه 1400/امیدها برای برداشته شدن سایه تبعیض
نگاهی به وضعیت طرح همسان سازی بازنشستگان و مستمری بگیران
طرح همسان سازی در ابتدای سال ۹۹ برای بازنشستگان کشوری و لشکری به اجرا درآمد و حقوق این گروه از بازنشستگان افزایش چشمگیری یافت و طبیعی است که این مسئله باعث اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی شد و این تبعیض اعتراضات گسترده ای را از سوی این قشر شکل داد، ولی به تازگی رئیس سازمان برنامه و بودجه برای بازنشستگان تامین اجتماعی خبر‌های خوشی داشت و گفت: اعتبارات برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به میزان کافی در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
 
بس در بسته به مفتاح دعا بگشایند
یادداشت/پروین کریمی؛ وکیل دادگستری
موکلین اعم از معاضدتی و تسخیری و انتخابی ،کم سواد و یا دانشمند روز وکیل را به رسمیت می شناسند و هرسال تبریک می گویند و کدام مشتری را سراغ دارید که پس از خرید کالا از کاسب، هرسال در روز خاصی به او زنگ بزند؛ دعا کند و تبریک بگوید؟
 
ضرورت نظارت سازمان تعزیرات بر تخفیفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی
قاعده تخفیفات در فروشگاههای زنجیره ای این است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای ارائه تخفیف، قیمت خرید خود را در نظر می‌گیرند و کاری به قیمت مصرف کننده ندارند؛ به‌طوری‌که با در نظر گرفتن ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه‌های فروشگاهی و یک تا دو درصد سود، روی کالاها تخفیفاتی در نظر می‌گیرند که ممکن است این تخفیف به ۴۰ درصد هم برسد.
 
«وکالت» تجارت نیست
یادداشت/دکتر علیرضا کریمی لاریمی
طرح اصلاح مواد ۱ و ۷ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی آمده است که وکالت در زمره کسب و کار قلمداد می شود که کسب و کار در قوانین و آیین نامه های مربوط به صنف های مختلف و حتی در عرف تعریف شده است؛ در حالی که طبق ماده ۶۵۶ قانون مدنی در تعریف وکالت امده است: وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین ، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می داند.
 
اگر نحوه تحقیقات پرواز اوکراین مجهول باشد، از ایران شکایت می کنیم
وزیر خارجه کانادا:
وزیر خارجه کانادا گفت: اگر این کشور از روند تحقیقات و مجازات عاملان سرنگونی هواپیمای اوکراین راضی نباشد، ایران را به دیوان بین المللی دادگستری خواهد کشاند.
 
تماشای گزارش فردوسی پور در اینستا و انحصار صداوسیما
یادداشت
دعوت فدراسیون فوتبال آسیا از عادل فردوسی پور می تواند تلنگری به مسوولان صداوسیما باشد که قدر دارایی هایی چون عادل فردوسی پور را بدانند؛ حداقل اینکه بدانند برخورد رئیس کارمندی در حوزه فعالیت حرفه ای روزنامه نگاری کاربرد و تاثیری ندارد.
 
تمساح در دریاچه چیتگر
براساس گزارش‌های مردمی محتمل است
با توجه به وصول گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده رد پا‌های یک حیوان ( احتمالا تمساح) در دریاچه شهدای خیلج فارس(چیتگر)، قرار است تیم‌های تخصصی با تجهیزات لازم عمق دریاچه را اسکن کنند.
 
مجلس باید حامی حق کارگر از بودجه 1400 باشد/افزایش ۴۰ درصدی دستمزد راضی کننده است؟
مروری بر اظهارات برخی نمایندگان کارگری مجلس
نمایندگان مجلس اختیارات گسترده‌ای دارند ولی انتظار این است که از این اختیارات به نفع جامعه حقوق بگیر استفاده کنند. نمایندگان هر سال سناریوهای مختلفی را برای دستمزد مطرح می‌کنند ولی تجربه نشان داده که نمایندگان مجلس تا امروز خیلی به کارگران کمک نکرده‌اند.
 
بودجه 1400 برگی از یک «ناکامی بزرگ» است/عملکرد بانک ها؛ نتیجه رانت و فساد
یادداشت/سعید کاکاآقازاده
در حالی که دولت ایران در سال جاری به رغم تحریم ها بودجه جاری کشور را براساس صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت آن هم با قیمت ۵۰ دلاردر نظر گرفته است، اما با شیوع کرونا قیمت نفت در بازار جهانی کاهش پیدا کرده و به حدود ۴۰ دلار رسیده است.
 
اتاق های مشترک بازرگانی و حل اختلافات تجاری بین المللی
یادداشت/دکتر بهنام حبیبی درگاه
اتاق های مشترک بازرگانی بر پایه قوانین مصوب کشورها و با رویکرد تعامل محور تاسیس می‌شوند، ولی سازماندهی و مدیریت آنها به‌صورت خود انتظام و از طریق مدیران صنایع، کارآفرینان اقتصادی، بنگاه‌های بازرگانی و تجار فعال در صفحه بین المللی صورت می‌پذیرد.
 
نظارت بر حق دفاع ؟!
یادداشت
قاضی و وکیل؛ لازم و ملزوم و مکمل یکدیگر در‌ دادرسی منصفانه هستند و قرار است چه کسی بر چه کسی نظارت کند؟ هیچکس با ابطال پروانه وکیل متخلف یا انفصال قاضی فاسد مخالفتی ندارد، ولی مساله این است که تخلف را باید کسانی احراز کنند که حرفه را بشناسند ‌وبه ابعاد و پیچیدگیهای آن آگاه باشند.
 
دریافت خسارت دیرکرد چه شرایطی دارد؟
وضعیت حقوقی دریافت تاخیر تادیه
مطابق ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی، طلبکار می‌تواند علاوه بر دریافت اصل طلب خود، بابت تأخیر بدهکار در پرداخت بدهی، از وی خسارت تأخیر تأدیه (دیرکرد) بگیرد.
 
آیا منزل شوهر باید مطابق شئونات زن باشد؟
وضعیت حقوقی تهیه محل سکونت زن و شوهر
اگر منزلی که شوهر تهیه کرده است، سبب ناراحتی و یا تضرر شرافتی برای زن شود، زن می تواند خانه را ترک کند.
 
بار دیگر مذاکره نمی‌کنیم!
وزیر امور خارجه:
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به ابراز تمایل جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، برای بازگشت به برجام گفت در خصوص توافقی که قبلا درباره آن مذاکره کردیم دوباره مذاکره نمی‌کنیم.
 
واکسن آمریکایی «فایزر» در انگلستان تایید شد
نخستین واکسن کرونا در ایالات متحده
نهاد نظارت دارویی در بریتانیا امروز واکسن کرونای تولیدی شرکت‌های فایزر‌‌ـ‌ بیونتک را تایید کرد.
 
خوزستان زیر آب رفت!
در ادامه تعطیلی پروژه‌های زیرساختی
در حالی که خبرها حکایت از آب‌گرفتگی و سیل در ۸ استان ایران دارد و وضعیت در خوزستان وخیم‌تر از بقیه استان‌ها گزارش می‌شود، نماینده اهواز در مجلس می‌گوید این مسئله مربوط به تعطیل شدن پروژه‌های آب و فاضلاب شهرهای این استان طی یک سال گذشته است.
 
همسان سازی باید در تامین اجتماعی اجرایی شود/ معاش خانوار ۱۰ میلیون تومانی است!
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران:
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران با اشاره به اینکه اگر دولت با استفاده از منابع عمومی همسان‌سازی را در صندوق‌های کشوری و لشکری اجرا می‌کند، باید همین کار را در تامین اجتماعی هم انجام دهد، گفت: دولت در لایحه قانون بودجه سال آینده، بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را بر مبنای شیوه ساده و نه بر مبنای ربح مرکب حساب کرده است.
 
دفاع مشروع دارای چه شرایطی است؟
وضعیت حقوقی دفاع فردی که مورد حمله قرار گرفته است
وضعیت حقوقی فردی در برابر حمله کسی از خود دفاع کند دارای ضوابطی در قانون است؛ این در حالی است که هر انسانی حق دارد در هنگام مواجه شدن با خطر به دفاع از جان، مال و ناموس خود و افرادی که دفاع از آن‌ها بر وی واجب است، اقدام کند.
 
در صورت داشتن صورتجلسه نیروی انتظامی، چقدر فرصت برای شکایت هست؟
وضعیت حقوقی شکایت به مراجع قضایی بعد از وقوع جرم
با داشتن صورتجلسه نیروی انتظامی و نامه پزشکی قانونی از تاریخ وقوع درگیری یا جرم، تا زمان معینی حق شکایت به مراجع قضایی وجود دارد.
 
سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در نطنز نصب شده اند
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران اولین زنجیره از سانتریفیوژهای پیشرفته را در مرکز غنی‌سازی اورانیوم نصب کرده است.
 
انفجار در گورستان غیرمسلمانان عربستان
در شهر جده رخ داد:
انفجار بمب امروز در یک قبرستان غیرمسلمانان در شهر جده در عربستان سعودی تعدادی مجروح بر جا گذاشت.
 
وزیر دفاع آمریکا برکنار شد
از سوی دونالد ترامپ
رئیس‌جمهوری ایالات متحده امروز گفت که مارک اسپر، وزیر دفاع، را از کار برکنار کرده است و کریستوفر میلر، مدیر مرکز ملی ضد تروریسم، را به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کرده است.
 
آمریکا و واکسن کرونا در یک قدمی تولید انبوه/واکنش امیدوار کننده بازار
توزیع تا دو ماه آینده
بعد از اعلام خبر ساخت واکسن کرونای چینی، حالا یک شرکت آمریکایی هم اعلام کرده موفق به ساخت واکسن کرونا شده و این واکسن در بیش از ۹۰ درصد موارد از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می‌کند؛ این در حالی است که این خبر تغییرات امیدوار کننده ای را در بازار جهانی نسبت به واکسن چینی ایجاد کرد.
 
17 آبان 99 و کاهش قیمت دلار
وضعیت بازار ارز
بازار ارز هفته را با کاهش چشمگیر هفت درصدی آغاز کرد و اولین قیمت اعلام شده برای ارز در صرافی ملی نسبت به قیمت روز گذشته ۱۸۵۰ تومان کاهش داشته است.
 
مراسم ۱۳ آبان در تهران لغو شد
به‌دلیل شیوع ویروس کرونا
علی‌رغم فراخوان قبلی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور برای مراسم روز ۱۳ آبان، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران اعلام کرد برگزاری این مراسم در مناطق استان تهران به‌دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده است.
 
آغاز متفاوت بازار سرمایه و صعود نمادهای شاخص ساز
در آغاز معاملات امروز
با شروع معاملات این هفته از بازار سهام شاخص کل به دلیل افزایش عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روندی صعودی پیدا کرد و همچنین شاخص هم‌وزن نیز مثبت شد.
 
معنای کلمات اجرائیه، اخطاریه و احضاریه
وضعیت برخی مفاهیم حقوقی
دانستن دقیق معنای کلمات اجرائیه، اخطاریه و احضاریه به پرونده های حقوقی روند بهتری می دهد.
 
تخریب دهها ساختمان با زلزله ۷ ریشتری در ازمیر و یونان
دوربین ها لحظه وقوع را ثبت کردند
زلزله‌ای شدیدی با قدرت 7 ریشتر غرب ترکیه و یونان را لرزاند و دوربین‌ها شدت زلزله را ثبت کرده‌اند.
 
آیا ضبط پنهانی صدا و فیلم جرم است؟
وضعیت حقوقی تجسس در زندگی افراد
اگر افراد پنهانی و بدون رضایت دیگری صدا و فیلم یکدیگر را ضبط کتند جرم محسوب می شود؟
 
آخرین وضعیت پرونده ضرب و شتم زن آبادانی
براساس اظهارات دادستان
دادستان آبادان از احضار دو نفر از پرسنل شرکت نفت در پرونده دختر آبادانی خبر داده است.
 
دعوای مطالبه وجه چک
وضعیت حقوقی مطالبه چک
چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد، کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می کند، اما در هر صورت برای صدور آن باید شرایطی که از نظر قانونی لازم است، رعایت شود.
 
آشنایی با روش های مهاجرت و پناهندگی
مرتا جوادی، مدیرعامل الست گروپ ؛
کارشناسان مهاجرتی در ایران نسبت به عدم آگاهی مردم به راه های قانونی مهاجرت و خطرات فردی و جمعی اقدام به پناهندگی هشدار می دهند.
 
محمدرضا گلزار در بیمارستان بستری شد
در اثر ابتلا به کرونا:
محمدرضا گلزار گفت که پس از ابتلا به کرونا ریه‌هایش درگیر و به همین دلیل در بیمارستان بستری شده‌ است.
 
اقتصاد نیم جان کشور/گریز مردم ایران از یک زندگی شرافمندانه
سعید کاکاآقازاده/یادداشت
مسوولین دولتی از مقاومت مردم ایران مقابل تحریم ها سخن می گویند؛ در حالی که در دهه های گذشته سیاست اقتصادی این کشور به سمت تحریم ها رفته و با بسیاری از مشکلات دیگر مواجه شده و بحران فعلی به بیکاری میلیون ها نفر، بدتر شدن وضعیت معشتی مردم و عمیق ترشدن فاصله طبقاتی منجر شده است و «افزایش افسار گسیخته» قیمت ها راهی برای گریز از یک زندگی شرافمندانه برای مردم باقی نگذاشته است.
 
مجازات افشای چت و اسکرین شات در قانون چیست؟
وضعیت حقوقی افشای اسرار خصوصی افراد
قانون‌مجازات‌ اسلامی، افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای ‌‌نقدی و تا دو سال حبس در نظر گرفته است.
 
آیا مهریه بخشیده شده به همسر قابل مطالبه است؟
وضعیت حقوقی بخشش مهریه به همسر
زمانی که زنی مهریه خود را به همسرش بخشیده است، در خصوص مطالبه دوباره مهریه در چند حالت از لحاظ حقوقی بررسی می شود.
 
آیا با استناد به فیلم ضبط شده‌ می توان شکایت کرد؟
وضعیت حقوقی در خصوص فیلم یا صدای ضبط شده
فیلم یا صدای ضبط شده و سایر مواردی از این دست نمی‌تواند به‌ عنوان تنها دلیل شاکی، کافی باشد.
 
آیا در دفاع مشروع محاکمه می شویم؟
وضعیت حقوقی هنگام دفاع مشروط
هر انسانی حق دارد در هنگام مواجه شدن با خطر به دفاع از جان، مال و ناموس خود و افرادی که دفاع از آن‌ها بر وی واجب است، اقدام کند و این اقدام در اصطلاح "دفاع مشروع" نامیده می‌شود که علاوه بر فقه اسلام، قانون مجازات اسلامی کشور ما و قوانین جزایی سایر کشور‌ها نیز به آن پرداخته است.
 
3 کشته در انفجار منطقه تجاری اهواز
صبح امروز:
بامداد امروز انفجاری در بازارچه عامری اهواز رخ داده است که علاوه بر تخریب بخشی عمده‌ای از ساختمان این بازار، باعث مرگ دست‌کم ۳ نفر شده است.