صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی

اتاق قانون

اولیای دم فرزند چه کسانی هستند؟
ولی دم کیست؟
اولیای دم فرزند چه کسانی هستند؟ ولی دم کیست؟ شرایط و قوانین مربوط به حق قصاص و گذشت برای ولی دم مقتول، فرزند، پدر، زن شوهردار
 
چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟
بعد از طلاق
چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟ روش قطعی، شرایط و نحوه گرفتن حضانت فرزندان دختر و پسر از پدر بعد از طلاق طبق قانون جدید.
 
ثبت شرکت (راهنمای ۰ تا ۱۰۰ تاسیس شرکت)
شرکت هایی که در ایران به ثبت می رسند
برای ثبت شرکت در ایران پس از انتخاب نام و موضوع فعالیت طبق قانون تجارت 7 نوع شرکت قابل ثبت است که در ادامه به تفصیل توضیح خواهیم داد.
 
قوانین و مقررات شکایت از کارفرما در اداره کار توسط وکیل کار
مشاوره در مورد شکایت در محل کار
در متن حاضر سعی می‌کنیم تا برای زمان بررسی مراحل مختلف شکایت از کارفرما در اداره کار، راهنمای مناسبی را در اختیار داشته باشید.
 
وقت تطور است ؛زمانه تبعیض و رجحان به سر آمده!
نگاهی بر عدم حضور زنان در هیئت مدیره وکلای دادگستری/پریا اکبری
قرن هاست بخش بسیاری از جهد اندیشگران، نظریه پردازان، جامعه شناسان، فعالان حقوق بشر، و هر انسان صاحب درایتی بر این امر متمرکز است که از قید و بند جنسیت فارغ باشند.
 
طرح صیانت باید آزار مجازی را کاهش دهد؛ نه سرعت اینترنت و حقوق کاربران را!
مرور نظام حقوقی ایران درباره حق دسترسی به اطلاعات آزاد
طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی همانطور که از عنوان آن مشخص است می بایست برای حفاظت و حمایت از داده های کاربران و جلوگیری از تعرضات و سوء استفاده ها و خشونت ها و آزارهای اینترنتی باشد؛ نه در جهت کنترل و محدود کردن کاربران و سرعت اینترنت!
 
چرا باید به وکیل مراجعه کنیم؟
وکیل حرفه ای
عدم اقدام حقوقی مناسب، حقوق شما را در معرض تضییع قرار می‌دهد!
 
دلایل رخ دادن شکاف تورمی در ایران
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی
کاهش تولید در برابر افزایش تقاضا به صورت خودکار منجر به پدیده ای کاملا قابل درک و فهم به نام شکاف تورمی می شود.
 
ممنوعیت شرکت در مدعا به؛ ممنوعیتی بی مبنا/تازیانه ای دیگر بر جامعه وکالت!
یاداشت/وحید قاسمی عهد؛ وکیل پایه یک دادگستری
قانون سیاستهای اصل 44 که قانون تسهیل نیز در مقام الحاقاتی بر آن به تصویب رسید، بر اصل رقابت جهت حمایت از بازار آزاد الحاح می ورزد؛ در این بین که کسب درآمد به حق یا نا بحق بر شغل وکالت تحمیل شده، برخی از نمایندگان وکلا بدون دلایل متقن، ممنوعیت تاریخی شرکت در مدعا به را به ممنوعیت شرکت در محکوم به تسری دادند؛ حال باید پرسید که چرا چنین تنگ نظرانه به حقوق وکلا نگریست شود؟
 
با «حیوان آزارها» و نابودگران طبیعت چگونه برخورد شود؟
مرور قانون در مقابله با پدیده آسیب زدن به محیط زیست و حیوانات
این روزها با توجه به گزارش ها و ویدیوهای وایرال شده درباره آسیب رساندن افراد به محیط زیست و کشتار حیوانات و با اشاره به کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال ۱۳۹۹ و جایگزین کردن مجازات های دیگر در این باب، این ایده که فرد آسیب زننده به حیوان(مانند افرادی که سگ ها را شکنجه می کنند یا می کشند) در مراکز نگهداری حیوانات به صورت رایگان به صورت دو یا یک سال کار کند، اتفاق جالبی است.
 
چالش های اصلی طرح «قانون استفاده دستگاه ها از نماینده حقوقی»
گفت و گوی «آسیانیوز» با وحید قاسمی عهد؛ وکیل دادگستری
طرح «اصلاح قانون استفاده بعضی از دستگاه ها از نماینده حقوقی در مراجع قضایی» مصوب ۱۳۷۴» که با امضای ۲۸ نفر از نمایندگان به مجلس شورای اسلامی تنظیم شده طبق اخبار در کمیسیون حقوقی به تصویب رسیده است و در صورتی که جزییات آن نیز به تصویب برسد، به صحن عمومی می رود؛ در خصوص چالش ها و ابعاد مختلف این طرح «آسیانیوز» با دکتر وحید قاسمی عهد وکیل پایه دادگستری و فعال صنفی کانون وکلا گفت و گویی انجام داده است.
 
دانشماده نگاری قوانین حقوق عمومی در ویکی حقوق آغاز شد
پروژه قوانین حقوق عمومی
پس از دانشماده‌نگاری قوانین مادر حقوق خصوصی و حقوق جزا در ویکی حقوق، پروژه قوانین حقوق عمومی با دانشماده‌نگاری قانون اساسی توسط پژوهشگران پژوهشکده حقوق و قانون ایران کلید خورد.
 
جامعه جراحان خواستار «لغو» حکم قطع انگشتان زندانیان شد!/تاکید به «جلوگیری از موج بیزاری» جهان نسبت به ایران!
در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی
ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان ایران، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی خواستار جلوگیری از اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی شد و تاکید کرد چنین احکام «موجی از بیزاری و نفرت در دنیا» را نسبت به ایران برخواهد انگیخت.
 
فاجعه متروپل؛ قتل عمد یا بی مبالاتی؟
یادداشت/مروری بر ابعاد حقوقی ریزش ساختمان در آبادان
اگر با مروری کوتاه به ابعاد حقوقی واقعه متروپل نظر داشته باشیم، در بند (ب) ماده ۲۹۰ به روشنی آمده است که چنانچه فردی قصد ایراد جنایت بر فرد یا افراد معینی را ندارد؛ لکن عملی که از فرد مسوول سر می زند به گونه ای است که نوعا و طبعا منجر به وقوع جنایت و حادثه می شود، مشمول قتل دانسته شده است.
 
استقلال وکیل یعنی دفاع آزادانه و اثبات حقانیت؛ بدون اهرم های فشار
گفت و گوی آسیانیوز با وحید قاسمی عهد درباره لایحه کانون وکلا
موضوع اجرای آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری که از سوی ریاست قوه قضاییه به تصویب رسیده، و این روزها در محافل حقوقی مورد اظهار نظرهایی قرار گرفته است، بهانه ای شد تا در خصوص آن با دکتر وحید قاسمی عهد، وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه گفت و گویی انجام دهیم.
 
وکیل از جرم دفاع نمی کند!
یادداشت
سال های متمادی است که نهاد وکالت فعالیت می کند و بارها با قضاوت های متعدد از تصویر وکلا در تلویزیون، سینما، روزنامه و به طور کلی در رسانه ها روبرو شده ایم؛ ولی مهم است که بدانیم شمایل جامعه بدون وکیل چگونه است؟
 
کانون وکلا یک نهاد مستقل و ملی است؛ نه حاکمیتی
یادداشت
چند سالی است شاهد هجمه های گسترده علیه یک نهاد ملی هستیم و این نهاد مستقل که جایگاه رفیعی در عرصه بین المللی دارد، خود یکی از پیشگامان و تدوین کنندگان مقررات کانون وکلای بین المللی بوده است.
 
از بین رفتن استقلال کانون وکلا؛ تیشه بر ریشه نهاد ملی
یادداشت
یکی از ساختارهای دادرسی عادلانه در محاکم ، اصل استقلال وکیل است؛ چرا که وکیل ضمن همکاری و مشارکت با مرجع قضایی جهت اجرای عدالت و حفظ حقوق اشخاص در کشف حقیقت قضایی نقش موثری را ایفا می کنند.
 
نکاتی که باید درباره مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری بدانید!
مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی
با توجه به پیچیدگی های خاصی که امروزه در زندگی خصوصی و کاری را در وجود دارد؛ اکثر به وجود یک وکیل پایه یک دادگستری در زندگی خود نیازمندیم. در مواردی که صرفا نیاز به راهنمایی داریم می توانیم از مشاوره حقوقی یک وکیل خانواده یا وکیل کاری استفاده نموده و در مواردی که جدیدتر است می‌توانیم روی کمک آنها برای پرونده های حقوقی خود حساب کنیم. پیشتر ها برای دریافت مشاوره حقوقی از وکلای خود مجبور بودیم که به دفتر وکالت آنها مراجعه کنیم اما امروزه می‌توان از مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی نیز استفاده کرد.
 
عاقبت حقوقی «فرار مالیاتی» در قوانین ایران و کانادا
یادداشت
بررسی ها نشان می دهد که نظام کیفری مالیات در قانون ایران به صورت مقتدر که موجب کاهش فرار مالیاتی شود وضع نشده است؛ به طوری که بسیاری از کاستی ها و ابهامات این قانون در برابر جرم انگاری مالیاتی موجب ایجاد بستری مناسب در جهت فرار مالیاتی خواهد شد؛ در حالی که در قوانین مالیاتی کشور کانادا این نقیصه وجود نداشته و به تناسب فرار مالیاتی مجازات در انتظار مرتکب است.
 
مشکلات سربازان خدمت کرده در بسیج و سپاه برای مهاجرت به آمریکا/ثبت شکایات در دادگاه فدرال
نامه طاهرکاملی؛وکیل دیوان عالی ایالات متحده به آسیانیوز ارسال شد
مهاجرت و تردد افرادی که به اجبار، دوران خدمت سربازی شان مشمول حضور در بسیج و یا سپاه پاسداران بوده است، به ایالات متحده آمریکا، موضوعی است که در چند سال اخیر برای بسیاری دردسرساز و منجر به رفت و آمدها و مراجعات دادگاهی و قانونی شده است؛ در این باره، نامه و توضیحاتی در راستای دادخواست شکایت به دادگاه فدرال، از سوی دفتر وکالت طاهر کاملی، وکیل دیوان عالی ایالات متحده آمریکا برای آسیانیوز ارسال شده است.
 
چه اقداماتی باید توسط زوجین در زمینه طلاق توافقی انجام شود؟
یک دعوای حقوقی
طلاق توافقی، نوعی از طلاق است که در آن زوجین برای طلاق و حل و فصل تمام وابستگی ‌های مالی و مسائل مربوط به فرزندان مشترک، توافق می کنند.
 
طرح های کارشناسی نشده؛ زخم پیشانی کشور/«تسهیل صدور مجوز وکلا» باید علمی و منطقی باشد!
گفت و گو با دکتر وحید قاسمی عهد؛ درباره طرح تسهیل صدور مجوز وکلا
«طرح تسهیل صدور برخی از مجوزها» که شرط قبولی در آزمون وکالت را کسب دستکم ۷۰ درصد میانگین نمره یک درصد برتر آزمون معیار قرار داده، این روزها در مجلس در حال بررسی است. آسیانیوز در این باره با دکتر وحید قاسمی عهد، وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه گفت و گویی انجام داده است.
 
ویژگی های وکیل خوب در اراک از دیدگاه احمد بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه
بیان ساده مطالب حقوقی برای موکل
داشتن اطلاعات تخصصی و کافی در حوزه کاری یکی از مهمترین ویژگی های وکیل محسوب می شود. علم حقوق هم مانند سایر رشته های علوم، دارای اصطلاحات تخصصی و دشوار است که تنها برای اهل فن قابل فهم است. یکی از دلایل توفیق وکیل در پرونده های حقوقی تلاش و پیگیری مستمر او است.
 
آزمون های وکلا باید مبتنی بر بنیان های حقوق بشری باشد
گفت و گوی آسیانیوز با وحید قاسمی عهد درباره صدور مجوز وکلا
طرح «تسهیل صدور مجوزهای آزمون های کانون های وکلا» موضوع گفت و گوی «آسیانیوز» با وحید قاسمی عهد، وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه بود و او با تاکید بر اصالت آموزشی در این باره گفت: باید اطمینان حاصل کنند که وکلا دارای آموزش و تحصیلات مناسب هستند و از آرمان ها و وظایف اخلاقی وکیل، حقوق بشر و آزادی های اساسی به رسمیت شناخته شده توسط حقوق بین الملل و حقوق ملی کشور خود، آگاهند.
 
با یک مشاوره حقوقی تلفنی آسان و ساده، جلوی خیلی از مشکلات بزرگ آینده را بگیرید.
مزایای مشاوره حقوقی تلفنی
امروزه با وسایل ارتباطی جدید و هوشمند، امکان استفاده از مشاوره تخصصی در هر زمینه‌ای هم خیلی سریع و هم خیلی مؤثر و مفید شده است. با همین گوشی تلفن که همیشه همراه شما هست، می‌توانید با استفاده از اینترنت، وکیل یا کارشناس حقوقی معتبری را پیدا کنید و با یک تماس و مشورت تلفنی مشکل یا مسئله قانونی یا قضایی خود را مطرح کنید.
 
تصمیم مجلس درباره لغو بررسی طرح اصل صیانت
موافقت نمایندگان با لغو بررسی صیانت طبق اصل ۸۵
نمایندگان با لغو بررسی طرح صیانت طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.
 
آمریکا به شهروندانش گفت سفر به ایران «خطرناک» است/اگر قصد رفتن دارید «وصیت نامه» بنویسید!
ادعای ایالات متحده به تهدیدشدن جان شهروندان در ورود به ایران
وزارت خارجه آمریکا ضمن هشدار درباره خودداری از سفر شهروندانش به ایران، مدعی شد آن دسته از شهروندان این کشور که نیاز به سفر ضروری به ایران دارند، پیش از سفر «وصیت‌نامه» خود را تنظیم کرده و درباره سرپرستی احتمالی از فرزندان و حیوانات خانگی و نیز دارایی‌های خود به اشخاص مقتضی وکالت دهند.
 
جواد فروغی «نخستین» طلاآور تیر اندازی ایران در المپیک شد
قهرمانی نماینده کشورمان در فینال ماده تپانچه بادی مردان
جواد فروغی تنها نماینده ایران در فینال ماده تپانچه بادی مردان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به مدال طلا رسید و نخستین مدال تاریخ تیراندازی ایران در بازیهای المپیک به نام او ثبت شد.
 
کسب رتبه سوم کشوری سازش شوراهای حل اختلاف استان یزد در سه ماهه  ابتدایی سال 1400
معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس توسعه حل اختلاف یزد خبر داد
یزد ، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس توسعه حل اختلاف از کسب رتبه سوم کشوری صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان در سه ماهه ابتدایی سال 1400 خبر داد
 
اجماع مدیران استان برای حل مشکلات 40 ساله برخی از اراضی شهرستان بافق و بهاباد
رئیس کل دادگستری استان یزد خبرداد:
یزد - رویکرد جدید قوه قضاییه، عبور از مواجهه منفعل و پسینی نسبت به مسائل و مشکلات و مواجهه فعال و ایجابی و پیشینی در حکمرانی قضایی است.
 
برای حل مشکلات حقوقی در ترکیه چکار کنیم ؟
مهاجرت به ترکیه
مشکلات حقوقی و حل آنها برای تمام افرادی که در این حوزه هیچ تجربه و تخصصی ندارند بسیار مشکل و پیچیده به نظر می‌آید. این مساله زمانی که شما در یک کشور خارجی هستید نمود بیشتری پیدا کرده و ممکن است دردسرهای زیادی را برای فرد خارجی به وجود آورد. از آنجایی که هر کشوری قوانین حقوقی خود را دارد بنابراین مراجعه به افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسیار با اهمیت جلوه می‌کند.