صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۲ آبان ۱۴۰۱ / ۰۰:۰۵
کد خبر: 12375
گزارشگر: 306
۱۷۹
۰
۰
۱

۲۱ تا ۲۷ آبانماه سی امین دوره هفته کتاب / اختصاص بیشترین سرانه مطالعه کشور به یزدیها / راه اندازی کتابخانه سیار جهت ارائه خدمات به روستائیان

۲۱ تا ۲۷ آبانماه سی امین دوره هفته کتاب /  اختصاص بیشترین سرانه مطالعه کشور به یزدیها / راه اندازی کتابخانه سیار جهت ارائه خدمات به روستائیان
یزد - مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان با اعلام سی امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی از تاریخ 21 تا 27 آبانماه سال جاری افزود : برنامه های این هفته در استان یزد تا اول آذرماه ادامه خواهد داشت

آسیانیوز / یزد ؛ « محمد محسن رفیعی» سرانه زیربنایی کتابخانه های استان را ۵.۸۱ مترمربع به ازای هر یکصد نفر اعلام کرد و گفت: درحال حاضر بالغ بر ۸۹ هزار نفر عضو کتابخانه‌های استان هستند به عبارتی ۷.۲ درصد جمعیت استان در کتابخانه‌های عمومی عضویت دارند.

وی با اشاره به این که استان یزد در بسیاری از سرانه های کتابخانه‌ای وضعیت مطلوبی در کشور دارد، تصریح کرد: هم اکنون ۱۱۲ کتابخانه عمومی در استان یزد فعالیت دارد به طوری که به ازای هر ۱۱ هزار نفر یک کتابخانه در استان داریم.

رفیعی تعداد کتابهای موجود در کتابخانه های عمومی استان را بالغ بر دو میلیون و ۴۴۲ هزار عنوان ذکر و بیان کرد: به ازای هر نفر در استان یزد دو جلد کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی یزد از غبارروبی گلزار شهدای گمنام میدان امیرچخماق با حضور مسئولان کتابخانه‌های استان، دیدار با خانواده خیر کتابخانه‌ساز شهید مطلب شفیعی و افتتاح نمایشگاه اسناد کتابخانه و کتابداری یزد با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و نیز برگزار نشست تفسیر قران حضرت آیت الله ناصری امام جمعه یزد به میزبانی این اداره کل و برنامه اهدای خون کتابداران با عنوان کتاب خون به عنوان برخی از این برنامه‌ها یاد کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: آیین بازگشایی کتابخانه شهدای شاهدیه، رونمایی از چند کتاب جدید حوزه هنری استان، افتتاح کتابخانه پروفسور سمیعی جاهک به همراه برگزاری جشن کتاب و کتابخوانی، دیدار با امام جمعه و استاندار یزد، رونمایی از کتاب فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه و تقدیری از برگزیدگان جشنواره ادبی روستاها و جشن کتاب و اختتامیه پویش کتابخوانی قصه‌های من و بابا آذر در کتابخانه فرخی یزدی و ویژه برنامه استانی تجلیل از کتابداران برتر استان از دیگر برنامه‌های این هفته است.

مدیر کل کتابخانه‌های استان با بیان یزد بیشترین سرانه مطالعه کشور را با مطالعه روزانه ۳۰ دقیقه در کشور به خود اختصاص داده است، گفت: براساس آمارهای اعلام شده مرکز امار ایران هر یزدی ماهیانه ۱۵ ساعت و ۱۶ دقیقه در ماه مطالعه می‌کند.

وی با اشاره به این که علاقمندان می‌توانند در روز ۲۴ آبانماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی به عضویت رایگان کتابخانه‌ها درآیند، گفت: البته از تاریخ ۲۱ تا ۲۷ آبانماه نیز اعمال بخشودگی جریمه تاخیر و دیرکرد بازگشت کتاب را در کتابخانه‌های استان خواهیم داشت.

رفیعی اظهار کرد: علاوه بر این که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کتابخانه‌های استان تازه تاسیس هستند، ۵۰ درصد آنها نیز تاکنون بهینه سازی شده اند لذا ۲۰ تا ۳۰ درصد کتابخانه‌های استان نیازمند مرمت و بهینه سازی که امیدواریم از طریق اعتبارات خیری و اعتبارات تملک دارایی در این رابطه اقدام کنیم.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی یزد تصریح داشت : نگاه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان،‌ دیگر نگاه توسعه ای به کتابخانه‌ها نخواهد بود بلکه بهسازی و بهینه سازی فضاهای موجود است که خوشبختانه در سالهای گذشته در مورد کتابخانه‌هایی مانند شرف الدین علی، غدیر، دکتر جوادی و پروین اعتصامی و برخی کتابخانه‌های دیگر اعمال شده است.

این مقام مسئول با بیان این که سیاست نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، تبدیل کتابخانه‌های عمومی به پاتوق‌های فرهنگی برای ارائه خدمات متنوع فرهنگی براساس نیازهای جامعه است، گفت: در همین راستا نیز مجوز برگزاری تمام فعالیتهای فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی وجود دارد.

رفیعی در همین رابطه با بیان این که ۱۰ هزار نفر عضو کتابخانه مرکزی یزد هستند، عنوان کرد: هم اکنون قریب به ۳۰ خدمت فرهنگی توسط اداره کل کتابخانه های عمومی در محل این کتابخانه ارائه می شود.

 مدیر کل کتابخانه‌های عمومی یزد با بیان این که نگاه این اداره کل دیگر توسعه کتابخانه‌ها نخواهد بود بلکه بهسازی و بهینه سازی فضاهای موجود است،

وی بیان داشت : تلاش  بر این است کتابخانه‌ها به پاتوق‌های فرهنگی و برای ارائه خدمات متنوع براساس نیازهای جامعه تبدیل شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد با اشاره به خدمات ارائه شده در کتابخانه‌های عمومی یزد و کمبود کتابخانه در روستاهای یزد گفت:  با رایزنی که با فرمانداران انجام شده امیدواریم بتوانیم کتابخانه سیار جهت ارائه خدمات به روستائیان راه اندازی کنیم.

«حامد عطارها» معاون توسعه کتابخانه‌های استان نیز در این نشست راجع به دیجیتال سازی منابع کتابخانه‌های استان به رعایت نشدن قانون کپی رایت و رعایت حق مولف در کشورمان پرداخت و افزود : مجوز بارگذاری کامل کتاب را در کتابخانه‌ها نداریم ولی دسترسی به پایگاه‌های اطلاعات علمی در کتابخانه‌های استان از همان زمان شیوع کرونا راه اندازی شده و استقبال خوبی در این رابطه صورت گرفته است.

سید محمد جواد عرفانفر

 

 ۲۱ تا ۲۷ آبانماه سی امین دوره هفته کتاب /  اختصاص بیشترین سرانه مطالعه کشور به یزدیها / راه اندازی کتابخانه سیار جهت ارائه خدمات به روستائیان ، محمد محسن رفیعی مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد

https://www.asianews.ir/u/8kp
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید