صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاويدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۳:۱۴
کد خبر: 14295
گزارشگر: 213
۹۷۰
۰
۰
۱
فروخته شدن بخشی از تاریخ فضایی

افشای محتوای یادداشت یک انسان در کره ماه/یادگار «یوجین سرنان» ۸۰۰ هزار دلار فروحته شد

افشای محتوای یادداشت یک انسان در کره ماه/یادگار «یوجین سرنان» ۸۰۰ هزار دلار فروحته شد
بخشی از تاریخ فضایی در یک حراجی به قیمت ۷۴۴ هزار و ۹۹۴ دلار آمریکا فروخته شد.
به گزارش آسیانیوز، دفترچه یادداشت آخرین ماموریت از مجموعه ماموریت‌های آپولو به کره ماه با قیمت تقریبی ۸۰۰ هزار دلار به فروش رفت.

 به نقل از نیو اطلس، بخشی از تاریخ فضایی در یک حراجی به قیمت ۷۴۴ هزار و ۹۹۴ دلار آمریکا فروخته شد. این بخش در واقع یک دفترچه یادداشت کوچک است که یوجین سرنان(Eugene Cernan) فرمانده ماموریت «آپولو ۱۷» در آخرین ماموریت سرنشین‌دار به ماه به مچ دست لباس فضایی خود بسته بود.

به نوشته ایسنا، این دفترچه یادداشت(چک لیست) که قبلاً در سال ۲۰۲۱ نیز فروخته شده بود، به همراه یوجین سرنان بر روی سومین و آخرین ماموریت سرنشین‌دار آپولو هنگام راه رفتن روی ماه در منطقه Taurus Littrow در تاریخ ۱۴ دسامبر ۱۹۷۲ بود.

این دفترچه شامل فهرست دقیقی از وظایف فضانوردان برای تکمیل، یادداشت‌های نوشته شده توسط سرنان، نقشه‌های منطقه و سه نقاشی کارتونی از سگ‌های فضانورد بود که توسط خدمه پشتیبان نقاشی شده بود و در واقع در آن زمان یک سنت برای شگفت‌زده کردن فضانوردان بود.

با این حال، چیزی که این دفترچه یادداشت ۲۵ صفحه‌ای سیمی را از سایر مواردی که به ماه رفت، متمایز می‌کرد این بود که سرنان که می‌دانست آخرین مردی است که در ماموریت‌های آپولو بر کره ماه قدم می‌گذارد، از پلاکی که بر روی نردبان ماژول قمری چلنجر نصب شده بود، یادداشت‌هایی برداشت.

سرنان در این یادداشت نوشت: در اینجا انسان اولین کاوش خود را در ماه دسامبر ۱۹۷۲ میلادی به پایان رساند. باشد که روح صلح که ما از آن آمده‌ایم در زندگی همه بشریت منعکس شود. این یادبود ماست که اینجا خواهد بود تا زمانی که شخصی مثل ما، تا زمانی که برخی از شما که در آنجا هستید، که نوید آینده هستید، بازگردید تا دوباره آن را بخوانید و کاوش و هدف آپولو را پیش ببرید.

وی در ادامه نوشته است: در حالی که آخرین قدم انسان را از سطح[ماه] برمی‌دارم، برای مدتی به خانه برمی‌گردم، اما ما به آینده‌ای نه چندان دور[برای بازگشت به ماه] اعتقاد داریم. می‌خواهم آنچه را که فکر می‌کنم تاریخ ثبت خواهد کرد، بگویم. چالشِ امروزِ آمریکا سرنوشت فردای انسان را رقم زده است و همانطور که آمده بودیم، منطقه Taurus Littrow ماه را ترک می‌کنیم و به خواست خدا با آرامش و امید برای همه بشریت باز خواهیم گشت. خدا حافظ خدمه «آپولو ۱۷» باشد.آپولو کره ماه

یوجین سرنان فضانورد ناسا و یازدهمین انسانی بود که در مأموریت «آپولو ۱۷» بر کره ماه گام نهاد. وی همچنین آخرین انسانی است که تاکنون قدم روی کره ماه گذاشته‌ است. وی در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷ در سن ۸۲ سالگی درگذشت./
https://www.asianews.ir/u/a16
اخبار مرتبط
ناسا اعلام کرد احتمال دارد که سیارک جدیدی که به تازگی کشف شده، در روز ولنتاین با کره زمین برخورد کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید