صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۱:۲۶
کد خبر: 14593
گزارشگر: 2
۷۸۲
۰
۰
۲
بازیابی فیلم‌های پاک شده

چطور فیلم‌ های پاک شده از دوربین مداربسته را ریکاوری کنیم؟

چطور فیلم‌ های پاک شده از دوربین مداربسته را ریکاوری کنیم؟
دوربین‌های مداربسته عمدتا قابلیت ذخیره فیلم‌های گرفته شده را دارند. این آپشن امکان بازبینی چند باره را برای ناظران و کنترل‌کنندگان آن‌ها فراهم می‌کند و عملا یکی از کاربردهای این سیستم‌ها در مستندسازی فرآیند نظارت است؛ بنابراین امکان آرشیو کردن و استفاده مجدد از فایل‌های فیلم دوربین مداربسته، یک قابلیت پرکاربرد محسوب می‌شود.

دوربین‌های مداربسته امروزه جای بسیاری از ناظران انسانی را در بخش‌های مختلف گرفته‌اند. در واقع این دوربین‌ها با توجه به کارایی تمام وقت و امکان استفاده در مکان‌های متفاوت بدون محدودیت خاصی، کاربرد آن‌ها را گسترش داده است. دوربین‌های مداربسته به گونه‌ای طراحی و ساختاربندی شده‌اند تا با حجم کم در بسیاری از جاها نصب و اجرا شوند، در عین حال بازدهی مورد انتظار را نیز ارائه دهند. با تمام این ویژگی‌های مطلوب که از انواع دوربین مداربسته سراغ داریم، شاید مهم‌ترین کارایی آن چیز دیگری باشد که بیش از هر چیزی به حفظ امنیت و سیستم نظارتی کمک می‌کند.
دوربین‌های مداربسته عمدتا قابلیت ذخیره فیلم‌های گرفته شده را دارند. این آپشن امکان بازبینی چند باره را برای ناظران و کنترل‌کنندگان آن‌ها فراهم می‌کند و عملا یکی از کاربردهای این سیستم‌ها در مستندسازی فرآیند نظارت است؛ بنابراین امکان آرشیو کردن و استفاده مجدد از فایل‌های فیلم دوربین مداربسته، یک قابلیت پرکاربرد محسوب می‌شود.

 

قابلیت‌های مهم دوربین‌های مداربسته

 

دوربین‌های مداربسته علاوه بر مکانیزم ماشینی در فرآیند ثبت و ضبط فیلم‌ها که مزیت‌هایی همچون از میان برداشتن خطاهای انسانی، کارکرد بی وقفه و ... دارد، قابلیت‌هایی را به عنوان مزیت در بر دارند. این دوربین‌ها با مجموعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که تحت عنوان سیستم نظارت ویدئویی شناخته می‌شود، چنین امکاناتی را در اجرای فرآیند کوتاه‌مدت یا بلندمدت نظارت برای نگهبانان، ناظران، مدیران و بازرسان فراهم می‌آورند:

. نظارت هم‌زمان بر چند سوژه
تنظیم کیفیت و وضوح فیلمبرداری
تصویر برداری در زوایای کور
قابلیت دید در شب با وضوح مناسب
ذخیره‌سازی و تهیه آرشیو فیلم‌ها

در بین مزایای دوربین‌های مداربسته، می‌توان امکان ذخیره‌سازی فیلم‌های گرفته شده را مهم‌ترین یا پرکاربردترین دانست. چنین آپشنی این امکان را ایجاد می‌کند تا در برخی موارد استناد به فیلم‌های دوربین، به عنوان یک مدرک موثق باعث جلوگیری یا جبران برخی خسارات شود. همچنین میزان‌ امنیت اماکنی که تحت نظارت چنین دوربین‌هایی قرار می‌گیرند، بالا می‌رود؛ اما این ویژگی ممکن است گاهی با مشکل مواجه شود و بنا به دلایلی فیلم‌های آرشیو دوربین مداربسته از حافظه آن حذف شوند. حال سوال اینجاست در چنین شرایطی چطور فیلم‌ های پاک شده از دوربین مداربسته را ریکاوری کنیم؟

 

ریکاوری فیلم‌های پاک شده دوربین مداربسته

 

واقعیت این است که شما فقط قادر به مشاهده یا بازبینی فیلم‌هایی هستید که فایل آن‌ها به صورت ذخیره در دوربین مداربسته موجود باشد و در صورتی که بخشی از فیلم‌های گرفته شده توسط دوربین بر اثر ضربه یا دلیل دیگر از سیستم پاک شده باشند، قابل رویت و آنالیز نیستند. به همین دلیل گاهی بازگرداندن برخی از فیلم‌های پاک شده از حافظه دوربین مداربسته به قدری اهمیت پیدا می‌کند که افراد ناظر حاضرند به این منظور هزینه زیادی پرداخت کنند.
برای حل چنین مسئله‌ای نیز راهکاری وجود دارد که البته نه همیشه، ولی در عمده مواقع اثربخش خواهد بود. به منظور بازیابی و بازگردانی فایل‌های دیلیت شده دوربین، باید آن‌ها را ریکاوری کرد؛ اما چطور فیلم‌ های پاک شده از دوربین مداربسته را ریکاوری کنیم؟
ریکاوری عکس و فیلم

شیوه بازیابی فیلم‌های پاک شده دوربین

 

چند راهکار قابل اعتنا و موثر برای بازگردانی یا ریکاوری فیلم‌های پاک شده از دوربین مداربسته وجود دارد که بسته به شرایط می‌توانید یکی از آن‌ها را به کار بگیرید.

 

مراجعه به سطل آشغال دستگاه

 

این روش اولین گام و نخستین راه برای بازگردانی فیلم حذف شده خواهد بود. در واقع اگر روزنه امیدی برای وجود فایل مورد نظر در Recyclebin باشد، می‌توانید آن را بازگردانید. این در صورتی است که هنگام حذف شدن فایل مورد نظر از Shift + Delete استفاده نکرده باشید و فایل به طور کلی از سیستم خارج نشده باشد. به این منظور با کلیک روی آیکون مربوط به سطل آشغال سیستم، فایل مورد نظر را یافته و Restore می‌کنید. بهتر است پیش از هرگونه اقدام دیگری برای ریکاوری، این روش را امتحان کنید تا در صورت موفقیت کار خود را دشوار نکنید.

 

استفاده از فایل‌های بکاپ

 

دوربین‌های مداربسته امروزی از تکنولوژی‌ها و امکانات جدیدی بهره می‌برند. به همین دلیل بیشتر آن‌ها دارای فایل‌های پشتیبان نظیر درگاه اختصاصی حافظه، فضای ابری و قابلیت FTP هستند. با این وجود شما می‌توانید برای اطمینان خاطر و ایجاد یک حاشیه امنیت برای فایل‌های خود، آن‌ها را در چنین فضاهایی نیز ذخیره کنید تا در صورت پاک شدن، بتوانید آن‌ها را از چنین فضاهایی بازیابی کنید.

 

کاربرد نرم‌افزارهای ریکاوری

 

مانند خیلی دیگر از وسایل و ابزار دیجیتال و الکترونیک حافظه‌دار، برای دوربین‌های مداربسته نیز نرم‌افزارهای ویژه‌ای جهت ریکاوری فایل‌های پاک شده طراحی و ارائه شده است. استفاده از این نرم‌افزارها این گونه است که می‌بایست آن‌ را روی سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب کنید و سپس از طریق اتصال هارد دوربین مداربسته به سیستم خود، اقدام به ریکاوری کنید.
باید گفت که این روش همیشه و صددرصد جواب نمی‌دهد و بستگی به مواردی همچون حجم فایل و تاریخ حذف فایل دارد. همچنین توجه داشته باشید که نرم‌افزارهای ریکاوری رایگان کارایی چندانی ندارند و برای این کار باید نرم‌افزارهای معتبر را خریداری کنید.

برای اطلاعات دقیق تر از ریکاوری دیتا های حذف شده در دوربین مداربسته پیشنهاد میکنم داکیومنت مقابل را برسی کنید : CCTV File Recovery

 

کمک گرفتن از تکنسین‌های متخصص

 

این روش تیر آخر ترکش محسوب می‌شود و آخرین تلاش شما برای ریکاوری فیلم‌های پاک شده است. به هر حال ممکن است افراد متخصص بتوانند به طریقی این کار را برای شما انجام دهند و اصطلاحا فوت گوزه‌گری خود را رو کنند. البته در صورتی که از روش‌های قبلی چیز زیادی نمی‌دانید، بهتر است همان ابتدای کار، از افراد متخصص کمک بگیرید تا آسیب‌های دیگری به سیستم نرم‌افزاری و حافظه دوربین‌ مداربسته وارد نشود.

منبع: ariahoshmand

https://www.asianews.ir/u/a9b
اخبار مرتبط
به تمام افرادی که قصد خرید دوربین مداربسته هایک ویژن و تجهیزات وابسته را دارند، پیشنهاد می شود، بهترین قیمت محصولات هایک ویژن را با گارانتی معتبر و پشتیبانی پس از فروش از مجموعه ایران هایلوک را بگیرند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید