صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۹:۵۹
کد خبر: 14819
گزارشگر: 306
۲۹۹
۰
۰
۱
رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی اردکان

اردکان در مسیر گردشگری قرار گرفته است

اردکان در مسیر گردشگری قرار گرفته است
یزد - رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی اردکان با بیان ظرفیت ها و قابلیت های منحصر به فرد شهرستان گفت: جاذبه های گردشگری هنوز ناشناخته است که اقداماتی برای معرفی این ظرفیت ها در نظر گرفته شده است
 
آسیانیوز / یزد ؛ مصطفی سپهری در نشست خبری با اصحاب رسانه بابیان اینکه حدود ۱۸ بوم گردی در این شهرستان  وجود دارد که ۱۲ مورد آن فعال است  افزود: در استان یزد حدود  12 هزار  تخت برای اسکان مسافران وجود دارد که سهم شهرستان اردکان کمتر از ۵۰۰ تخت می باشد.
 
وی با اشاره به اینکه  مهمترین  راه برای جذب گردشگر،  برگزاری جشنواره های مختلف  در همین راستا  است  اضافه کرد: برگزاری جشنواره های مختلفی از جمله محصولات غذایی، محصولات کنجدی، نمایشگاه کار بافی با محوریت مد و لباس، جشنواره روناس، خرما، پسته انار و زردک و همچنین مراسم نخل برداری در روز عاشورا و تعزیه خوانی روستای توت جزء برنامه های آینده میراث فرهنگی اردکان برای جذب گردشگر می باشد.
 
رییس میراث فرهنگی اردکان با بیان اینکه  ما در زمینه جذب گردشگر خارجی و داخلی ضعیف عمل کردیم و به تازگی با رایزنی های انجام شده  سه تور گردشگری چین از این شهرستان  بازدید کرده اند تصریح کرد:  شهرستان میبد و اردکان در بحث گردشگری  لازم و ملزوم هم می باشند چرا که این شهرستان از نظر بافت منسجم تاریخی و میبد از نظر بافت تک بنایی منحصر به فرد هستند.
 سپهری اظهار داشت: 2 هتل پنج ستاره در اردکان مجوز گرفته است  که به زودی عملیات ساخت آن آغار خواهد شد. 
وی یادآور شد: برای جذب گردشگر طرح هر روستا یک بوم گردی با همکاری مسئولان شهرستان و همکاری بخش خصوصی و با ارائه تسهیلات ویژه در دستور کار قرار دارد ضمنا در راستای جذب گردشگر کمپ  کویر زرین برای استفاده گردشگران تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.
رییس میراث فرهنگی اردکان در ادامه گفت: پنج آژانس مسافرتی در اردکان وجود دارد که سه مورد آن فعال بوده و در زمینه گردشگری عملکرد ضعیفی داشته اند لذا در راستای رونق گردشگری کسانی که مایل و علاقمند  به فعالیت در  خصوص آژانس گردشگری می باشند می توانند جهت کسب مجوز های لازم به اداره میراث فرهنگی اردکان مراجعه کنند. 
 
سپهری اظهار داشت : در خصوص بحث کاربافی حدود 1800 نفر در شهرستان اردکان به این حرفه اشتغال دارند که از این تعداد ۱۹۰ نفر دارای مجوز می باشند و هدف میراث فرهنگی اردکان ارتقاء کار بافی از شکل سنتی و تک محصولی به تولید محصولات فاخر مخصوصا پارچه بافی است.
 
 وی با بیان اینکه متاسفانه رشته‌های خورجین بافی و زنجیر بافی اوضاع خوبی ندارند و در سال گذشته ۳۰ نفر بصورت رایگان زنجیر بافی را آموزش  دیده اند تصریح کرد: پروژه پردیسان نیز 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا اواسط سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی اردکان نیز در ادامه این نشست  کمتر از ۳۰ درصد از ظرفیت های معماری سنتی اردکان ثبت رسیده است افزود: اردکان دارای هشت  بافت تاریخی ثبت ملی می باشد،  2برابر این تعداد بافت هایی هستند که هنوز به ثبت نرسیده که اکثریت آن در روستاهای شهرستان قرار دارند. 
 
 نجمه نادری اظهار داشت: اولین هدف پایگاه پژوهشی اردکان حفاظت از اثر و بناهای تاریخی و در حقیقت مطالعات در حوزه خاک و بناهای خشتی می باشد پایگاه پژوهشی  برای رسیدن به اهداف خود دارای سه برنامه کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت می باشد. 
مدیر پایگاه پژوهشی میراث با بیان اینکه اردکان دارای ۲۵۲ اثر ثبتی بوده که بر اثر سهل انگاری آسیب های زیادی به آن وارد شده است و مهمترین آن نداشتن حریم برای ایمنی بوده است  افزود:  مهمترین پتانسیل ، عامل پویایی و سرزندگی بافت و از سرمایه‌های تاریخی اردکان مردم شهرستان  هستند. 
نادری گفت: پایش معابر بافت تاریخی اردکان و اصلاح این معابر که خود باعث ایجاد عدم انسجام در بافت تاریخی بوده است در اولویت برنامه های این پایگاه قرار دارد. 
وی با بیان اینکه قدم بعدی تکمیل ضوابط و مقررات در اقدامات مداخله‌ جویانه در بافت تاریخی شهرستان اردکان که آسیب جدی به آن وارد کرده می باشد، همچنین پایگاه درصدد است نسبت به گردآوری اسناد مربوط به بافت تاریخی شهرستان اردکان  از کل کشور اقدام نماید ادامه داد: مسئله بعدی تدوین راهکارهای مرمتی و مشارکتی بافت بوده چرا که شنیده نشدن صدای بومی اردکانی در بافت تاریخی  و  ورود افراد غیربومی به حوزه بوم گردی اردکان یک فاجعه جدی برای بافت تاریخی است و هدف بعدی پایگاه  راه اندازی مجدد آزمایشگاه خاک پایگاه پژوهشی است.
این مسئول افزود: از اهداف بلند مدت این پایگاه راه‌اندازی مرکز دیجیتال اردکان و راه اندازی دفاتر بازآفرینی و تهیه سند توسعه گردشگری است.
 نادری گفت: بافت تاریخی اردکان در پهنه گسل زلزله قرار ندارد و از این نظر ایمن است اما مهم ترین بحران اردکان در حال حاضر سیل است که بهترین راه برون رفت از این بحران مرمت قنات ها می باشد که این  بحث بسیار جدی است و می بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی اردکان در ادامه گفت:  در خصوص جایگاه ملی اردکان در بحث معماری ، بادگیر اردکانی و آب انبارهای شهرستان  در کشور حرف اول را می زنند و در حال حاضر حدود ۵۷ آب انبار در شهرستان وجود دارد که همه آنها ازنظر سبک معماری بی نظریند همچنین در حال حاضر سه دخمه در کل شهرستان وجود دارد که بسیار منحصر به فرد بوده که مهمترین آن دخمه ترک آباد می باشد.
 
 نادری گفت:   یکی از عوامل اصلی نامگذاری اردکان به یونان کوچک علاوه بر وجود علما و فضلا، نبوغ بالای اردکانی ها در بحث معماری بوده است. 
 
وی هدف از حضور خود در اردکان  را ارائه تجربیات خود جهت احیا بافت تاریخی عنوان کرد و افزود: با افتخار در خدمت مردم شریف اردکان هستم .
 
رئیس پایگاه میراث شهرستان اردکان گفت: ۳۰ درصد از آثار و بافت این شهرستان تاکنون ثبت ملی شده و مابقی یا ثبت نشده و یا در نوبت ثبت قرار گرفته است.
 
وی از راه‌اندازی مجدد آزمایشگاه خاک پایگاه میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این موضوع یکی از برنامه‌های میان‌مدتی است که در دستور کار پایگاه میراث‌فرهنگی شهرستان قرار گرفته است.
تاکنون یک هزار اثر تاریخی و فرهنگی شهرستان اردکان شناسایی شده که ۲۴۰ مورد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان 160 هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است.

سید محمد جواد عرفانفر

 

اردکان در مسیر گردشگری قرار گرفته است ، مصطفی سپهری رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی اردکان

https://www.asianews.ir/u/afe
اخبار مرتبط
یزد - فرمانداراردکان با بیان اینکه برای تحقق مسئله فرزندآوری و جوانی‌ جمعیت از همه امکانات استفاده شود گفت: نشست‌ها در خصوص حمایت از خانواده باید به طور مستمر برگزار و منجر به خروجی‌های مطلوب و عملیاتی شود
یزد - فرماندار اردکان گفت: بازدید از کارگاه های سنگ شکن و ساماندهی آن نخستین اولویت زیست محیطی سال جدید می باشد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید