صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۶ تیر ۱۴۰۲ / ۲۳:۵۰
کد خبر: 15363
گزارشگر: 306
۲۳۵
۰
۰
۱
در بازدید میدانی خبرنگاران از طرح خط سبز آبرسان صنایع مطرح شد

استفاده از آب‌های نامتعارف مانند آب دریا و پساب‌ در دستور کار است / بهره برداری از طرح خط سبز آبرسان صنایع تا مهرماه سال جاری

استفاده از آب‌های نامتعارف مانند آب دریا و پساب‌ در دستور کار است  / بهره برداری از طرح خط سبز آبرسان صنایع تا مهرماه سال جاری
یزد - مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت : همانند بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از آب‌های نامتعارف مانند آب دریا و پساب‌ در دستور کار است

آسیانیوز / یزد ؛ «محمدمهدی جوادیان زاده» در جریان بازدید اصحاب رسانه استان که از عملیات اجرایی طرح خط سبز آبرسان صنایع که از محل مخزن پنج هزار متری کوثر، انبار لوله و اتصالات خط انتقال، کارگاه اجرای خط انتقال پساب و مخزن دو هزار مترمکعبی پایان خط انتقال صورت گرفت ضمن تشکر از همیاری رسانه های استان در موضوع آبرسانی خاطر نشان کرد :  در افق اجرای کامل این طرح که حدود سه ماه آتی اتفاق خواهد افتاد، چهار شهرک صنعتی استان تحت پوشش استفاده از پساب قرار خواهند گرفت که در این راستا  شاهد گشایشهای قابل توجهی جهت تأمین پایدار آب شرب باکیفیت در استان و تداوم تولید و اشتغال خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه در اجرای این طرح  ۴۸ انشعاب فضای سبز شهری جمع‌آوری و استفاده از پساب جایگزین آن می‌شود بیان داشت: با اجرای کامل این طرح و انتقال ۱۵۰ لیتر پساب تصفیه شده در ثانیه به صنایع  و تامین آب چهار شهرک صنعتی استان شاهد تامین پایدار و کیفی‌تر آب شرب یزد  نیز خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه جداسازی آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز شهری از شبکه آب شرب پرداخت و تصریح داشت : با اجرای بخشی از شبکه فاضلاب، ۳۰ درصد پساب شهر یزد جمع‌آوری می‌شود که در راستای استفاده بهینه از این پساب، طرحهای مختلفی از سوی آب منطقه‌ای یزد و بعضاً با همکاری برخی بخشهای دیگر در دست اقدام است که یکی از این طرحها نیز اجرای خط سبز آب‌رسان صنایع است.

جوادیان زاده انتقال در حال حاضر آزمایشی ۵۰ لیتر پاساب در ثانیه و ۱۰۰ لیتر بر ثانیه پساب شهر یزد  در آینده به معدن سرب و روی مهدی‌آباد به عنوان بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه  را از جمله طرح های این حوزه اعلام کرد .

این مقام مسئول گفت : در حال‌ حاضر ۱۸ طرح آب‌رسانی در استان یزد در دست‌ اقدام است که به جز طرح‌های ملی انتقال آب از خارج حوزه آبی استان، دیگر طرح‌ها با اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومان دنبال می‌شود.

جوادیان زاده گفت: جهش ۲۵ درصدی مصرف آب شرب در استان که در کرونا رقم خورد به رشد ۵ تا ۸ درصدی مصرف تا قبل از کرونا بازنگشته است لذا تلاش داریم با همکاری مردم در امر صرفه‌جویی، تأمین آب شرب پایدار در استان را برقرار داشته باشیم.

بنا به اظهار مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه بارش‌های سال جاری استان بیش‌ از حد نرمال بوده ولی در عین حال همچنان با ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن مواجه هستیم ؛ ضمن توصیه به مردم جهت صرفه‌جویی در مصرف آب افزود : متاسفانه استان یزد در شرایط نرمال بارش‌ تنها ۳۸ درصد متوسط بارندگی کشور را در اختیار دارد و این در حالی است که معمولاً بارش‌ها در استان یزد کمتر از نرمال است .

«جواد محجوبی» نیز در جریان این بازدید با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از نیمه دوم سال ۱۴۰۱شروع شده است گفت: طرح مذکور شامل اجرای خط انتقال ۲۱.۵ کیلومتری از محل مخزن پنج هزار مترمکعبی کوثر تا نزدیکی نیروگاه سیکل ترکیبی یزد به صورت ثقلی و ساخت مخزن دو هزار مترمکعبی در انتهای خط انتقال است که هم اکنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا اواخر مهرماه به طور کامل به بهره برداری برسد.

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد : با بهره‌برداری کامل این طرح برای انتقال ۱۵۰ لیتر پساب در ثانیه، علاوه بر مجموعه‌ نیروگاهی این منطقه، شهرک‌های فولاد، جهان‌آباد و حاجی آباد و دیگر صنایع منطقه تحت پوشش استفاده از پساب تصفیه شده برای استفاده از تولید و فضای سبز قرار خواهند گرفت.

وی در ادامه هزینه این طرح را که با سرمایه‌گذاری‌ مشترک بین آب منطقه‌ای یزد و شرکت تولید برق حرارتی منطقه شرق  اجرا می شود را حدود ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت : این طرح در قبال تحویل پساب به صنایع، آب غیرمتعارف و کیفیی مصرفی آنها را برای ارتقای کیفیت آب شرب استان تحویل می‌گیرد.

محجوبی تاکید کرد : پایداری آب شرب استان، کاهش برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی از سوی صنایع و تخلیه آب دریاچه پساب شهر و تبعات ناشی از آن برای مردم ساکن در مناطق مجاور از مزایای اجرای این طرح خواهد بود.

به گفته معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای یزد در حال‌حاضر با توجه به اجرای ۳۰ تا ۳۵ درصد شبکه فاضلاب شهر یزد و فعالیت این بخش در مدار، حدود ۳۵۰ لیتر در ثانیه ورودی تصفیه‌خانه شهر یزد است که ۱۲۰ لیتر آن بعد از تصفیه تکمیلی در مخزن پنج هزار مترمکعبی کوثر جمع آوری می‌شود و هم اکنون به صورت فروش موقت در اختیار کارگاه‌ها و معادن شن و ماسه قرار می‌گیرد.

محجوبی گفت : طرح خط سبز آب‌رسان صنایع یزد  از مصوبات سند سازگاری با کم‌آبی در استان است که در قانون بودجه ۱۴۰۲ و تحت عنوان بازتخصیص صنایع ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن اختصاص یافته که تاکنون ۲۰ میلیارد تومان آن به استان پرداخت شده‌ است.

سید محمد جواد عرفانفر

 

استفاده از آب‌های نامتعارف مانند آب دریا و پساب‌ در دستور کار است  / بهره برداری از طرح خط سبز آبرسان صنایع تا مهرماه سال جاری ، محمدمهدی جوادیان زاده مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد ، جواد محجوبی معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای یزد

https://www.asianews.ir/u/au6
اخبار مرتبط
یزد - مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای در هفته صرفه جویی از راه اندازی اتاق شیشه به تا پایان سالجاری خبر داد
یزد - رییس اداره منابع آب شهرستان های تفت و مهریز از شناسایی و پلمپ 60 حلقه چاه غیر مجاز در این دو شهرستان خبر داد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید