صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۴ تیر ۱۴۰۲ / ۱۲:۵۵
کد خبر: 15616
گزارشگر: 2
۲۵۱
۰
۰
۱
تعدادی از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی:

امان از قیمت گذاری دستوری، ارز سوبسیدی و انباشته شدن مطالبات تجهیزات پزشکی

امان از قیمت گذاری دستوری، ارز سوبسیدی و انباشته شدن مطالبات تجهیزات پزشکی
تعدادی از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در یک نشست تخصصی به بررسی مشکلات و مصائب تولیدکنندگان پرداختند.

مجید روحی رییس انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: هر گونه ارز ترجیحی در درازمدت منجر به فساد و انحصار شده و کمکی به کاهش هزینه های درمان مردم نخواهد کرد. اینکه به بهانه های کمبود و مشکلات مردم، اجازه واردات تجهیزات پزشکی را صادر شود یک جریان بسیار انحرافی است که وارد حوزه تجهیزات پزشکی شده است. ما تولیدکنندگان قول می دهیم که به شرط حذف ارز ترجیحی، ایجاد بازار رقابتی، حذف موانع و حذف قیمت گذاری دستوری، نه تنها نیاز کشور را تامین خواهیم کرد بلکه به اهداف صادراتی که متصور هستیم نیز دست پیدا خواهیم کرد.

به جای ارز ترجیحی، مطالبات شرکت ها را پرداخت کنید

مریم قاسمی دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی نیز عنوان کرد: تخصیص ارز سوبسید دار به واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند تهدید بزرگی است که در کشور به وجود آمده است. به جای تخصیص ارز سوبسید دار به واردات مشابه کالای ساخت داخل، پیشنهاد می شود مطالبات معوق تامین کنندگان را تسویه و پرداخت ها را نظم بدهید و اجازه دهید در یک بازار رقابتی سالم بدون قیمت گذاری دستوری و بدون مطالبات معوق، رقابت بر سر کیفیت اتفاق بیفتد

حمایت از تولید یا حمایت از واردات؟

رجبی گفت: حذف ارز دولتی موجب خواهد شد که رقابت میان تولیدکنندگان ایجاد شود و در ازای آن کیفیت افزایش پیدا کند و گزینه برای مصرف کننده افزایش پیدا خواهد کرد. تبعیض در پرداخت ارز ترجیحی به تولیدکننده و واردکننده بسیار مشهود است. دو شرکت تولیدکننده پروتز در کشور در بیشترین حالت ۲۰ میلیون یورو ارز دولتی دریافت کرده اند و این در حالی است که تنها یک واردکننده این محصولات ۱۴۳ میلیون یورو ارز دولتی ترجیحی دریافت کرده است.

ارز سوبسیدی را برای واردات کالایی که تولید داخل دارد، قطع کنید

تقی پور گفت: ما موافق منع واردات نیستیم همانطور که موافق دادن سوبسید به هیچ کالای وارداتی دارای مشابه تولید داخل نیستیم. ولی اگر شما به کالای وارداتی که مشابه آن در کشور در حال تولید است ارز سوبسیدار بدهید دیگر چطور امکان تولید، رقابت و ادامه حیات برای شرکت تولیدی وجود خواهد داشت؟

نرخ تورم را فراموش نکنید

شهبندی گفت: نرخ تورم در سال ۱۳۸۹ حدود4درصد بوده است. در سال ۱۴۰۱ نرخ تورم به 46درصد رسیده است. حال تولیدکننده چگونه می تواند با ضوابط قیمت گذاری کالای تولید داخل مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۸۹ فعالیت کند؟ نرخ سود سپرده یکساله در سال ۱۳۸۹، چهارده درصد بوده است. یعنی اگر ما پول خود را در آن سال در بانک ها سرمایه گذاری می کردیم ۱۴ درصد سود دریافت می کردیم.

ضرورت انتقال ارز سوبسیدی به حلقه پایانی زنجیره تامین

ضیایی گفت: هدف دولت از اختصاص ارز ترجیحی به حوزه تجهیزات پزشکی، کاهش هزینه های درمان از جیب بیمار است، لکن تبعات تخصیص ارز سوبسیدار به کالای مشابه تولید داخل، تغییر حقوق گمرکی اقلام وارداتی از چهار به یک درصد، عدم اعمال تعرفه رقابتی به واردات کالاهای مشابه تولید داخل، همگی باعث زمینگیر شدن تولید در کشور می شود. بنابراین پیشنهاد می شود، همانطور که دولت تجربه دادن سوبسید به مصرف کننده نهایی را در اقلامی همچون بنزین و انواع کالابرگ در کارنامه خود دارد، بهتر است سوبسید در نظر گرفته شده از محل وزارت های صمت، بهداشت و حتی جهاد کشاورزی در صندوق مشترکی واریز شود و از محل اعتبار انباشت شده این حمایت ها به دست مصرف کننده نهایی برسد.

فرسایش تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

جواهری گفت: ما اصرار می کنیم تا دولت ارز ترجیحی را حذف کند. چرا که این اقدام هم به نفع تولیدکننده داخلی و هم به سود خود دولت خواهد بود. نکته جالب اینجاست که ما تولیدکنندگان داخلی با چنگ و دندان ارز را وارد کشور می کنیم و واردکننده به صورت غیرمستقیم همان ارز را به کشوری می دهد که ما را تحریم کرده است

درمورد ارز سوبسیدی باید مبتنی بر شواهد صحبت کرد

احمدی گفت: دولت برای تخصیص ارز ترجیحی به واردکننده باید سیستم مشخصی را تعیین کند. سپس باید قیمت گذاری دستوری را انجام دهد و پس از آن هم باید نظارت و بررسی کند. نکته حائز اهمیت در این میان رخنه ای است که این محصولات می توانند در بازار آزاد داشته باشند. در این صورت کالای مدنظر با قیمت ارز بازار به دست مصرف کننده خواهد رسید. بدتر از آن قاچاق معکوسی است که در کشور ایجاد می شود.

مشکل نقدینگی را جدی بگیرید

عباس پور گفت: آیا تولیدکنندگان مواد اولیه حاضرند بدون دریافت پول این مواد را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند تا تولیدکننده نیز محصول خود را به بیمارستان های بی پول بدهد ؟

ارز ترجیحی و قیمتگذاری دستوری

مستعلی پور گفت: قیمت گذاری دستوری و تخصیص ارز سوبسید دار برای واردات کالاهایی که مشابه داخلی سبب مرگ تولید و کوچ تولیدکنندگان خواهد شد

تجهیزات پزشکی مظلوم واقع شده است

آرین قصری گفت: در سیاست گذاری حوزه سلامت تعادل و توازنی میان دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد و اگر بودجه ای در نظر گرفته می شود این بودجه به قسمت دارو می رسد و تجهیزات پزشکی کشور مظلوم واقع می شود.

نیاز به حمایت واقعی داریم

واحدی گفت: با شرایط فعلی، ما به تعطیلی قریب الوقوع محکوم هستیم مگر اینکه دولت تدبیری نو کند.

به کالای بی کیفیت، مجوز ندهید

غلامین گفت: عامل اصلی کاهش کیفیت تجهیزات پزشکی در کشور، کسانی هستند که به کالاهای کم کیفیت مجوز می دهند. با شرایطی که در پیش است هم به نظر می رسد همه ناچارا به سمت تولید کم کیفیت پیش خواهیم رفت.

کمک به رشد تولید کشورهای خارجی

ساکی گفت: با واردات کالاهای تجهیزات پزشکی ما به کشورهایی که کالاها را از آنها وارد می کنیم خدمت کرده و به رشد و توسعه آن شرکت خارجی کمک می کنیم. در چنین شرایطی دولت ارز سوبسید دار را به این شرکت های واردکننده پرداخت می کند و تولیدکننده داخلی دچار بی مهری می شود. قیمت گذاری که اخیرا انجام می شود بدون در نظر گرفتن شرایط تولید در نظر گرفته می شود.

تولیدکننده داخلی زمین گیر شده است

مفیدی اظهار داشت: مواد اولیه مورد نیاز تولید در داخل کشور به وفور یافت می شود اما شاهد هستیم که با ارز نیمایی و سایر ارزها در حال واردات به کشور است. این موضوع تولیدکننده داخلی را زمین گیر می کند.

امان از ناکارآمدی ها

حسنی بیان کرد: وظیفه ذاتی اداره کل تجهیزات پزشکی، نظارت کیفی است اما می بینیم که در کمال ناباوری این اداره وارد حوزه قیمت گذاری شده است. این در صورتی است که بحث قیمت گذاری باید توسط سازمان حمایت یا نهایتا وزارت صمت مطرح و مورد بررسی قرار بگیرد.

مقایسه تولیدکنندگان در ایران و دنیا

اطیابی گفت: آیا در دنیا هم تولیدکنندگان دغدغه تامین مواد اولیه دارد یا اینکه توجهشان به تولید و فروش و ارتقای کیفیت است؟ اگر به این موضوع توجه شود و پاسخ درخوری داده شود، قطعا بسیاری از موضوعات قابل حل خواهد بود.

گفتنی است در پایان این نشست، بر ضرورت حذف قیمت گذاری دستوری، ارز سوبسیدی و همچنین تسهیل در پرداخت مطالبات شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی تاکید شد.

https://www.asianews.ir/u/b0z
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید