صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ / ۱۴:۳۸
کد خبر: 16422
گزارشگر: 213
۱۰۰۸
۰
۱
۱
واردات خودرو خارجی

اعلام قیمت تقریبی خودروهای وارداتی در بازار ایران+جدول قیمت انواع خودرو

اعلام قیمت تقریبی خودروهای وارداتی در بازار ایران+جدول قیمت انواع خودرو
وضعیت بازار وارداتی‌ها تا سال گذشته طوری بود که قیمت ارزان‌ترین خودروهای خارجی از محدوده دو میلیارد تومان آغاز می‌شد؛ اما با این‌حال از ابتدای سال ۱۴۰۲، بازار خودرو کاهشی بود.

به گزارش آسیانیوز،قیمت خودروهای وارداتی در صورت ورود به بازار در محدوده‌ های قابل پیش‌بینی است.

این در حالی است که حدود 18 ماه است که از تصویب قانون آزادسازی واردات خودرو به ایران می‌گذرد.

اما هنوز هیچ خودروی خارجی صفر به ایران نرسیده است.

تجارت نیوز نوشت از سال 1397 به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا روی صنعت خودروسازی ایران، واردات خودرو ممنوع شد و قیمت خودروهای وارداتی موجود در بازار کشور به شکل نجومی افزایش یافت.

وضعیت بازار وارداتی‌ها تا سال گذشته طوری بود که قیمت ارزان‌ترین خودروهای خارجی از محدوده دو میلیارد تومان آغاز می‌شد؛ اما با این‌حال از ابتدای سال 1402، بازار خودرو کاهشی بود و اکثر محصولات، کاهش نرخ زیادی را تجربه کردند.

قیمت خودروهای وارداتی درصورت ورود به ایران
به باور بسیاری از کارشناسان، کاهش قیمت‌های چند ماه گذشته کافی نبوده و باید قیمت خودروهای وارداتی بیش از این افت داشته باشد. بر این اساس در جدول ذیل، فهرستی از چند خودروی نسبتاً ارزان خارجی با قیمت‌های جهانی و احتساب هزینه گمرکی و هزینه‌های جانبی قابل مشاهده است.


 خودروهای وارداتی

قیمت خودروهای وارداتی

در جدول فوق، به سادگی می‌توان قیمت خودروهای وارداتی با مدل 2023 را مشاهده کرد که حتی با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان نیز قابل خریداری است. درحالی نمونه کارکرده مونتاژی با مدل 1396 در بازار داخل کشور با حدود قیمتی 800 میلیون الی یک میلیارد تومان معامله می‌شود. البته لازم به ذکر است که قیمت تمامی خودروها در نسخه پایه، محاسبه شده تا از حداکثر نرخ واردات 20 هزار دلاری بالاتر نرود.

-----------

بیشتر بخوانید

سامانه فروش یکپارچه خودرو تا ۲۳ شهریور باز می‌شود+اطلاعیه جدید و جزئیات

-------------------------------

 
نحوه محاسبه قیمت تقریبی داخل کشور چگونه است؟

براساس گزارش «خودروهای وارداتی صفر با چه قیمتی به دست ایرانی‌ها می‌رسد؟» که اخیراً در تجارت‌نیوز منتشر شد، می‌توان نرخ تعرفه‌های گمرکی برای هرکدام از خودروها را براساس حجم موتور محاسبه کرد.

بنابراین خودروهای هیوندای i10 و رنو کولیو که هرکدام از پیشرانه یک لیتری استفاده می‌کنند، تعرفه گمرکی 16 درصد درنظر گرفته شده و فولکس‌واگن جتا، اوپل کورسا و پژو 208 در محدوده یک تا 1.5 لیتر قرار می‌گیرند که تعرفه گمرکی آن‌ها 66 درصد محاسبه می‌شود. از سوی دیگر هیوندای النترا، کیا سراتو، کیا سول، کیا اپتیما، تویوتا کرولا و نیسان ورسا که محدوده حجم موتور آن‌ها بین 1.5 تا 2 لیتر است، با تعرفه گمرکی 91 درصدی محاسبه می‌شود.

 پس از اعمال تعرفه گمرکی برای هر خودرو، 25 درصد به نرخ فوق اضافه می‌شود که هزینه‌هایی مانند مالیات، هزینه حمل و نقل، پلاک‌گذاری، گواهی اسقاط و … را پوشش دهد. البته این نرخ برای خودروهای وارداتی، بین 20 الی 25 درصد اعلام شده؛ اما جهت محاسبه بالاترین قیمت، حداکثر نرخ را درنظر می‌گیریم.

البته باید توجه داشت که پس از اعمال تعرفه گمرکی، باید نرخ شورای رقابت برای هر خودرو اعلام شود که این نرخ، با اعمال هزینه‌های نقل‌وانتقال خودروها و درصد سود شرکت‌های واردکننده محاسبه می‌شود؛ سپس 20 الی 25 درصد هزینه‌های جانبی، روی نرخ اعلامی این شورا اضافه خواهد شد.

به دلیل نامشخص بودن نحوه محاسبه نرخ شورای رقابت، این بخش از محاسبه قیمت‌ها خارج شده و می‌توان گفت درصورت واردات این محصولات، شاید قیمت خودروهای وارداتی جدول، حدود 10 الی 25 درصد بالاتر از نرخ اعلام شده به دست مشتریان خواهد رسید./

https://www.asianews.ir/u/cba
اخبار مرتبط
فردا موتورز شرکتی که با ایران خودرو همکاری می کند، شرایط پیش فروش محصولات خود را در دور دوم سامانه یکپارچه خودرو اعلام کرده است.
مدیر روابط عمومی شورای رقابت در خصوص قیمت‌های جدید خودرو گفت: براساس تصمیم گیری در جلسات روزهای شنبه و سه‌شنبه، به‌زودی قیمت‌های جدید خودرو‌ها اعلام خواهد شد.
سامانه فروش یکپارچه خودرو تا ۲۳ شهریور ماه مجددا بازگشایی می شود.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو از ریزش سنگین قیمت انواع خودرو ها در بازار خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید