صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲ مهر ۱۴۰۲ / ۱۹:۵۱
کد خبر: 16627
گزارشگر: 464
۴۰۰
۰
۰
۱
اقتصاددانان هشدار می‌دهند؛

اقتصاد جهان زیر سایه جنگ و رکود

اقتصاد جهان زیر سایه جنگ و رکود
چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴موضوع مهمی است که از سوی صاحبنظران و کارشناسان ارشد اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، آن هم در حالی‌که در سالی که گذشت، عوامل متعددی همچون جنگ اوکراین و تقابل چین و غرب که فعلا در سطوحی اقتصادی در جریان است، زمینه رکود نسبی اقتصاد جهان را ایجاد کرده است.


به گزارش آسیانیوز؛
در همین راستا ۶۱ درصد از پاسخ‌دهندگان در آخرین چشم‌انداز اقتصاددانان ارشد مجمع جهانی اقتصاد اعلام کردند که اقتصاد جهانی احتمالاً در سال آینده ضعیف خواهد شد، البته اکثریت یا ۸۶ درصد اقتصاددانان ارشد نسبت به کاهش موج تورم جهانی خوشبین هستند.

اقتصاددانان هشدار می‌دهند که چشم‌انداز اقتصادی می‌تواند پیشرفت به سمت اهداف توسعه را تضعیف کند و ۷۴ درصد اعلام کردند که تنش‌های ژئوپلیتیکی نیز همین تأثیر را خواهد داشت.

به نقل از ایسنا عدم قطعیت یک عامل کلیدی است و ترس از رکود جهانی در حال کاهش است اما نگرانی‌ها در مورد اقتصاد چین که اخیراً دچار رکود شده است، افزایش یافته است.

ژئوپلیتیک در سال آینده نوسانات اقتصادی ایجاد خواهد کرد

مسائل ژئوپلیتیکی و سیاسی داخلی از دیگر عوامل ناراحت‌کننده هستند. از هر ۱۰ اقتصاددانی که برای این گزارش نظرسنجی شده بودند، ۹ نفر معتقدند که ژئوپلیتیک در سال آینده نوسانات اقتصادی ایجاد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

خروج ایران از چرخه اقتصاد جهان در چهار دهه اخیر/بیکاری میلیون ها نفر؛ چشم انداز آینده

 

آسیا و به‌ویژه آسیای جنوبی به‌عنوان قوی‌ترین چشم‌انداز رشد در نظر گرفته می‌شود. با این حال، انتظارات برای چین کاهش یافته است. این گزارش عنوان کرد که علاوه بر بازگشت کندتر از حد انتظار مصرف داخلی در اوایل سال جاری، چشم‌انداز اقتصادی چین تحت تأثیر فشارهای کاهش تورم و نشانه‌هایی از شکنندگی در بازار حیاتی املاک و مستغلات قرار گرفته است.

حجم تجارت نیز کاهش یافته است و واردات ۱۲.۴ درصد و صادرات ۱۴.۵ درصد در سال منتهی به جولای ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

 بهبود چشم‌انداز اقتصاد ایالات‌متحده

از سوی دیگر چشم‌انداز اقتصاد ایالات‌متحده از ماه مه به طور قابل‌توجهی بهبود یافته است، به‌طوری که حدود ۸۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انتظار رشد قوی یا متوسط در سال جاری و سال آینده را دارند که از حدود ۵۰ درصد در ماه مه افزایش یافته است. اروپا هم در سال جاری با رشد ضعیف یا بسیار ضعیف مواجه است، اما این تصویر می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی در سال ۲۰۲۴ تغییر کند. برای خاورمیانه و شمال آفریقا، ۷۹ درصد رشد متوسط یا قوی را در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کنند که ۱۵ درصد بیشتر از ماه مه است.

تقریباً سه چهارم پاسخ‌دهندگان بر این باورند که تنش‌های ژئوپلیتیکی مانع از پیشرفت به سمت اهداف توسعه جهانی در سه سال آینده می‌شود، در حالی که ۵۹ درصد انتظار دارند شرایط مالی سخت‌تر همان تأثیر را داشته باشد. طبق گزارش ویفروم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل عنوان کرد که سرمایه‌گذاری سالانه ۴ تریلیون دلار کمتر از میزانی است که برای برآورده کردن اهداف توسعه توسعه پایدار است.

https://www.asianews.ir/u/cv5
اخبار مرتبط
دو ماه بعد از شیوع ویروس کرونا بیش از ۶۰ کشور درگیر بیماری جدید شده‌اند. در این بین اقتصاد جهانی نیز متحمل خسارتهای سنگینی شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید