صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۷ مهر ۱۴۰۲ / ۰۱:۵۷
کد خبر: 16914
گزارشگر: 464
۵۰۴
۰
۰
۱
یادداشت/ دکتر محمود سمیعی نصر

نقش برند ملی در توسعه اقتصاد

نقش برند ملی در توسعه اقتصاد
استفاده از تکنیک‌های برندسازی برای کشورها شاید از لحاظ ارائه مقالات علمی و برگزاری همایش‌ها، پدیده نسبتاً جدیدی به حساب آید، با این حال از سال‌های بسیار دور کشورها به‌ویژه کشورهای توسعه یافته برای شناساندن شایستگی‌های محتلف کشورشان به مردم جهان و کسب درآمدهای مختلف در این راستا، فعالیت‌های بسیاری را انجام داده و می‌دهند.

آسیانیوز - در سال‌های اخیر کشورهای در حال توسعه نیز به این غافله پیوسته‌اند و به‌سرعت در خصوص برندسازی به‌ویژه ارتقاء برند ملی خود تلاش می‌نمایند. در این راستا کشورهای نفت‌خیز به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌شدت در این زمینه سرمایه‌گذاری نموده‌اند و با استفاده از نفوذ مالی و دیپلماسی قوی و ارتباط صمیمانه با دیگر کشورها و کسب دانش لازم از تجارب علمی مشاورین مجرب بین‌المللی قدم‌های مؤثری را در این زمینه برداشته‌اند و توانسته‌اند در شناساندن کشورهای خود به جهانیان و کسب جایگاه ارزشمند در ذهن مردم جهان موفقیت‌های چشمگیری به‌دست آورند و با انطباق خود با شاخص‌های جهانی برند ملی کشور خود را ارتقا بدهند.

برای مثال کشور قطر در سال ۲۰۱۰ با غلبه بر رقبای قدرتمندی چون آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا توانست در میان بهت دیگران با بهره‌گیری از روش‌های مختلف میزبانی جام جهانی فوتبال را به‌دست آورد. در این مسیر با این‌که متهم به پرداخت رشوه ۳.۷ میلیون دلاری به مقامات فیفا شده بود، پس از دو سال تلاش تبرئه شد و با استفاده از یک دیپلماسی قوی به عنوان سومین کشور قاره آسیا و اولین کشور اسلامی میزبان مهمترین رویداد فوتبال جهان شد و گران‌ترین جام جهانی تاریخ فوتبال را برگزار کرد.

بر اساس اطلاعات بلومبرگ قطر رقمی بالغ ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت ۷ استادیوم جام جهانی هزینه کرده است. نکته قابل توجه این‌جاست که پس از جام جهانی بناهای این استادیوم‌ها به فضای اجتماعی برای فروشگاه، کافه‌، امکانات ورزشی و کلینیک‌ بهداشتی تبدیل می‌شوند. ورزشگاه ۹۷۴ (راس ابوعبود) با استفاده از کانتینر ساخته و پس از جام جهانی به‌طور کامل برچیده خواهد شد.

دکتر محمود سمیعی نصر

ساخت استادیوم تنها بخشی از هزینه بود. قطر یک شهر جدید به نام «لوسیل» ایجاد کرد که هزینه‌ای آن بالغ بر ۴۵ میلیارد دلار بود. رقمی بالغ بر ۱۵.۵ میلیارد دلار برای توسعه فرودگاه ، ۷.۴ میلیارد دلار برای ایجاد یک بندر جدید و ۳.۲ میلیارد دلار برای ایجاد مناطق اقتصادی هزینه شده است. قطر ۳۶ میلیارد دلار برای شبکه مترو دوحه هزینه و پنج استادیوم از هشت استادیوم جام جهانی قطر به نام‌های «الخلیفه»، «الریان/ احمد بن علی»، «شهر آموزش»، «۹۷۴/ راس ابو عبود» و «لوسیل» را به این شبکه متصل کرد.

با این‌که این کشور در رده سیزدهم بزرگترین دارندگان ذخایر نفتی جهان و رده سوم بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان است، اما تلاش کرد با استفاده از درآمدهای نفتی خود بر اساس شاخص‌ها و استاندردهای جهانی برند ملی خود را به‌شدت ارتقاء داده و اعتبار و شهرت فراوانی برای کشور خود در نگاه جهانیان کسب نماید که قطعا به درآمدهای عظیم مالی از کنار جذب سرمایه‌گذاران خارجی و توسعه صنعت توریسم در این کشور منجر خواهد شد.

مثال دیگری در همین راستا اکسپو ۲۰۲۰ دبی بود که در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد که غیر از سود آوری عظیم توانستند این رویداد مهم جهانی را طی یک زمان طولانی ۱۸۱روزه با میزبانی ۱۹۲ کشور از سراسر جهان با موفقیت و کسب شهرت فراوان برگزار کنند. کشور امارات عربی به‌خاطر این تلاش‌های هوشمند که در زمینه‌های مختلف در چند دهه اخیر انجام داده توانست در فهرست ده کشور برتر در شاخص جهانی قدرت نرم که توسط شرکت تحقیقاتی و تحلیلی فاینانس برند (Brand Finance ) تهیه شده بود، قرار گیرد.

این‌ها همه در راستای پیروی از فرایند مهم برندسازی است که اولین مرحله آن آگاهی از برند است (Brand Awareness) صورت می‌پذیرد. این کشورها و بسیاری دیگر با استفاده از این رویدادها و داشتن استراتژی قدرتمند و اگر هم از لحاظ نیروی انسانی ضعف‌هایی داشته باشند با بهره‌گیری از مشاورین جهانی به‌خوبی آن را اجرا می کنند. اکسپوی بعدی در سال ۲۰۲۵ در شهر اوزاکای ژاپن که در برگزاری این رویدادها و برند‌سازی سرآمد است، برگزار می‌گردد.

نکته دیگری که در چند ماه اخیر شاهد آن بودم و توجه من را در راستای برندسازی ملی به خود جلب کرد و در نوع خود تاکتیک ارزنده‌ای از طرف بعضی از کشورها بود، دیدار رئیس‌جمهور کشور چین و ترکیه با دو غول فناوری و کارآفرین شناخته‌شده در جهان یعنی بیل گیتس و ایلان ماسک بود. توصیه میکنم علاقمندان به متن صحبت‌ها توجه کنند. شی جین پینگ بیل گیتس را دوست خود خطاب می‌کند و اردوغان تقاضای تأسیس کارخانه «تسلا» را در ترکیه می‌دهد و پیام‌هایی که از این طریق به مردم خود و جهان در ارتقاء برند شخصی (Personal Branding) و همزمان برند ملی خود انتقال می‌دهند، تاکتیک نوین و انتقال پیام بسیار مؤثرتری در تسخیر افکار عمومی جهان محسوب می‌شود.

به هر روی امیدوارم ما هم با داشتن منابع انسانی بسیار مستعد و دیگر پتانسیل‌ها به همراه یک دیپلماسی کارآمد که توان آن را هم داریم و قدم‌های مهمی که در این خصوص برداشته شده است، بتوانیم امیدوارانه به اهداف سند چشم‌انداز کشور نزدیک شویم و به برتری‌های چشمگیری برسیم و هرچه بیشتر به توسعه اقتصاد و ارتقاء برند ملی کشور که سزاوار آن هستیم، نائل شویم.

https://www.asianews.ir/u/d3h
اخبار مرتبط
برای مقابله با منفی شدن رشد اقتصادی در کشور و در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید شرایط و زیرساخت های لازم برای حضور موفق در بازارهای جهانی و رونق صادرات و اقتصاد غیر نفتی و خروج از اقتصاد واردات محور فراهم گردد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید