صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۸ مهر ۱۴۰۲ / ۲۱:۱۱
کد خبر: 16966
گزارشگر: 464
۴۵۷
۰
۰
۱
یادداشت/ دکتر مهدی کریمی تفرشی

رابطه شاخص بورس و نرخ دلار

رابطه شاخص بورس و نرخ دلار
بخش مهم و بزرگی از بازار بورس ایران را شرکت‌های صادرات‌محور تشکیل می‌دهند که سهام آن‌ها دلاری است.

آسیانیوز -  این شرکت‌ها جزء نمادهای شاخص‌ساز محسوب می‌شوند و تبعا افزایش یا کاهش قیمت دلار بر میزان سرمایه آن‌ها و ارزش سهام آن‌ها تأثیرگذار است.

از سوی دیگر جو روانی حاکم بر بازار سرمایه ایجاب می‌کند که بالا و پایین رفتن ارزش سهام این شرکت‌ها بر شاخص کل بورس اثر بگذارد. بنابراین در زمان کاهش قیمت دلار بسیاری از شرکت‌های کوچک نیز متأثر از این قضیه دچار افت سرمایه می‌شوند.

بورس دلار

از طرفی افزایش قیمت دلار باعث بالارفتن دلاری درآمدهای حاصل از فروش شرکت‌های صادرات‌محور می‌شود که خود بر شاخص کل بورس اثرگذار است.

با این حال این ادعا که قیمت سهام و دلار به هم وابستگی صد در صد دارند، کاملا اشتباه است، چرا که عوامل متعدد بسیاری غیر از ارزش دلار می‌تواند بر قیمت سهام اثر بگذارد. از جمله این عوامل می‌توان به عوامل درون شرکتی مانند میزان سودآوری شرکت، طرح‌های توسعه‌ای، ارزش دارایی‌ها و میزان سرمایه‌گذاری در آن صنعت اشاره کرد.

https://www.asianews.ir/u/d4z
اخبار مرتبط
بسیاری از کارشناسان معتقدند که محرک اصلی آغاز صعود بزرگ بازار سرمایه نرخ تورم و جهش قیمت ارز (کاهش ارزش پول ملی) بوده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید