صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۳ آبان ۱۴۰۲ / ۰۸:۴۸
کد خبر: 17568
گزارشگر: 464
۱۵۴
۰
۰
۱
امروز ۲۳ آبان

پیش بینی بورس سه‌شنبه

پیش بینی بورس سه‌شنبه
با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی۲میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل بورس و ۲۶ هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد.


به گزارش آسیانیوز به نقل از اقتصادنیوز، بورس تهران روز دوشنبه با رشد تراز یکپارچه شاخص‌های اصلی و افزایش ارزش معاملات خرد مواجه بود. با وجود رشد شاخص کل در هفته گذشته، شاهد کاهش نوسانات شاخص کل و تکانه‌های جریان پول حقیقی در روز‌های ابتدایی این هفته هستیم.

 بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل و رشد تراز شدیدتر شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات در لحظات ابتدایی با رشد تراز شاخص‌ کل و هم‌وزن همراه بود که تا انتهای معاملات تداوم نداشت و از نیمه معاملات دچار افت شد. با وجود افت تراز شاخص‌ها از نیمه معاملات امروز، شاهد قرار گرفتن شاخص‌ها در سطحی بالاتر از سطح ابتدایی روز شدیم. معاملات بازار سهام امروز با انتشار خبر نرخ گاز خوراک همراه بود که در بین فعالان بازار سهام دست به دست شد و توانست نیمه اول مثبت مناسبی را در جریان معاملات امروز پیاده‌سازی کند.

روز دوشنبه، تمام شاخص‌های فرابورس سبز پوش بودند و در میان شاخص‌های اصلی بازار بورس تهران نیز عملکردی مشابه دیده می‌شد. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به ۵۵ صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم ۸۵ صدم درصدی داشت و در هر دو بازار نماد‌های سبک عملکرد بهتری داشتند. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم با ۲۴ صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با ۱.۲۸ درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت زراعت و خدمات وابسته با ۲۴.۴ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت محصولات غذایی با ۲۲.۴ میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی املاک با ۱۴.۵ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با ۳۲.۴ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت تولید فلزات اساسی با ۲۵.۲ میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با۲۲ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.


روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام با ۱۰ درصد رشد، در تراز ۴ هزار و ۱۸۱ میلیارد تومانی متوقف شد. این سطح ارزش معاملات خرد روزانه، در سطح بالاتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شاخص کل یا از عدم شفافیت چشم انداز بازار نشأت می‌گیرد و یا بیانگر سطح بالای قیمت سهام نسبت به ارزش ذاتی آن است که در حال حاضر هر دو عامل اثرگذاری بالایی دارند. در حال حاضر عدم کشش رشدی ارزش معاملات خرد نیز به چشم‌انداز‌های کوتاه مدت بازار سهام و ارز و سکه باز می‌گردد که با افزایش تنش‌های خاورمیانه تشدید شده است.

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای دومین روز معاملاتی متوالی منفی شد اما در هفته گذشته شاهد ورود سرمایه حقیقی به بازار سهام بودیم. با این روند احتمال ورود پول حقیقی در معاملات شنبه بالا رفته بود؛ اما روند جریان پول حقیقی شنبه از ابتدای معاملات منفی بود و در انتهای روز با برآیند منفی ۱۸۱ میلیارد تومانی متوقف شد. روز یکشنبه نیز یک میلیارد تومان به مالکیت کدهای حقیقی بازار افزوده شد. با این حال دیروز برآیند جریان پول حقیقی منفی ۱۲ میلیارد تومان بود که شاهد کاهش تحرکات جریان پول حقیقی نیز بودیم.

روز شنبه، بازار سهام با رشد ارزش صف‌های فروش سهام و ریزش ارزش صفوف خرید همراه بود. با وجود افزایش ۱۰ درصدی ارزش صفوف فروش سهام در معاملات روز شنبه، روز یکشنبه و دیروز ارزش صف‌های خرید رشد داشتند. ارزش صف‌های خرید سهام روز یکشنبه به نسبت روز شنبه افزایش ۲درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۳ درصد ریزش کرده بود. دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه ۴۱درصد رشد کرد و به ۱۹۳ میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با ۳۰ درصد نزول تا سطح ۲۳۵ میلیارد تومانی افزایش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۳.۶ میلیون تومان روز یکشنبه تا ۲۴.۳ میلیون تومان رشد داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی بدون تغییر بود ودر سطح ۲۲.۹ میلیون تومانی ایستاد. با این اوصاف با وجود پیشی گرفتن سرانه خرید از سرانه فروش، این دو معیار در تعادل خاص نسبی قرار گرفته‌اند.

پیش بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه با سقف مقاومتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل بورس و ۲۶ هزار واحدی شاخص کل فرابورس آغاز خواهد شد. بورس تهران روز دوشنبه با انتشار خبر نرخ گاز پتروشیمی‌ها مواجه بود که از شاخص بازار سهام حمایت کرد. انتشار این خبر در ابتدای معاملات روز دوشنبه بازار سهام را تا نیمه وقت معاملات رشد داد. در این روز‌ها ریسک سیاسی بازار سهام رشد چشمگیری داشته و بازار‌های موازی بازار سهام همچون بازار آزاد طلا و ارز با وجود رشد هفته قبل، ثبات اندکی دارند. همچنین بازارهای جهانی انرژی و فلزات شاهد رشد قیمت انس و نفت برنت هستند. با این اوصاف کاهش تکانه‌های شاخص‌های سهامی برای واضح‌تر شدن چشم‌انداز کوتاه مدت و میان مدت بازار منطقی به نظر می‌رسد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح۳ تا ۵ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با رشد تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت و مشابه روز یکشنبه پیش بینی می‌شود. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۴ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۱ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس کاهش یابد.

اقتصادنیوز
https://www.asianews.ir/u/dm6
اخبار مرتبط
شاخص کل بورس در شروع معاملات امروز دوشنبه بیست‌ودوم آبان‌ رشد ۱۹۶۱ واحدی داشت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید