صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱ آذر ۱۴۰۲ / ۲۳:۱۵
کد خبر: 17799
گزارشگر: 464
۱۸۶
۰
۰
۱
ریسک‎‌‌های بزرگ کسب وکار؛

کوهِ یخِ اَبَر روندهای اقتصادِ جهان

کوهِ یخِ اَبَر روندهای اقتصادِ جهان
اقتصاد چنان به یک کل در مقیاسی جهانی بدل شده است که نمیتوان حتی تصور کرد که کشوری بتواند سازوکارهای اقتصادی خود را بی تأثیر از روندهای اقتصادی جهان، تنظیم کرده و پیش ببرد.

به گزارش آسیانیوز؛ در همین بحث، محمود اولیایی، رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، معتقد است: «۵ ابر روند در دنیا وجود دارد که همگی ریسک های بزرگی برای کسب وکارها به شمار می آیند و بقای کسب وکارها منوط به توجه به آنهاست.»

محمود اولیایی، رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، در ششمین نشست از دوره دهم هیات نمایندگان اتاق ایران گزارشی با عنوان «ابر روندها و تأثیر آن بر بنگاه‌های اقتصادی» ارائه کرد. اولیایی درباره مؤلفه‌ای تاثیرگذار حاکم بر محیط جهانی کسب وکار گفت: «محیط کسب وکار ایران بسیار پرچالش است و با ریسک های متعددی روبروست که فعالان اقتصادی آن را میشناسند؛ به عنوان مثال رسوب کالاها در گمرک، پیمان‌سپاری ارزی و رفع تعهدات ارزی و غیره به‌عنوان دغدغه بسیار مهم امروز بخش خصوصی و کسب وکارهاست که باید در اتاق ایران پیگیری شود و همه این موارد باعث شده که محیط کسب وکار ایران به محیطی پرریسک در دنیا تبدیل شود.»

اولیایی، رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران در ادامه با یک پرسش ادامه داد: «آیا محیط کسب وکار جهانی با مجموعه عواملی روبروست که ما آن عوامل را نادیده گرفته باشیم، عواملی که بر اقتصاد کشور اثر دارد و ما از آنها غافل شده ایم؟ اگر ما از مجموعه عواملی در محیط کسب وکار غافل شده ایم، شرایط قطعاً موجب خواهند شد که بنگاه های ما نتوانند در بلندمدت و در رقابت با بنگاه های جهانی ادامه حیات دهند.»

او گفت: «بخش وسیعی از این موضوع، و شرایط که دنیا به آن توجه دارد مگاترند یا ابر روندهاست؛ در دنیا به ابر روندها، توجه ویژه‌ای می‌شود و تأثیرات جدید دارد. برای همین اتحادیه اروپا و سازمان ملل و ۸۰ کشورهای مختلف با اقتصاد توسعه یافته و درحال توسعه به صورت جدی برای استفاده از فرصت های این ابر روندها استفاده می کنند و برای این حوزه، برنامه دارند ولی در ایران و اتاق ایران به این حوزه توجه نمی شود.»

اولیایی تصریح کرد: «سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۲۰ در هفتاد و پنجمین گزارش خود، به ۵ ابر روند اشاره کرده و به دنیا توصیه کرده که باید به آن توجه شود و اگر به این ریسک‌ها، توجه نشود، کسب وکار این کشورها از بین خواهد رفت. این ابر روندها عبارت‌انداز: تغییرات جمعیت شناختی و سالخورده شدن جمعیت، ظهور فناوری های دیجیتال، توسعه شهرنشینی، توسعه نابرابری ها و عوامل زیست محیطی.»

رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی حاکمیت شرکتی اتاق ایران در ادامه افزود: «در کشور ما در بهترین حالت، در حوزه تحول دیجیتال بحث هایی داریم ولی به حوزه های دیگر اصلاً هیچ توجهی نداریم. مثلاً در حوزه توسعه شهرنشینی در۱۹۰۰ میلادی، ۲۰درصد جمعیت جهان، شهرنشین بود در سال ۲۰۲۳ این نسبت به حدود ۵۵ درصد جمعیت جهان رسیده که شهرنشین شده و در ایران این رقم ۷۵ درصد است که روند رشد شهرنشینی در ایران ۲۰درصد بالای میانگین جهانی است. شهرنشینی بر کسب وکارها اثر دارد. اتاق ایران باید در این حوزه به جدیت فعال شود و اثرات آن را بررسی کند.»

او ادامه داد: «در حوزه تحول دیجیتال باید به این اشاره کرد که روند تولید اطلاعات در رفتار مشتریان و خرید و شیوه خرید آنها اثر دارد؛ حدود یک میلیون دلار در یک دقیقه خرید آنلاین انجام می شود و باید در کسب وکارها به این موارد توجه شود. باید به این حوزه ها به عنوان ابر روند توجه کرد.»

او تأکید کرد: «اگر از چالش داخلی جان سالم به در ببریم، در صورت بی توجهی به ابر روندها، از این چالش های جهانی، جان سالم به در نخواهیم برد. ابر روندها روندهایی اند که عمرشان زیاد است و تأثیرشان بر شرایط بنگاه ها بسیار زیاد است. باید به این نکته توجه کرد که در تدوین استراتژی بنگاه نمیتوانیم به موضوعات محیط کسب وکار توجه نکنیم.»

رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران تصریح کرد: «اتحادیه اروپا در ۲۰۲۰ براساس ابر روندها مدل رهبری بنگاه های خود را تغییر داده است؛ مدل ۲۰۱۳ بنگاهداری در اتحادیه اروپا با۲۰۲۰ تفاوت عمدهای دارد و این تفاوت نشان از اهمیت تأثیر ابر روندها در بنگاه داری است. باید به کسبوکارها با رویکرد نوین توجه شود.»

او تأکید کرد: «مدل ها و روش های کسب وکار تغییر کرده است و این را افرادی مانند «پاتریک دیکسون» در کتاب مهم خود تبیین کرده است. به گفته دیکسون، سرعت، توسعه شهرنشینی، شکلگ یری قبیله جدید، جهانی شدن همه چیز، افراطیگ ری و تغییر نگرش به اخلاق در سرنوشت بنگاه ها و مدل کسب وکارها اثرگذار است. رویکردهای نوینی را اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای کسب وکارها توصیه میکند و باید از آنها استفاده کرد. پیش بینی های سال ۲۰۱۰ الآن به وقع می پیوندند.»

او ادامه داد: «نوآوره ای مانند هوش مصنوعی بسیار بر کسب وکارها اثرگذار است و تأثیر آنها بسیار جدی است. نوآوره ای جدید به همه حوزه ها مثل ساختمان، فولاد، صنعت و سیستم حمل ونقل، وارد شده و این بازارها را دگرگون کرده و بی توجهی به اینها باعث م یشود ما جایگاه خود را در بازار جهانی از دست بدهیم.»

اولیایی گفت: «ابرروندها کوه یخی هستند که اغلب ما آنها را نمیبینیم. باید اتاق ایران و مرکز پژوهش های اتاق ایران این اثرات را بررسی کنند. بنگاه های اقتصادی به استقبال تغییر بروند. آنچه مسلم است اینکه فرصتهای فردا، مشابه فرصت های امروز نخواهند بود.»

https://www.asianews.ir/u/dtp
اخبار مرتبط
اقتصاد به‌ شکلی بی‌واسطه به رویدادها و بحران‌های سیاسی واکنش نشان می‌دهد پس از گذر اقتصاد جهانی از روزهای سخت کرونا، و در شرایطی که خود را آرام‌آرام برای رشد آماده می‌کرد، بحران‌ انرژی و جنگ اوکراین، بار دیگر رکود و کاهش رشد اقتصاد جهانی را در پی داشت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید