صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۳ آذر ۱۴۰۲ / ۰۰:۰۷
کد خبر: 18057
گزارشگر: 464
۲۴۷
۰
۰
۱
فرزین از برخی سیاست‌گذاری‌ها در نظام پولی و بانکی کشور گفت؛

از انحلال نور تا انتظار تورم

از انحلال نور تا انتظار تورم
رییس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم رونمایی از عرضه اولین مرابحه ارزی با بیان برخی مباحث اقتصادی، به تبیین سیاست‌گذاری‌های مهمترین نهاد مالی کشور پرداخت.

به گزارش آسیانیوز؛ فرزین در حاشیه این مراسم در پاسخ به بلوکه شدن شش میلیارد دلار از پول‌های ایران در قطر، عنوان کرد: «پول‌های ایران به هیچ عنوان مسدود نیست و وضعیت و روند ورود شش میلیارد دلار به کشور کاملا عادی است.»

ماجرای مشتریان موسسه نور

فرزین با بیان اینکه در ابتدای سال تعهدی پیرامون سه موسسه ناتراز داده‌ایم، اعلام کرد: «یکی از آن‌ها موسسه توسعه بود که منحل شد و دومی موسسه نور بود. در این راستا بخشی از دارایی‌های نقدشونده موسسه نور به بانک ملی منتقل شد. هم اکنون ۳۳ هزار میلیارد تومان سپرده در موسسه نور داریم و کل این سپرده به بانک ملی منتقل شده است؛ این بانک موظف است در صورت درخواست افراد، سپرده آنان را بپردازد و مابه ازای آن ۲۵۰ شعبه موسسه نور به بانک ملی داده شده است. همچنین دارایی قانونی موسسه در بانک مرکزی را به بانک ملی داده‌ایم.»

وی در سخنرانی خود در مراسم رونمایی از عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور گفت: «این اولین بار است که در ایران اوراق مرابحه ارزی عرضه می‌شود و ان‌شاءالله این روند برای تامین مالی تولید و رشد اقتصادی ادامه خواهد داشت. از ابتدا اعلام کردیم سیاست ما برای اقتصاد، سیاست تثبیت است که مبنای نظری دارد و در سه بخش ارز، پول و بودجه تعریف می‌شود. ️ابزار اصلی ما برای پیشبرد اهداف ارزی کشور، مرکز مبادله است که به‌زودی آثار مثبت و فزاینده این مرکز را در اقتصاد ایران خواهید دید.»

ریسک نوسانات نرخ ارز


ف️رزین اظهار کرد: «ابزار سوآپ را شروع کردیم و اگر امروز می‌بینید که در تامین درهم مشکلی نداریم و حتی عرضه بیشتر از تقاضاست به‌دلیل سوآپ است. ابزار بعدی، فوروارد یا سَلَف است تا نرخ ارز را برای مدتی معین ثبات ببخشیم تا پوشش ریسک برای بازرگانان ایجاد شود.»

رئیس کل بانک مرکزی گفت: «از صندوق تثبیت نیز برای پوشش بیمه‌ای استفاده خواهیم کرد. پیش‌از این حساب ذخیره ارزی را داشتیم تا تثبیت بودجه دولت ایجاد شود اما اکنون با صندوق تثبیت ریسک‌های آتی نرخ ارز را برای بخش خصوصی پوشش خواهیم داد. به بیان ساده ریسک نوسانات نرخ ارز را با ابزارهای ارزی پوشش خواهیم داد.»

وی تاکید کرد: «ارزهای محلی را جایگزین دلار و یورو خواهیم کرد که نمونه آن ارز اربعین بود و رضایت بالای مردم را به همراه داشت. در این میان به دنبال جایگزینی ارزهای محلی در تعامل با همسایگان از جمله عراق، ترکیه و سوریه هستیم.»

انتظارات تورمی


فرزین با بیان اینکه اگرچه سخت است، اما کم کم باید به سمتی حرکت کنیم که مرکز مبادله مرجع اصلی نرخ ارز در کشور شود، گفت: «به بازار طلا نیز باید توجه کنیم، چرا که در بازاز ارز اثرگذار است و سایر کشورها نیز مثل روسیه این موضوع را مدنظر قرار داده‌اند. خزندگی نرخ ارز در مقاطعی به تجار، فعالان اقتصادی و مردم آسیب می‌زند؛ بنابراین تلاش می‌کنیم با استفاده از نهادسازی و ابزارسازی و نه دستور، نرخ ارز را کنترل کنیم.»

ب️ه گفته این مقام مسئول، انتظارات تورمی نیز در نوسانات نرخ ارز و بی‌ثباتی بسیار اثرگذار است که به لطف خدا اثر انتظارات تورمی با اقدامات دولت و بانک مرکزی کاهش پیدا کرده است. ف️رزین اعلام کرد که نرخ رشد نقدینگی به کانال ۲۶ درصد رسیده و به سمت هدف‌گذاری ۲۵ درصدی حرکت می‌کنیم.

جذابیت مرابحه ارزی برای ایرانیان

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اوراق مرابحه ارزی را ابزار بسیار مهم و اثرگذاری عنوان و اظهار کرد: «این اوراق برای ایرانیان خارج از کشور نیز با توجه به نرخ شش درصد یورویی سود آن بسیار جذاب است. هدف ما این است که سیاست‌های پولی با کنترل تورم، آسیبی به رشد نزند و تامین مالی تولید به‌قوت خود با ابزارهای جدید و غیرتورمی ادامه داشته باشد.»

و️ی تاکید کرد که تلاش می‌کنیم با تداوم ثبات اقتصادی به سمت کنترل تورم به نرخ‌های پایین حرکت کنیم و با اجرای سیاست تثبیت شاخص تورم تولیدکننده در آبان ماه به کمتر از یک و در بخش صنعت به صفر رسیده است که با تاخیر بر تورم مصرف کننده تاثیر خواهد گذاشت.

https://www.asianews.ir/u/dzi
اخبار مرتبط
رئیس کل بانک‌ مرکزی گفت: دریافت وام خرد یک ضامن می‌خواهد و دسته چک هم لازم نیست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید