صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۶ دی ۱۴۰۲ / ۱۰:۱۶
کد خبر: 18667
گزارشگر: 464
۴۴۴
۰
۰
۱
حقوق بین‌الملل

جزئیات نامه ایران به شورای امنیت

جزئیات نامه ایران به شورای امنیت
جمهوری اسلامی ایران در نامه از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد که به تعهدات منشوری خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی عمل کند و فعالیت‌های بدخواهانه اسرائیل را که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت جهانی است به شدت محکوم کند.
به گزارش آسیانیوز؛ جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله  اسرائیل  که به کشته شدن سردار سید رضی موسوی منجر شد، تأکید کرد که حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع در زمان مناسبی که لازم بداند محفوظ می‌دارد.

متن این نامه به شرح زیر است:


نامه حاضر جهت اطلاع فوری شما از حملات تروریستی هشدار دهنده و مکرر انجام شده توسط  اسرائیل در  سوریه آماده شده است.

همزمان با جنایات وحشیانه و اقدامات ناصواب بین‌المللی،  اسرائیل فعالانه درگیر اقدامات تروریستی و تجاوزکارانه در مرزهای سوریه می‌شود. این اقدامات عمدی به طور خاص مستشاران نظامی ایرانی را هدف قرار داده است که به درخواست رسمی جمهوری عربی سوریه به صورت قانونی در این کشور برای کمک به مبارزه با تروریسم حضور دارند.

ساعت ۴:۲۰ بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳، سید رضی موسوی مستشار ارشد نظامی که در ماموریت حمایت از ارتش سوریه در عملیات ضد تروریسم در حوالی دمشق بود، بر اثر سه موشک شلیک شده از مواضع رژیم صهیونیستی در بلندی‌های جولان اشغالی به طرز فجیعی به شهادت رسید.

این اقدام شنیع و تروریستی دومین حمله به مستشاران ایرانی در این ماه پس از حمله مشابهی توسط  اسرائیل در ۲ دسامبر ۲۰۲۳ است. متاسفانه حمله قبلی منجر به شهادت دو مستشار نظامی ایرانی به نام‌های محمدعلی عطایی شورچه و پناه تقی زاده شد.

جمهوری اسلامی ایران این اقدامات شنیع و بزدلانه تروریستی رژیم اسرائیل را به صراحت محکوم می کند. ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس حقوق بین الملل و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع در زمان مناسبی که لازم بداند محفوظ می دارد.

ایران همچنین بر حق ذاتی جمهوری عربی سوریه، بر اساس قوانین بین المللی، برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به حملات تروریستی و اقدامات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل علیه حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی تاکید می کند.

انکارناپذیر است که رژیم اسرائیل مسئولیت به شهادت رساندن مستشاران بی گناه نظامی ایران و همچنین جنایات علیه غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی در جمهوری عربی سوریه را بر عهده دارد. ایران بدون شک این رژیم را مسئول چنین جنایات شنیع می داند.

جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد که به تعهدات منشوری خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی عمل کند و فعالیت‌های بدخواهانه رژیم اسرائیل و اقدامات تجاوزکارانه و تروریستی این رژیم در منطقه را که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت جهانی است به شدت محکوم کند. این رژیم باید مجبور شود از قوانین بین المللی تبعیت کند و از فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه دست بردارد.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه مکاتبه حاضر به عنوان سند شورای امنیت، گردش کار شود.
https://www.asianews.ir/u/dJf
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید