صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۱ دی ۱۴۰۲ / ۰۹:۱۶
کد خبر: 18789
گزارشگر: 464
۲۵۱
۰
۰
۱
یادداشت| دکتر مهدی کریمی تفرشی

رهایی از اقتصاد تک‌محصولی

رهایی از اقتصاد تک‌محصولی
نمی‌توان از محوریت نفت و فرآورده‌های نفتی در رشد اقتصادی کشور چشم‌پوشی کرد، علی‌رغم اینکه در سال‌های اخیر تلاش‌ها بر این بوده که میزان وابستگی بودجه و اقتصاد ایران به نفت و فرآورده‌های آن کم شود.آسیانیوز - تاریخ نشان می‌دهد که با کاهش چشمگیر صادرات نفتی ایران در نخستین سال‌‌های دهه نود شمسی، متاثر از تحریم‌‌های بین‌المللی، نرخ رشد سالانه اقتصاد ایران به‌سرعت منفی گردید و حتی تا منهای هفت درصد هم کاهش پیدا کرد. در عوض وقتی در سال ۱۳۹۵، برجام امضا شد و از پیامد‌های آن، صادرات نفتی ایران در اثر لغو تحریم‌ها افزایش چشمگیری پیدا کرد، نرخ رشد اقتصادی کشور به ۱۲.۵ در صد بر اساس آمار‌های رسمی‌کشور رسید که افزایش قابل‌توجهی بود.

بدیهی است که رابطه مستقیمی ‌بین رشد اقتصادی کشور با سطح رفاه و معیشت مردم وجود دارد. بنابراین تاثیر چشمگیر نفت را بر شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ایران و وضعیت رفاه و معیشت جامعه را نمی‌توان کم‌اهمیت در نظر گرفت. نکته تأمل‌برانگیز این است که چرا هنوز پس از تجربه عدم موفقیت اقتصاد تک‌محصولی و پیامد‌های مفنی آن و سال‌ها تجربه تحریم‌های مخرب، علی‌رغم داشتن منابع عظیم طبیعی و خدادادی و پتانسیل بالای اقلیمی ‌نتوانسته‌ایم در رشد و توسعه اقتصاد غیرنفتی موفق عمل کنیم؟

سال‌ها آزمون و خطا نکته‌ای است بسیار تامل‌برانگیز و قابل بحث که قطعا به یک تحول اساسی در نظام مدیریت اقتصادی کلان کشور و به دنبال آن رفع موانع اساسی تولید و یک جهش نظام‌مند در تولید کشورمان نیاز دارد. اقتصاد تک‌محصولی آسیب‌ها و ضربه‌‌های فراوانی به نظام اقتصادی کشور می‌زند.

پمپاژ درآمد‌های ارزی نفتی به اقتصاد، متناسب با نرخ ارز، باعث می‌شود کالا‌های وارداتی با نرخ پایین‌تری قیمت‌گذاری ‌شوند، بنابراین کالا‌های داخلی قیمت بالاتری نسبت به کالا‌های وارداتی خواهند داشت. این باعث می‌شود مردم کالا‌های وارداتی را به محصولات داخلی ترجیح دهند. این فرایند منجر می‌شود به اینکه اقتصاد تک‌محصولی باقی بماند. بنابراین اقتصاد تک‌محصولی ضربه سنگینی به تولید داخلی می‌زند.

در کشوری که سرشار از منابع عظیم و پتانسیل‌های بی‌نظیر کشاورزی و اقلیمی ‌است، وابستگی به نفت و فرآورده‌های نفتی داستانی است تلخ و قدیمی‌که دیگر زمان آن رسیده که به آن پایان داده شود. تنها با اتمام این قصه تکراری و تکیه بر منابع عظیم کشورمان است که اقتصاد ایران دوباره متولد خواهد شد.

https://www.asianews.ir/u/dLf
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید