صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۷ دی ۱۴۰۲ / ۰۰:۳۴
کد خبر: 18922
گزارشگر: 464
۴۰۲
۰
۰
۱
ایلان ماسک خبر داد

اینترنت پرسرعت استارلینک در موزامبیک فعال شد

اینترنت پرسرعت استارلینک در موزامبیک فعال شد
ایلان ماسک با بازنشر پست حساب رسمی استارلینک در شبکه‌اجتماعی ایکس، از فعال شدن و در دسترس بودن اینترنت پرسرعت استارلینک در موزامبیک خبر داده است.
به گزارش آسیانیوز؛ موزامبیک از شمال با تانزانیا، از باختر، شمال و خاور با مالاوی و از شمال باختری با زامبیا، از باختر با زیمبابوه و از باختر و جنوب با آفریقای جنوبی و از جنوب باختری با اسواتینی همسایه‌است و از سوی خاور به اقیانوس هند می‌رسد.

این در حالیست که میلیون‌ها کاربر ایرانی محروم از دسترسی آسان به اینترنت جهانی هستند و با مشکل فیلترینگ دست و پنجه نرم می‌کنند و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای و تجهیزات آن در ایران ممنوع است.

استارلینک در موزامبیک

استارلینک اکنون در بیش از ۵۰ کشور قابل استفاده است؛ کنیا، فیلیپین و زامبیا ازجمله کشورهایی هستند که در سال 2023 به این سرویس دسترسی پیدا کردند. این افزایش ترافیک اینترنت نشان‌دهنده تسلط هرچه بیشتر استارلینک بر بخش ارتباطات ماهواره‌ای است.

منظومه‌های ماهواره‌ای دیگر مثل پروژه کوئیپر و وان‌وب هم تلاش دارند با استارلینک رقابت کنند، اما با سرویس شرکت ایلان ماسک که حدود ۵۰۰۰ ماهواره در مدار دارد، فاصله زیادی دارند.

چند روز پیش، آمازون اعلام کرد که اسپیس ایکس چندین ماهواره پروژه کوئیپر را در سال 2025 به مدار خواهد برد. این موضوع نشان می‌دهد که حتی دیگر ارائه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای مثل آمازون که می‌خواهند استارلینک را به چالش بکشند نیز تا حدی به زیرساخت موشکی اسپیس ایکس نیازمند هستند.

بااین‌حال، استفاده از اینترنت ماهواره‌ای در مناطق دورافتاده و موردمناقشه نیز باعث ایجاد اختلافات نسبتاً زیادی شده است. ماسک سال گذشته پس از تهاجم روسیه و اختلال در اینترنت کشور اوکراین، استارلینک را در این کشور فعال کرد. او بعداً از سوی دولت اوکراین مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا گزارش شد که او حمله این کشور به نیروی دریایی روسیه را با خودداری از فعال‌کردن سرویس اینترنت در شبه‌جزیره کریمه خنثی کرده است.

https://www.asianews.ir/u/dNq
اخبار مرتبط
قابلیت استفاده از تراشه‌های مغزی نیورالینک تقریبا نامحدود است و به نظر می‌رسد ایلان ماسک به آغاز نخستین آزمایش انسانی فناوری رابط کامپیوتر مغز خود نزدیک شده؛ در حالی که نخستین استفاده نامحدود عملی فناوری نیورالینک درمان بیماران مبتلا به ناهنجاری‌ها و بیماری‌های مغزی است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید