صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۹ دی ۱۴۰۲ / ۲۲:۴۷
کد خبر: 19265
گزارشگر: 464
۲۸۶
۰
۰
۰
در طی سالیان اخیر

کربن‌زدایی؛ فرصتی برای بخش خصوصی

کربن‌زدایی؛ فرصتی برای بخش خصوصی
با توجه به اینکه اقتصاد جهان در طی سالیان اخیر به کربن‌زدایی و تغییرات اقلیمی نگاهی جدی و جدید داشته است، از این‌رو توجه بخش خصوصی ایران هم به این مسئله یک ضرورت است.


به گزارش آسیانیوز؛
برخلاف نگاه نادرست برخی منتقدان که تلاش برای کاهش کربن و استفاده از سوخت‌های پاک را ضرری برای تولیدکنندگان در نظر می‌گیرند، صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی، همراهی با این نگاه جهانی را نه یک چالش و مانع، که فرصتی برای بخش خصوصی در جهت کسب سود و منفعت اقتصادی می‌دانند.

فرصت‌های بازار بین‌المللی و تجارت کربن

به گزارش آسیا و به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، نشست کمیته تجارت بین‌الملل و بانکرینگ کمیسیون انرژی اتاق ایران با محوریت این بحث برگزار شد و با تاکید بر اینکه باید برای مقابله تغییر اقلیم به عنوان چالش دنیای صنعتی، از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی استفاده شود، ظرفیت‌های کاهش کربن تشریح شد. در این نشست فرصت‌های بازار بین‌المللی و تجارت کربن و ظرفیت‌های پیمان‌های بین‌الملل جهت بهره‌برداری از طرح‌های کاهش کربن تبیین شد.

آرش نجفی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: «با کاهش کربن می‌توانیم از ظرفیت‌ها و فاندهای بین‌المللی استفاده کنیم و آلایندگی‌ها را در کشور کم کنیم. این مسئله در دنیا به‌طورجدی مطرح است و باید با دنیا در حوزه کاهش کربن تعامل کنیم. کاهش کربن در ایران هزینه کمتری نسبت به کشورهای اروپایی دارد و باید از این ظرفیت‌ها بهره کافی ببریم. ما در این زمینه توافق‌هایی با فرانسه انجام داده‌ایم که در کنار آموزش، گواهی ماهش کربن داده شود. راهی به‌غیراز صرفه‌جویی نداریم.»

استفاده بخش خصوصی از فاندهای بین‌المللی

در ادامه این نشست، حمیدرضا صالحی، نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: «تغییر اقلیم به‌عنوان یکی از چالش‌های دنیای صنعتی از موضوعات مهمی است که باید مقابله با آن در دستور کار جدی قرار گیرد از طرفی ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های متان است که در گرمایش زمین اثر جدی دارد. تولید گاز فلر هم در ایران بسیار زیاد است که اثر جدی در آلودگی محیط‌زیست دارد. ایران رتبه هفتم را در میان کشورهای تولیدکننده کربن دارد. برای همین انتظار داریم که در کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی COP 29، کشور تاثیرگذاری داشته باشد. باید در اجلاس آینده حرفی برای گفتن داشته باشیم.»

صالحی گفت: «باید زمینه‌های فعالیت برای بخش خصوصی فراهم شود. البته در کشور هم کارهای زیادی باید انجام شود و باید تجارب همکاری و تعامل با دنیا برای بخش خصوصی تبیین شود. باید راه‌هایی که بخش خصوصی می‌تواند در مسیر کاهش کربن از فاندهای بین‌المللی استفاده کند، مشخص و بررسی شود.» در ادامه کاظم کاشفی، دبیرکل باشگاه صاحب‌نظران انرژی ایرانیان گزارشی از بازار کربن و فرصت‌های این بازار برای بخش خصوصی گفت و موانع و چالش‌های این بازار تشریح شد.

رشد فعالیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی

دبیرکل باشگاه صاحب‌نظران انرژی ایرانیان تصریح کرد: «در حوزه فناوری تحولات عمیقی در حوزه کربن‌زدایی اتفاق افتاده است و این تحقیقات در سطح پایلوت و تجاری رخ‌داده است. در حوزه کربن‌زدایی شرکت‌های متعددی طرح‌های مهم دارند. فعالیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال رشد و تجاری‌سازی است و باید مکانیسم‌های مالی ابتکاری و تأمین سرمایه جهت انتقال از اقتصاد کلاسیک منابع و انرژی محور به اقتصاد سبز کم‌کربن و فناورانه در همه بخش‌های اقتصادی کشور ایجاد شود.»

دبیرکل باشگاه صاحب‌نظران انرژی ایرانیان گفت: «بازار کربن و تجارت بازار در دنیا بسیار مهم است و ما از این حوزه هیچ سهمی نداریم. ما باید از سازمان محیط‌زیست و وزارت امور خارجه مطالبه‌گری کنم.» در این نشست به لزوم ساختار آموزشی در مراکز علمی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی به‌منظور ارتقا دانش شرکت‌ها و منابع انسانی و رعایت اعمال استاندارد کربن تأکید شد.

https://www.asianews.ir/u/dSX
اخبار مرتبط
رهایی از آن‌چه امروز در حوزه محیط زیست، شاهد آنیم و بحرانی که هر دم به نقاط غیرقابل بازگشت خود، نزدیک می‌شود، نیازمند عزمی جهانی در همه سطوح و همه عرصه‌هاست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید