صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳۰ دی ۱۴۰۲ / ۰۸:۴۲
کد خبر: 19269
گزارشگر: 464
۳۳۷
۰
۰
۱
بیست و چهارمین نشست شاهنامه‌پژوهی تخصصی برگزار شد؛

بازسازی فرهنگی و بازگشت به هویت اصیل و راستین ملی

بازسازی فرهنگی و بازگشت به هویت اصیل و راستین ملی
بیست و چهارمین نشست شاهنامه‌پژوهی تخصصی با حضور دکتر محمد رسولی، شاهنامه‌شناس نواندیش، عصر پنج‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ در تالار سعدی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش آسیانیوز؛  گفتنی است در این نشست تعدادی از استادان و پیشکسوتان شاهنامه‌پژوهی هم حضور داشتند. همچنین تعداد زیادی از علاقه‌مندان و شاهنامه‌دوستان از طیف‌های مختلف و از جمله افرادی از گروه کتابخوانی «سیمین سخن» در این نشست شرکت کرده و شاهنامه‌خوانی نمودند.

در بررسی موضوع قیام فریدون در شاهنامه، دکتر محمد رسولی به نکته‌ای تازه پرداخته و عنوان کرد: «در شاهنامه اشاره شده که هنگام قیام فریدون، ایشان ارنواز و شهرناز دو دختر جمشید را که به ازدواج ضحاک در آمده بودند، بازآموزی فرهنگی می‌نماید. این بدان معناست که ایرانیان در دوره‌ هزار ساله‌ استیلای تازیان و انیران و ضحاکیان از فرهنگ اصیل و درست ایرانی فاصله گرفته بودند و بر اثر تبلیغ ضحاکیان و رفتار نادرست حاکمان، ملت دچار انحطاط اخلاقی و فرهنگی شده بود، اما با بر آمدن فریدون و چیرگی دوباره‌ فرهنگ اصیل و درست و نیک ایرانی، ملت دوباره به بازسازی فرهنگی و بازگشت به هویت ملی اصیل و راستین خود برمی‌گردد.»

شاهنامه‌پژوهی

در ادامه، دکتر رسولی با استناد به ابیاتی از شاهنامه گفت: «در شاهنامه می‌خوانیم که فریدون افراد درباری و به‌طور مشخص ارنواز و شهرناز را مورد بازآموزی فرهنگی قرار می‌دهد:

بفرمود شستن سرانشان نخست/ روانشان پس از تیرگی‌ها بشست

ره داور پاک بنمودشان/ از آلودگی سر بپالودشان»‌

مؤلف کتاب «نگاهی نو به شاهنامه» عنوان کرد: «این ابیات به روشنی، بازآموزی فرهنگی را می‌رساند که ملتی از راه کجروي به راه درست و راه ایزدی برمی‌گردد. درستی این برداشت و نظریه، زمانی بیشتر معلوم می‌شود که ما در ابیات پیش از این در شاهنامه می‌خوانیم که ضحاکیان پس از استیلای بر ایرانیان، درصدد تحریف و تغییر فرهنگ و آموزش ایرانی بر می‌آیند و در بین ایرانیان بدی‌ها را ترویج می‌دهند. در شاهنامه هنگام شروع کار ضحاک آمده است:

بپروردشان، از ره جادوی!/ بیاموختشان کژی و بدخوی

ندانست خود جز بد آموختن/ جز از کشتن و غارت و سوختن!»

این نظریه‌ دکتر محمد رسولی مورد استقبال باشندگان قرار گرفت و افزایش شوق آنان به شاهنامه را در پی داشت. دکتر رسولی در ادامه‌ گفت: «در شاهنامه مفاهیم والا و بالا و بسیار مهمی وجود دارد که متاسفانه برخی‌ها که رسانه در اختیار دارند، شاهنامه را متناسب با افکار خودشان تأویل می‌نمایند.» وی برای مثال از بهرام مشیری (مقیم آمریکا) نام برد و با انتقاد از ایشان گفت: «در همین روزهای اخیر، آقای بهرام مشیری در برنامه پربیننده تلویزیونی خود با خوانش اشتباه ابیات آغازین شاهنامه در تفسیر بیت معروفِ «به بینندگان، آفریننده را/ نیابی، مرنجان دو بیننده را» این‌طور بیان کردند، که منظور حکیم فردوسی در این بیت و ابیات بعدی، عدم وجود خداست و فردوسی می‌گوید چیزی که دیده نمی‌شود، نیست که دیده شود. پس این حرف‌ها را بگذارید کنار.»

دکتر رسولی با ابراز تأسف از این سطحی‌نگری عنوان کرد: «به‌طور کامل این بیت برخلاف گفته آقای مشیری، تأکید حکیم فردوسی بر وجود ذات لایزال خداوندی است و ابیات بعدی شاهنامه به‌روشنی این موضوع را ثابت می‌کند. فردوسی در این بیت می‌فرماید خداوند متعال چیزی نیست که با چشم مادی و جسمی دیده شود و او برتر از این‌گونه تصورات خام‌پندارانه است. باید از راه دل و هوشیاری به وجودش پی برده و خداباور باشی:

به هستیش باید که خستو شوی/ ز گفتار بیکار، یکسو شوی

پرستنده باشی و جوینده راه/ به ژرفی، به فرمانش کردن نگاه.

شگفت‌آور است که آقای بهرام مشیری این ابیات واضح و آشکار را در زیر همان بیت نبیند و از آن بیت برداشت اشتباه فاحش و آشکار نماید. چیزی که نگران‌کننده است این است که آقای مشیری با این همه ناآشنایی با شاهنامه ارجمند که حتی روخوانی ابیات را در همان برنامه اشتباه می‌خواند، در کار ویرایش شاهنامه است!»

دکتر رسولی در ادامه گفت: «باید با نگاه علمی و درست و واقع‌بینانه و به دور از تأثیرپذیری از مسایل سیاسی و مقطعی گذرای روز، به شاهنامه پرداخت‌. بی‌گمان یکی از مفاهیم صد در صد مورد تأیید و بلکه تأکید شاهنامه، از آغاز این کتاب تا پایان آن خداباوری است. زیرا ایرانیان از هزاران سال پیش خداشناس بوده‌اند.»

در ادامه‌ این برنامه حاضران نظرات خود را بیان داشته و پرسش‌هایشان را از استاد رسولی پرسیدند و ایشان پاسخ داد. گفتنی است نشست‌های تخصصی شاهنامه‌پژوهی توسط مؤسسه فرهنگی بزرگمهر حکیم معمولا به‌صورت ماهانه در خانه‌ اندیشمندان علوم انسانی با حضور دکتر محمد رسولی و دیگر اساتید برگزار می‌شود. علاقمندان برای حضور در این نشست‌های ادبی و فرهنگی می‌توانند با شماره تلفن ۰۹۱۰۲۲۲۱۴۰۹ تماس حاصل نمایند.

https://www.asianews.ir/u/dT0
اخبار مرتبط
نشست تخصصی شاهنامه‌پژوهی عصر روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ با حضور دکتر محمد رسولی شاهنامه‌شناس و مولف کتب شاهنامه‌پژوهی با محوریت مفهوم حقوقی «پله‌بیسیت» در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید