صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳۰ دی ۱۴۰۲ / ۱۰:۰۹
کد خبر: 19272
گزارشگر: 464
۱۸۵
۰
۰
۰
مدیرعامل غول نفتی پیش‌بینی کرد

دورنمای بازار نفت به روایت آرامکو

دورنمای بازار نفت به روایت آرامکو
مدیرعامل غول نفتی آرامکو پیش‌بینی کرد که بازارهای نفت جهان در کوتاه مدت با اختلالات پیش‌آمده در مسیر دریای سرخ، کنار خواهند آمد، اما طولانی شدن این وضعیت، به کمبود نفتکش‌هایی منجر می‌شود که مجبورند سفرهای طولانی‌تری داشته باشند و با تاخیر به مقصد برسند.

به  گزارش آسیانیوز به نقل از رویترز، امین ناصر گفت: «انتظار دارد بازار نفت پس از کاهش ۴۰۰ میلیون بشکه‌ای ذخایر در ۲ سال گذشته، دچار محدودیت عرضه شود و ظرفیت مازاد تولید اوپک، منبع اصلی عرضه اضافی برای تامین تقاضای رو به رشد خواهد بود.»

تحولات اخیر دریای سرخ، بسیاری از شرکت‌ها را وادار کرده است مسیر کشتی‌های خود را به سمت جنوب آفریقا تغییر دهند. ناصر در مصاحبه‌ای در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: «در کوتاه مدت، ممکن است نفتکش‌ها در دسترس باشند، اما اگر بلندمدت باشد، ممکن است مشکل ساز شود. نیاز به نفتکش‌های بیشتری وجود خواهد داشت و این کشتی‌ها، سفر طولانی‌تری خواهند داشت. کشتی‌های کانتینری، عبور از دریای سرخ که به کانال سوئز می‌رسد و سریع‌ترین مسیر از آسیا به اروپاست را متوقف کرده یا تغییر مسیر داده‌اند. حدود ۱۲ درصد از محموله‌های کشتیرانی جهان از این مسیر عبور می‌کنند. مسیر جایگزین اطراف دماغه امید نیک آفریقای جنوبی، ۱۰ تا ۱۴ روز به زمان سفر اضافه می‌کندL.

ناصر گفت: «آرامکو می‌تواند تنگه باب المندب در نزدیکی یمن را از طریق خط لوله‌ای که تاسیسات نفتی شرق این کشور را به سواحل غربی آن متصل می‌کند و دسترسی سریع‌تری به کانال سوئز می‌دهد، دور بزند. تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴، به ۱۰۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد که به معنای رشد تقریبا ۱.۵ میلیون بشکه در روز پس از رشد ۲.۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳ است. رشد تقاضا همراه با ذخایر اندک، به محدودیت بیشتر عرضه در بازار کمک خواهد کرد.»

مدیرعامل آرامکو گفت: «ذخایر جهانی پس از کاهش ۴۰۰ میلیون بشکه‌ای ذخایر فراساحلی و داخلی توسط مصرف کنندگان در ۲ سال گذشته، به پایین‌ترین حد میانگین پنج ساله کاهش یافته است. تنها اتفاق مثبت در حال حاضر، ظرفیت مازاد تولید است که معادل حدود ۳.۵ درصد عرضه جهانی است. نمی‌توان پیش‌بینی کرد چه زمانی، تقاضا برای نفت به اوج خود می‌رسد، زیرا مصرف سوخت فسیلی از کشورهای توسعه‌‌یافته، به کشورهای در حال توسعه مهاجرت می‌کند که در حال ثروتمندتر شدن هستند.»

مدیرعامل آرامکو خاطرنشان کرد: «رشد خوب و تقاضای بسیار مطلوبی در چین وجود دارد. پالایشگاه‌های زیادی در سراسر جهان وجود ندارد که به‌طور کامل یکپارچه شده باشند. چین این فرصت را فراهم می‌کند و انتظار می‌رود تقاضا برای مواد شیمیایی رشد کند، بنابراین بازار جذابی است.»

بر اساس گزارش رویترز، آرامکو در پالایشگاه‌های چینی با قراردادهای عرضه نفت خام، سرمایه گذاری کرده است و مشغول مذاکره برای قراردادهای بیشتری بوده و تمرکزش روی بخش تبدیل مایعات به مواد شیمیایی است.

https://www.asianews.ir/u/dT3
اخبار مرتبط
شرکت آرامکو، بانک های بزرگ بین المللی را برای مدیریت فهرست استخدام کرده است و این عرضه در بازار سهام می تواند تا یک میلیارد دلار افزایش یابد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید