صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳۰ دی ۱۴۰۲ / ۲۲:۵۹
کد خبر: 19297
گزارشگر: 464
۲۱۹
۰
۰
۱
در نشست خبری بیست و ششمین سال

رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی

رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه نتایج رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران نشان می‌دهد که در سال گذشته ۹۱ درصد صادرات توسط ۱۰۰ شرکت برتر انجام شده، گفت که در بین ۵۰۰ شرکت برتر، شرکت‌های پتروشیمی‌ بیشترین ارزآوری، شرکت‌های نفتی بیشترین فروش و بانک‌ها بیشترین اشتغال را داشته‌اند.

به گزارش آسیانیوز؛  مصطفی مومنی در نشست خبری بیست و ششمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران اظهار کرد: «سازمان مدیریت صنعتی در سال جاری برای بیست و ششمین سال متوالی رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (رتبه‌بندی IMI-۱۰۰) را انجام می‌دهد و ۵۰۰ شرکت بزرگ و موثر در اقتصاد کشور را طی همایشی معرفی خواهد کرد.»

وی مهمترین اهداف رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف‌سازی فضای کسب‌وکار، گسترش رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی، استفاده از نتایج رتبه‌بندی برای کمک به برنامه‌ریزی اقتصادی در کشور و رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی عنوان کرد و گفت: «در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران و رتبه‌بندی‌های مشابه، ابتدا ۵۰۰ شرکت بر اساس شاخص میزان فروش (درآمد) انتخاب و رتبه‌بندی می شوند. پس از آن، این ۵۰۰ شرکت بر اساس شاخص‌های دیگری نیز رتبه‌بندی می‌شوند.»

مومنی با بیان اینکه در مجموع شرکت‌های برتر ایران، شرکت ها بر اساس ۳۳ شاخص از جمله فروش، رشد اشتغال، ارزش افزود، سودآوری، بهره وری کل، صادرات، نسبت صادرات به فروش و ... رتبه‌بندی می‌شوند، تصریح کرد: «نتایج کلی در رتبه‌بندی سال ۱۴۰۲ (سال مالی ۱۴۰۱) نشان می‌دهد ارزش افزوده ۱۰۰ شرکت اول، ۱۱ درصد GDP و ارزش افزوده ۵۰۰ شرکت ۱۳ درصد GDP است. همچنین مقایسه فروش شرکت‌ها با تولید ناخالص داخلی نیز بر اساس نتایج کلی رتبه‌بندی سال ۱۴۰۲ (سال مالی ۱۴۰۱) حاکی از آن است که فروش ۱۰۰ شرکت اول ۴۱ درصد GDP و فروش ۵۰۰ شرکت ۴۶ درصد GDP را تشکیل می‌دهد.»

به گفته وی بررسی مجموع فروش ۵۰۰ شرکت نشان می‌دهد، ۸۸ درصد متعلق به ۱۰۰ شرکت اول بوده است. همچنین در ۵۰۰ شرکت برتر سال ۱۴۰۱ در مجموع ۶۱ شرکت دانش بنیان حضور داشتند و در ۱۰۰ برتر کشور پنج شرکت دانش بنیان حضور داشته در حالی که در سال ۱۴۰۰ از ۱۰۰ شرکت برتر فقط یک شرکت دانش بنیان حضور داشت.

مومنی با بیان اینکه ۹۱ درصد از صادرات کشور نیز مربوط به همین ۱۰۰ شرکت اول است و به نظر می‌رسد این ۱۰۰ شرکت برتر مانند یک لوکوموتیور اقتصاد کشور را به جلو می‌رانند، اظهار کرد: «در حوزه صادرات، در سال ۱۴۰۱ مانند سال‌های قبل‌تر در حوزه صادرات پتروشیمی‌ها بیشترین نقش را داشته‌اند و بیشترین ارز صادراتی را ایجاد کردند. اگر چه نسبت به سال ۱۴۰۰ به دلیل کاهش قیمت‌های جهانی، ارزآوری آن‌ها کاهش داشته است. فرآورده‌های نفتی و بعد از آن فلزات اساسی بیشتری ارز صادراتی را در سال ۱۴۰۱ ایجاد کردند.»

https://www.asianews.ir/u/dTq
اخبار مرتبط
شرکت توزیع داروپخش موفق به کسب رتبه اول گروه توزیع و پخش در رتبه بندی شرکت های برتر ایران شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید