صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ / ۲۱:۴۱
کد خبر: 19636
گزارشگر: 464
۱۹۱
۰
۰
۱
مؤسسات مالی ناتراز

ایستگاهِ پایانیِ انحلالِ «نور»

ایستگاهِ پایانیِ انحلالِ «نور»
مشکلی انکارناپذیر در ساختار مالی کشور به‌شمار می‌آید و از همین‌روست که گاه‌وبی‌گاه شاهد انحلال برخی از مؤسسات بوده و هستیم.

به گزارش آسیانیوز؛  در آخرین پرده، روز گذشته مؤسسه اعتباری نور هم به‌طور کامل منحل شد. آذرماه امسال بود که اعلام شد در راستای اصلاح نظام بانکی کشور، نسبت به انتقال سپرده‌ها، دارایی‌ها، تسهیلات، کارکنان و شعب این مؤسسه به بانک ملی ایران اقدام خواهد شد و حال با سپری شدن ۲ ماه از آغاز این فرایند، انحلال قطعی آن اعلام گردید.

انتقال سپرده‌ها به بانک ملی

از آن‌جایی که انحلال چنین مؤسساتی، همواره خاطره مالباختگان را نزد مردم ایجاد می‌کند، در همان مقطع، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد عنوان کرده بود: «از سال ها قبل، فلان مؤسسه مالی در کشور سال‌های سال ناتراز بوده است و برخی دوستان میگفتند باید هرچه زودتر منحل شود. دوره‌های قبلی گذشت و تصمیمی گرفته نشد، اما در دولت جدید به سرعت با این مؤسسه‌ها برخورد شد، اما متاسفانه تصویری که در بیرون شکل گرفته این است که هزینه‌ای از جیب مردم خارج شده و انگار مثلا بانک ملی هم اکنون زیان کرده است.»
خاندوزی در واکنش به اظهار نگرانی سپرده‌گذاران تأکید کرده بود: «انحلال موسسه نور و انتقال سپرده‌ها به بانک ملی بدون انتقال زیان واقعی به مردم، دولت و بانک ملی انجام خواهد شد. دقیقا متناظر عددی که از سپرده‌های موسسه نور مورد پشتیبانی بانک ملی قرار خواهد گرفت، دارایی‌های نقدشونده و نه دارایی‌های راکد و منجمد و ناسالم به حساب بانک ملی ایران منتقل شده است. بانک ملی می‌تواند در ماه‌های آینده از طریق نقد کردن این دارایی‌ها تمام پشتیبانی خود را از موسسه نور انجام دهد؛ بانک مرکزی مکلف شده است یک خط اعتباری ویژه برای حمایت بانک ملی در نظر بگیرد.»

گزارش بانک مرکزی

روز گذشته، بانک مرکزی در همین خصوص گزارشی صادر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۲ نسبت به انتقال سپرده‌ها، داراییها، تسهیلات، کارکنان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران اقدام کرد و در کمترین زمان؛ این فرآیند با موفقیت به اتمام رسید.

بر اساس این گزارش، در راستای انجام اصلاحات لازم در نظام بانکی کشور و به منظور صیانت از حقوق سپرده‌گذاران و حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی ایران، بر اساس مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی(سران سه قوه)، شورای پول و اعتبار و کمیته تخصصی اصلاح نظام بانکی، وضعیت مؤسسه اعتباری غیربانکی نور تعیین تکلیف گردید و در همین راستا شعب و سپرده‌ها و بخشی از دارایی‌های مؤسسه اعتباری غیربانکی نور (متناظر با سپرده‌های انتقالی) به بانک ملی ایران منتقل شده است.

شایان ذکر است هدف بانک مرکزی در تدوین برنامه ساماندهی مؤسسه مذکور این بود که این فرآیند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین مسایل مربوطه به سرانجام مطلوب برسد. در این راستا و به منظور اطلاع‌رسانی شفاف به آحاد جامعه، به‌ویژه ذینفعان اصلی مؤسسه اعتباری مزبور (سپرده‌گذاران، سهامداران و کارکنان)، موارد زیر را به استحضار می‌رساند؛

در چارچوب مصوبات یاد شده و اختیارات بالادستی اعطایی به بانک مرکزی، مجمع عمومی فوق‌العاده مؤسسه اعتباری غیربانکی نور در روز چهارشنبه مورخ ۱۱/۱۱/۱۴۰۲ توسط کمیته عالی ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی برگزار و بر اساس تصمیم اعضاء محترم مجمع عمومی یاد شده مؤسسه مزبور منحل گردیده و هیأت تصفیه مؤسسه یاد شده توسط بانک مرکزی ایران منصوب و فرایند تصفیه مؤسسه آغاز شده است.

در پایان، خاطر نشان می‌سازد، این فرآیند به عنوان گامی مهم در راستای حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی محسوب گردیده و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از هموطنان گرامی تقاضا دارد اخبار و اطلاعات مربوط به این طرح ملی را صرفاً از طریق اطلاعیه‌های رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیگیری نمایند.

https://www.asianews.ir/u/dZ1
اخبار مرتبط
رییس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم رونمایی از عرضه اولین مرابحه ارزی با بیان برخی مباحث اقتصادی، به تبیین سیاست‌گذاری‌های مهمترین نهاد مالی کشور پرداخت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید