صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ / ۰۹:۱۸
کد خبر: 19662
گزارشگر: 464
۱۶۴
۰
۰
۰
عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل توضیخ داد؛

اثر نوسان ارز بر بازار موبایل

اثر نوسان ارز بر بازار موبایل
عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه پای افراد غیرمتخصص به بازار موبایل باز شده، گفت: «افزایش و یا کاهش قیمت ارز در بازار آزاد اثری بر قیمت شرکت‌های واردکننده ندارد.

به گزارش آسیانیوز؛ اما اگر ارز به واردات تخصیص داده نشود شاهد تغییر و تحولاتی در بازار شب عید خواهیم بود.»

حسین روزبه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بالا رفتن قیمت دلار اثری در قیمت شرکت‌های واردکننده ندارد، اظهار کرد: «در اصل با توجه به اینکه نرخ ارز بانک مرکزی تغییر نکرده، افزایش و کاهش قیمت ارز در بازار آزاد اثری بر قیمت شرکت‌های واردکننده ندارد. اما اگر ارز به واردات تخصیص داده نشود شاهد افزایش قیمت در بازار شب عید خواهیم بود.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره جدیدترین وضعیت یکسان سازی نرخ ارز موبایل، گفت: «قرار بود ارز موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات خشکبار تامین شود که این موضوع منتفی شد و قرار شد امتیاز موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار به همه صادرکنندگان داده شود، بنابراین شرکت‌های فروش موبایل که صادرات نداشتند نمی‌توانند به واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار اقدام کنند. این وضعیت باعث شده پای افراد غیرمتخصص به بازار موبایل باز شود.»

روزبه با بیان اینکه در حال حاضر موبایل بالای ۶۰۰ دلار فقط شامل یک موبایل پرچم‌دار سامسونگ یعنی s۲۳ و کالاهای آیفون ۱۳ است، تصریح کرد: «چرا که آیفون ۱۴ و ۱۵ رجیستر نمی‌شود و آیفون ۱۳ هم که سال تولید آن گذشته و تعداد آن زیاد نیست. بنابراین برخی شرکت‌ها برای انجام رفع تعهد ارزی خود آیفون‌های ریپک یا رفرش را وارد کشور می‌کنند.»

عضو هیات مدیره انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به اینکه در حال حاضر هم به دنبال این هستیم که واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار به دست صادرات غیر هم انجام شود تا اشخاص تخصصی در بازار موبایل بتوانند ورود کنند، گفت: «فعلا هیچ خبری از رجیستر شدن آیفون ۱۴ و ۱۵ نیست و این سیاست اشتباهی است. وقتی آیفون ۱۳ وارد می‌شود، ورود آیفون ۱۴ و ۱۵ با آن مبلغ عوارض گمرکی و ارزش افزوده می‌تواند درآمد زیادی برای دولت داشته باشد.»
روزبه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برخی شرکت‌ها سعی می‌کنند سهم زیادی از بازار داشته باشند، تصریح کرد: «بعضی از این شرکت‌ها با بزرگنمایی به دنبال این هستند که بگویند تامین کننده بازار موبایل هستند و اگر آنها تامین ارز نشوند قیمت کالا افزایش می‌یابد.»

https://www.asianews.ir/u/dZr
اخبار مرتبط
به نقل از پارسان استور:در حال حاضر، در بازار خرید ابزار تعمیرات موبایل در ایران، قیمت‌ها پس از یک دوره ی ثبات، نسبتاً ثابت شده است. این امر باعث شده که مشتریان واقعی به دنبال ابزارهای مورد نیاز خود باشند و بدون هیچ مشکلی قادر به تهیه و تماس با ابزارهای مورد نظر خود باشند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید