صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۰:۰۴
کد خبر: 19696
گزارشگر: 464
۱۵۵
۰
۰
۰
نتیجه مطالعه پژوهشگران با هزاران نفر

رابطه اختلال دوقطبی با مرگ زودهنگام

رابطه اختلال دوقطبی با مرگ زودهنگام
پژوهشگران با مطالعه هزاران نفر، به این نتیجه رسیده‌اند که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی می‌توانند ۴ تا ۶ برابر بیشتر از افراد عادی در معرض مرگ زودهنگام قرار بگیرند.
به گزارش آسیانیوز، براساس پژوهشی که در ژورنال Psychiatry Research منتشر شده است، اختلال دوقطبی بیشتر از سیگارکشیدن، خطر مرگ زودهنگام را به‌دنبال دارد. تیمی از محققان با بررسی مطالعه‌ای وسیع و طولانی‌مدت به نام Prechter Longitudinal، در کنار بررسی اطلاعات پرونده بیماران بستری در کلینیک سلامت دانشگاه میشیگان، به این نتیجه رسیدند.

داده‌های پژوهش Prechter شامل پرونده اطلاعات ۱,۱۲۸ نفر شرکت‌کننده بود که ۸۴۷ نفر از آن‌ها مبتلا به اختلال دوقطبی بودند و ۲۸۱ نفر چنین اختلالی نداشتند. داده‌های جمع‌آوری‌شده از کلینیک دانشگاه میشیگان هم مربوط به ۱۸,۵۶۱ بیمار بود که ۱۰,۷۳۵ نفر از آن‌ها دچار اختلال دوقطبی بودند و 7,826 نفر به این اختلال مبتلا نبودند.

در یکی از دو مجموعه داده‌ای که محققان دانشگاه میشیگان آنالیز کردند، افرادی که به‌مدت ۱۰ سال مبتلا به دوقطبی بودند، ۶ برابر احتمال مرگ بیشتری نسبت به افراد بدون این اختلال داشتند.

در همان گروه فرد سیگاری اما سالم از نظر روحی، تقریباً ۲ برابر کمتر از فرد غیرسیگاری که به اختلال دوقطبی مبتلا بود، در خطر مرگ زودهنگام قرار داشت.

دکتر «ملوین مک‌اینیس»، دکتر روانپزشک دانشگاه میشیگان و یکی از محققان این پژوهش می‌گوید:

«در هر دو نمونه به این نتیجه رسیدیم که افراد دوقطبی به‌مراتب بیشتر از افراد سیگاری در خطر مرگ زودرس قرار دارند. در طول سال‌های گذشته، رویدادهای جهانی مختلفی برای پیشگیری یا ترک سیگار و آگاهی از بیماری‌های قلبی-عروقی برگزار شده است. بااین‌حال، هیچ‌وقت کمپینی در این مقیاس برای سلامت روان انجام نشده است.»

اختلال دوقطبی چیست و چه علائمی دارد ؟

دوقطبی نوعی اختلال است که در DSM-۵ به‌عنوان یکی از بیماری‌های روحی که به‌شدت خلق‌و‌خو را تحت تأثیر قرار می‌دهد، شناخته می‌شود.

افراد مبتلا به این اختلال دوره‌های مانیک یا هیپومانیک (سرخوشی) و افسردگی را در طول سال به مدت چند روز یا حتی چند هفته تجربه می‌کنند. اگرچه این سیکل ممکن است برای هر فرد به‌صورت طبیعی رخ دهد، اما اگر در طول سال زیاد اتفاق بیفتد، می‌تواند نشان‌دهنده اختلال دوقطبی باشد.

هر دو دوره شیدایی و افسردگی می‌تواند برای افراد مبتلا خطراتی را در پی داشته باشد. این خطرات حتی می‌تواند بر طول عمر افراد تأثیر منفی بگذارد. در قطب شیدایی، احساساتی مثل سرخوشی، حواس‌پرتی و بی‌قراری می‌تواند افراد را به‌سمت رفتارهای مخاطره‌آمیز و گاهی خطرناک سوق دهد. در قطب افسردگی، سلامت جسمی و روحی کاهش می‌یابد و ریسک بیشتری برای آسیب‌رساندن به خود و خودکشی در فرد مبتلا وجود دارد.

درحالی‌که مرگ‌های ناشی از خودکشی واضحاً به بیماری‌های روانی مربوط می‌شوند، این مطالعه نشان داد که اختلال 2 قطبی بر کاهش طول عمر فرد مبتلا از ۸ تا ۱۰ سال به‌صورت غیرمستقیم تأثیر دارد.

https://www.asianews.ir/u/dZZ
اخبار مرتبط
پزشکی قانونی پس از بررسی های تخصصی نظر خود درباره اکبر خرمدین و همسرش را که متهمند پسر، دختر و داماداشان را به قتل رسانده و اجساد آنها را مثله کرده اند صادر کرد که براساس آن اکبر خرمدین(پدر خانواده) اختلال روانپزشکی دارد؛ اما نه در آن حدی که مسئول اعمالش نباشد و همسرش نیز اختلال روانپزشکی در حد کند ذهنی دارد اما نه در آن حد که مسئول اعمال خویش نباشد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید