صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۱:۱۷
کد خبر: 19866
گزارشگر: 464
۱۵۲
۰
۰
۰
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران:

ادامه سرکوب رسانه‌ها؛ طالبان ۳ روزنامه‌نگار را بازداشت کردند

ادامه سرکوب رسانه‌ها؛ طالبان ۳ روزنامه‌نگار را بازداشت کردند
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تلاش‌های غیرقانونی مستمر طالبان برای ارعاب و ساکت کردن رسانه‌های افغانستان را محکوم کرد


به گزارش آسیانیوز؛
در ادامه سرکوب رسانه‌های مستقل افغانستان در سال ۲۰۲۴، سه روزنامه‌نگار توسط آژانس اطلاعاتی طالبان طی دو روز در کابل بازداشت شدند. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) و اتحادیه روزنامه‌نگاران مستقل افغانستان(AIJU) ادامه احضار و بازداشت کارکنان رسانه‌های افغانستان را محکوم کردند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تلاش‌های غیرقانونی مستمر طالبان برای ارعاب و ساکت کردن رسانه‌های افغانستان را محکوم کرد و تأکید کرد: «دستگیری‌های خودسرانه که به‌وضوح برای انتقام‌گیری از کار روزنامه‌نگاران صورت می‌گیرد، نگران‌کننده است.» فدراسیون از کمیسیون شکایات و نقض حقوق رسانه‌ای افغانستان خواست تا فوراً این رویدادها را بررسی کند.

اتحادیه روزنامه‌نگاران مستقل افغانستان نیز تداوم این گونه اقدامات را برای ادامه کار رسانه‌ها نگران کننده دانست و تاکید کرد که جلسات کمیسیون تخلفات رسانه‌ای که مسئولیت رسیدگی به پرونده خبرنگاران را بر عهده دارد باید تسریع شود تا این موارد توسط این کمیسیون بررسی شود.

بر اساس گزارش‌ها، احسان الله اکبری دستیار دفتر خبرگزاری کیودو ژاپن، هفدهم ژانویه پس از احضار به مرکز اطلاع‌رسانی رسانه‌های حکومتی طالبان در کابل بازداشت شد. در همان روز، اعضای استخبارات طالبان به دفتر کیودو در کابل یورش بردند. آنان اکبری را وادار کردند از طریق تماس تلفنی در بازداشت به خانواده‌اش بگوید تلفن‌های همراه خود را تحویل دهند. اکبری پس از نه روز بازداشت، در بیست‌وپنجم ژانویه آزاد شد.

در یک رویداد جداگانه، دو تن دیگر از کارکنان رسانه به نام‌های عبدالحق حمیدی، مدیر آژانس خبری گردش اطلاعات و احمد جواد رسولی، مالک این رسانه، در هجدهم ژانویه با یک تماس تلفنی ناشناس به استخبارات طالبان در کابل احضار و در آنجا بازداشت شدند. خبرگزاری خامه‌پرس گزارش داده است که کارکنان اطلاعاتی با مراجعه به خانه حمیدی، تلفن همراه وی را ضبط کرده‌اند. حمیدی و رسولی هر دو بیستم ژانویه پس از دو شب بازداشت، ظاهراً پس از اینکه خانواده‌هایشان تضمین دادند که روزنامه‌نگاران «قوانین طالبان» را نقض نخواهند کرد، آزاد شدند.

https://www.asianews.ir/u/e2H
اخبار مرتبط
ظاهرا طالبان مدتی است که برای ایران خط و نشان می کشد؛ تا جایی که یکی از فرماندهان سرشناس این گروه گفت که بر ایران مسلط خواهند شد؛ در حالی که چند روز گذشته نیز طالبان سفیر ایران را نیز در افغانستان فراخوانده بود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید