صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ / ۰۰:۲۲
کد خبر: 19877
گزارشگر: 464
۱۷۶
۰
۰
۰
به‌کارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه

حوزه کار در هفته‌ای که گذشت

حوزه کار در هفته‌ای که گذشت
اعلام به‌کارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار توسط مردم، افتتاح و بهره‌برداری از ۸۰۰۰ طرح کسب‌وکار صندوق کارآفرینی امید، ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی و اعلام هزینه ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی سبد معیشت کارگران از مهم‌ترین عناوین خبرهای حوزه کار در هفته جاری بود.


به گزارش آسیانیوز به نقل از ایسنا،
این هفته مهرداد عظیمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد بیش از ۵۰ هزار فرصت شغلی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طی ۵ ماهه دوم سال خبر داد و گفت: «از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر دوره آموزش مهارتی در کل کشور به ثبت رسیده است. در بازه زمانی کمتر از سه ماه اخیر ۶۷ هزار شغل را در سامانه رصد اشتغال به ثبت رساندیم که ۱۷ هزار نفر بیشتر از تعهد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بوده است.»

اعلام هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران خبر دیگری بود که از سوی نایب رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان تهران اعلام شد. به گفته محسن باقری بر اساس تورم اعلامی مرکز آمار و بانک مرکزی، هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار ۳.۳ نفری تا پایان آذرماه ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان استخراج شده است. وی همچنین از آغاز به کار کمیته دستمزد کانون با هدف بررسی هزینه‌ها و محاسبه تورم سبد معیشت خانوارهای کارگری خبر داد.

بهره‌برداری از ۸۰۰۰ طرح صندوق کارآفرینی امید رویداد دیگر هفته گذشته بود. به گفته هادی آقابابایی مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، از ابتدای سال تاکنون برای بیش از ۲۰ هزار فقره تسهیلات، بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که منجر به ایجاد بیش از ۵۰ هزار نفر فرصت شغلی شده است.

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون نیز از ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره خبر داد و گفت: «30 تا ۴۰ میلیون تن محصولات ما ضایعات است اما می‌توان این آمار را با تغییر روش کاشت،داشت و برداشت فرآوری و مصرف کاهش داد و از این ضایعات مطلوب بهره‌برداری کرد. طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی از نزدیک به ۱۰۵ میلیون تن محصولات کشاورزی خامی که در کشور تولید می‌شود، ۷۵ درصد توسط تعاونی‌ها و فعالان تعاونی در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد.»

محمد آذرپناه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران هم هفته گذشته اعلام کرد که هرگونه اشتغال به کار اتباع بیگانه فاقد پروانه کار در تهران ممنوع است و اقامت مجاز این افراد منوط به روشن شدن وضعیت شغلی آنها خواهد بود.
وی همکاری مردم در اعلام موارد به‌کارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار را خواستار شد و گفت: «با همکاری مراجع قانونی، در حال اجرای طرح ملی تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی هستیم که به موجب آن، اقامت مجاز این افراد منوط به روشن شدن وضعیت شغلی آن‌ها خواهد بود.»

https://www.asianews.ir/u/e2U
اخبار مرتبط
برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید