صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ / ۱۵:۱۰
کد خبر: 20232
گزارشگر: 464
۳۵۵
۰
۰
۱
افزایش ساعتی قیمت؛

دلار ۶۰ هزار تومانی؟!

دلار ۶۰ هزار تومانی؟!
این اتفاق نشان می‌دهد قیمت دلار از هیچ نیروی سیاسی و اقتصادی با نفوذ در سیاست و اقتصاد کشور فرمان نمی‌برد و از قانون خود تبعیت می‌کند.

به گزارش آسیانیوز  به نقل از جهان صنعت نیوز؛ دلار افسار پاره کرد و در حالی که دولت مشغول برگزاری انتخابات بود، دلار به ۶۰ هزار تومان رسید؛ دیگر حتی بهره ۳۰ درصدی و حراج سکه هم جواب نداد. با وجودی که مدیران ارشد اقتصادی از جمله دو سیاستگذار اصلی یعنی وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی و رسانه‌های هوادار دولت بارها و بارها هراس دلاری را فریاد زدند، اما قیمت دلار همچنین روندی فزاینده دارد.

این اتفاق نشان می‌دهد قیمت دلار از هیچ نیروی سیاسی و اقتصادی با نفوذ در سیاست و اقتصاد کشور فرمان نمی‌برد و از قانون خود تبعیت می‌کند. قیمت‌های بالنده دلار در بازار آزاد موید این است که سرکشی دلار از فرمان‌های سیاسی و تصمیم‌های ناسازگار همچنان ادامه دارد. هنگامی که دولت دهم نتوانست با وجود درآمد ارزی افسانه‌ای بازار ارز را کنترل کند و قیمت‌ها از هر دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳ هزار تومان رسید و هنگامی که دولت دوازدهم نتوانست قیمت را در اندازه هر دلار برابر با ۵هزارتومان تثبیت کند و قیمت هر دلار به۲۰ هزار تومان رسید‌، دولت سیزدهم هم باید می‌دانست قیمت دلار را حتی در سقف ۵۰ هزار تومان هم نمی‌تواند نگه دارد.

خانه ملت نوشت: ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی با انتقاد از عدم کنترل قیمت دلار ازسوی دولت، گفت: به یقین بخشی از تولید در کشور مانند حوزه کشاورزی نیازمند واردات بذر، کود و سم و دیگر محصولات است، بنابراین تهیه این اقلام -که برای تامین معیشت مردم ضروری است- از قیمت ارز تاثیر می‌پذیرند، با هدف تامین معیشت مردم ضروری است اما بالا رفتن قیمت دلار به این مهم خدشه وارد می‌کند، ضمن آنکه بازار معطل دولت یا تعزیرات برای کنترل قیمت نخواهد شد و قیمت‌ها توسط خودشان بالا و پایین می‌شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم و نمایندگان از دولتمردان اقتصادی و سیاسی و نظارتی کشور انتظار دارند قیمت دلار را ثابت نگه دارند تا قیمت دیگر کالاهای اساسی از افزایش آن تاثیر نپذیرد، درواقع مانع از اثرگذاری مسائل سیاسی و منطقه‌ای بر قیمت ارز و به دنبال آن اقتصاد و معیشت مردم شوند.

وی تاکید کرد: افزایش ساعتی قیمت طلا و ارز در این ایام برای مردم نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده و ما شاهد سکوت مسئولان هستیم لذا انتظار می‌رود مسئولان دولت و بانک مرکزی به درستی درباره چرایی وضع فعلی توضیح دهند و راهکار خود را با مردم در میان بگذارند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت بازار در مدت اخیر بیانگر این است که دولت برنامه موثری برای کنترل بازار و تورم ندارد، مطرح کرد: اگرچه دولت در تبلیغات انتخاباتی، شعار کنترل تورم، ساخت مسکن، رونق تولید، واردات خودرو و... را داده بود و با اینکه مجلس در این موارد، قوانین را تصویب و دست دولت را باز گذاشته اما به هیچ کدام از این وعده‌ها به‌طور موثر عمل نشده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار هم با اشاره به افزایش نرخ دلار و رسیدن به مرز ۶۰ هزار تومان گفت: نرخ ۶۰ هزار تومانی دلار به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

وی تصریح کرد: آقای فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در جلسات خود در مجلس قول داده بودند که ارزش پول ملی در مواجه با سایر ارزهای خارجی به ویژه دلار، تقویت شود که باید به این موارد توجه کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رئیس کل بانک مرکزی باید به فوریت به موضوع افزایش نرخ دلار ورود کرده و تدابیر درستی را در این بخش اتخاذ کنند، چراکه اگر اقدامات لازم در مقطع ابتدایی جهش و صعود نرخ دلار صورت پذیرد و این موضوع درمان و نرخ دلار به وضعیت ۱۰ روز قبل بازگردد، حتما تاثیرات آن برای بازار آسیب رسان نخواهد بود اما اگر افزایش نرخ دلار به ۶۰ هزار تومان ماندگار شود،طبیعتا این موضوع همه وضعیت اقتصادی کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

حاجی دلیگانی بیان کرد: ماندگاری افزایش نرخ دلار به ۶۰ هزار تومان حتی می تواند قیمت کالاهایی که ارتباطی با دلار ندارد را افزایش دهد. همچنین این موضوع می تواند یک گرانی قیمتی در جامعه را رقم بزند،بنابراین دولت باید به سرعت به این موضوع ورود کند.

وی با بیان اینکه دولت در زمینه ایجاد ثبات ارزی و حفظ ارزش پول ملی مسئولیت هایی را برعهده دارد، ادامه داد: این موارد در قوانین جدید مربوط به بانک مرکزی به صراحت مطرح شده و دولت باید به این موارد توجه داشته باشد چراکه هر چه سریعتر باید اقتصاد کشور از این وضعیت خارج شود.

https://www.asianews.ir/u/e8F
اخبار مرتبط
در حالی که انتظارات تورمی بسیار بالا است و سیاست‌های نادرست پولی ادامه دارد؛ همراه با کسری بودجه در سال‌آینده، کارشناسان صعود قیمت دلار را پیش بینی کرده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید