صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ / ۲۱:۱۴
کد خبر: 20298
گزارشگر: 464
۱۸۵
۰
۰
۱
در نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه معماری ایران بررسی شد؛

نگاه نوآورانه جایزه معماری ایران با محوریت مردم و شهر

نگاه نوآورانه جایزه معماری ایران با محوریت مردم و شهر
شانزدهمین دوره جایزه معماری ایران اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ در حالی برگزار خواهد شد که محورهای تخصصی از جمله حفاظت و احیا و همچنین، معماری شهر و محله در آن به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.


به گزارش آسیانیوز؛
احمد زهادی، مدیر مسئول مجله معماری و ساختمان و دبیر جایزه، در نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه معماری ایران که روز ۱۳ اسفندماه با حضور خبرنگاران برگزار شد، ضمن اشاره به موضوعات اصلی و مستقل جایزه برای شرکت کنندگان در تمامی مقیاس‌های ساخت‌وساز در کشور گفت: «معماری، معماری داخلی، معماری منظر، حفاظت و احیاء و همچنین، شهر و محله از جمله محورهایی هستند که در این دوره گنجانده شده و به عنوان یک ابتکار نوآورانه، معماران و هنرمندان این حوزه می‌توانند بنا بر ترجیح خود، آثارشان را در هر کدام از این محورها به صورت تخصصی ارائه کنند.»

وی درباره تاریخچه این جایزه توضیح داد: «جایزه معماری ایران از سال ۱۳۸۷ کار خود را آغاز کرد. در ابتدای کار، با عنوان «جایزه معماری داخلی» شناخته می‌شد؛ اما از آن‌جایی که آثار ارائه‌شده به مفهوم فضا می‌پرداخت و صرفا در بحث معماری داخلی محدود نمی‌شد، بر آن شدیم تا نام جایزه را به صورت کلی به «جایزه معماری ایران» تغییر دهیم. با همین رویکرد، حوزه‌های معماری منظر، معماری شهر و محله، حفاظت و احیا و… به جایزه اضافه شده‌اند و به عنوان حوزه‌های تخصصی مورد توجه قرار می‌گیرند. جایزه معماری ایران البته تحت تاثیر جایزه معماری قاره‌ای نیز قرار گرفت و به مرور تکامل یافت.»

زهادی با یادآوری تقویم برگزاری رویداد شانزدهمین جایزه معماری ایران تصریح کرد: «پوستر و فراخوان شرکت در شانزدهمین جایزه، دی ماه سال جاری اعلام شد. همچنین ثبت نام آثار برای شرکت در این جایزه، از ۱۵ تا ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۳ به صورت آنلاین و از طریق اپلیکیشن Artalk و وب‌سایت www.memary.net انجام می‌شود. اسامی پروژه‌های پذیرفته‌شده جهت راهیابی به مرحله دوم نیز اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ اعلام خواهد شد و در روزهای ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، راه‌یافتگان به مرحله دوم، این فرصت را دارند که پروژه خود را به مدت ۷ دقیقه در حضور داوران ارائه کنند. سرانجام، مراسم اهدای جوایز، در روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در سالن همایش ساختمان کوشک هنر واقع در اراضی عباس آباد تهران برگزار می‌شود.»

مدیرمسئول مجله معماری و ساختمان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره حمایت‌های دولت از جایزه معماری ایران گفت: «ما تاکنون درخواست حمایت از سوی دولت یا نهادهای بالادستی نداشتیم. اما شاید لازم باشد پیش از آن‌که به این حمایت‌ها بیاندیشیم، ابتدا پیوندی بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران و فعالان معماری و مهندسی اتفاق بیفتد.»

برگزارکننده جایزه معماری ایران، درخصوص بخش حفاظت و مرمت و احیا تصریح کرد: «این بخش درخصوص پروژه‌های تاریخی اجرا می‌شود. هویت فرهنگی یکی از رویکردهای موجود است و این موضوع برای نخستین بار برای جایزه در نظر گرفته شده است.»

شهاب میرزاییان، رئیس هیات داوران شانزدهمین جایزه معماری ایران نیز در این نشست با اشاره به اهمیت معماری در زندگی مردم، گفت: «بیشترین زمان زندگی ما در فضاهای معماری می‌گذرد و آنچه که بیشترین ارتباط را با آن داریم، معماری است. هرچند معماری گذشته با ارزش است، اما از دوره‌ای ادامه نیافت. در چنین شرایطی، جوایز معماری از جمله عواملی هستند که می‌توانند الگوساز باشند.»

وی با اشاره به تغییرات داوری دوره شانزدهم جایزه معماری ایران تصریح کرد: «امسال تصمیم داریم پروژه‌هایی را که داوری می‌شوند، به عموم معرفی کنیم و در سطح بزرگتری برای آموزش در دسترس عموم قرار دهیم؛ به این ترتیب که پروژه‌هایی که از مرحله داوری اولیه بالا می‌آیند، در یک فضای عمومی ارائه خواهند شد. همه علاقه‌مندان این فرصت را خواهند داشت که در جلسات داوری حضور یابند و از بحث‌های مطرح‌شده استفاده کنند.»

به گفته میرزاییان، توجه به اینکه هر پروژه چه پرسشی را طرح می‌کند و چگونه به آن پاسخ می‌دهد، از اصلی‌ترین معیارهای داوری خواهد بود و پروژه‌های شهری نیز مد نظر قرار خواهند گرفت.
یاسر جعفری، شادی عزیزی، شیرین صمدیان، کوروش رفیعی، مصطفی امیدبخش و هومن بالازاده از داوران این رویداد ملی بودند که در این نشست برای حضار سخن گفتند.
...

https://www.asianews.ir/u/e9J
اخبار مرتبط
ششمین سمپوزیوم معماری ترمه، توسط گروه ترمه مدیا در هتل اسپیناس پالاس تهران شد و پس از برگزاری همایش معماری، نمایشگاه متریال‌های ساختمانی افتتاح شده و شروع به کار کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید