صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ / ۲۲:۴۶
کد خبر: 20403
گزارشگر: 464
۲۲۹
۰
۰
۱۲
سی و دومین عضو ناتو؛

پایانِ هفتاد سال بی‌طرفیِ سوئد

پایانِ هفتاد سال بی‌طرفیِ سوئد
بسیاری از صاحبنظران بر این عقیده هستند که پس از جنگ اوکراین، جهان آرایش تازه‌ای به خود خواهد گرفت.

به گزارش آسیانیوز؛    در همین‌باره روز پنجشنبه سوئد به دهه‌ها بی‌طرفی پس از جنگ جهانی دوم پایان داد و به‌عنوان سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به این ائتلاف نظامی فراآتلانتیکی پیوست.

این در حالی است که پس از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، نگرانی‌ها درباره تهاجم روسیه به سایر کشورهای اروپایی افزایش یافته است.

در مراسمی که سند الحاق سوئد به ناتو به طور رسمی در وزارت خارجه آمریکا ارائه شد، اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا حضور داشتند. بلینکن در این دیدار گفت: «این یک لحظه تاریخی برای سوئد است. این برای اتحادیه، برای روابط فراآتلانتیک تاریخی است. اتحاد ناتوی ما اکنون قوی‌تر و بزرگ‌تر از همیشه است.»

کریسترسون از کاخ سفید بازدید کرد و سپس به عنوان مهمان ویژه در سخنرانی سالانه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خطاب به کنگره شرکت کرد. کاخ سفید اعلام کرد که حضور سوئد به عنوان متحد ناتو «ایالات متحده و متحدان ما را حتی امن‌تر خواهد کرد.» در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ناتو قدرتمندترین اتحاد دفاعی در تاریخ جهان است و امروز به همان اندازه برای تامین امنیت شهروندان ما حیاتی است که ۷۵ سال پیش از ویرانه‌های جنگ جهانی دوم تاسیس شد.»

https://www.asianews.ir/u/ebw
اخبار مرتبط
در حالی‌که اظهارنظر دونالد ترامپ درباره ناتو واکنش‌های گسترده‌ای به‌ویژه در میان اعضای این پیمان نظامی داشته، اروپا به‌واسطه خطری که از جانب روسیه احساس می‌کند، واکنش تندی نشان داده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید