صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ / ۱۲:۳۲
کد خبر: 20644
گزارشگر: 2
۳۰۸
۰
۰
۱
آزمون دانشگاه‌های ترکیه

زمان و نحوه ثبت نام آزمون یوس ۲۰۲۴

زمان و نحوه ثبت نام آزمون یوس ۲۰۲۴
آزمون یوس که آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه برای اتباع غیر ترک است تا سال ۲۰۲۳ هم به صورت جامع و هم به صورت مرکزی برگزار میگشت اما در سال ۲۰۲۴ فقط به صورت مرکزی برگزار خواهد شد.

آزمون یوس یا همان آزمون ورودی دانشگاه ‌های ترکیه برای افراد غیر ترک تا سال 2010 میلادی به صورت واحد برگزار می ‌شد. پس از آن هر دانشگاه برای خود به صورت جداگانه آزمون یوس برگزار کرد و از این طریق دانشجویان خارجی می‌ توانستند وارد دانشگاه ‌های ترکیه به خصوص دانشگاه‌ های دولتی شوند. به دلایل مختلف سازمان آموزش عالی کشور ترکیه (سازمانYOK) در سال 2023 اعلام کرد که تصمیم دارد مجدداُ آزمون یوس را به صورت یکپارچه برگزار کند و در نهایت تصمیم بر آن شد که از سال 2023 سازمان OSYM متولی برگزاری این آزمون شود. این آزمون که همان آزمون یوس مرکزی نام دارد قرار شد سالانه دو مرتبه به صورت جامع درکشور ترکیه برگزار گردد.
اواخر سال 2023 سازمان OSYM اعلام کرد که از این پس دانشگاه‌ های ترکیه تنها با آزمون یوس مرکزی می‌ توانند دانشجوی خارجی جذب کرده و دانشگاه‌ های دیگر امکان برگزاری آزمون یوس به صورت جداگانه را نخواهند داشت.
طبق اعلام سازمان OSYM در سال 2024 آزمون یوس مرکزی یا TR-YÖS در تاریخ ‌های 29 اردیبهشت 1403 (15/5/2024) و 6 آبان 1403(27/10/2024) برگزار می‌گردد.

تاریخ برگزاری آزمون یوس ۲۰۲۴

بر طبق اعلام این سازمان برای آزمون اول ( 29 اردیبهشت 1403) دانشجویان از تاریخ 11/12/1402 لغایت 28/12/1402 امکان ثبت نام به صورت آنلاین را خواهند داشت. هزینه ثبت نام در این آزمون 2250 لیر خواهد بود. دانشجویانی که در این بازه موفق به ثبت نام نشوند می توانند در بازه ثبت نام با تأخیر از تاریخ 7/1/1403 لغایت 9/1/1403 با هزینه 3375 لیر اقدام به ثبت نام کنند. زمان اعلام نتایج آزمون اول در تاریخ 25 خرداد ماه اعلام خواهد شد.
بازه ثبت نام آزمون دوم 26/5/1403 لغایت 12/6/1403 خواهد بود و تاریخ اعلام نتایج این آزمون نیز در 22 آبان ماه اعلام خواهد شد.

نحوه ثبت نام آزمون یوس مرکزی

بر طبق اعلام سازمان OYSM ترکیه، اهراز هویت این آزمون که در گذشته به صورت حضوری در کشور ترکیه انجام می شده است ( دانشجویان می بایست به صورت حضوری به مراکز OSYM مراجعه می کردند و اهراز هویت خود را انجام می دادند.) ، هم اکنون از طریق اپلیکیشن آزمون یوس مرکزی انجام می شود. لذا دانشجویان می بایست پس از ثبت نام در آزمون و وارد کردن اطلاعات فردی خود، این اپلیکیشن را نصب کرده و مراحل آن را انجام دهند و پس از اهراز هویت موفق، می توانند اقدام به پرداخت و انتخاب حوزه آزمون خود کنند.

احراز هویت آزمون یوس

اپلیکیشن احراز هویت آزمون یوس مرکزی TR-YOS

این اپلیکیشن در ۲ نسخه اندروید و آیفون ارائه شده است.
دانشجویان باید طی ۳ مرحله احراز هویت کنند:

  1. عکس سلفی از دانشجو
    توصیه می شود عکس با نور مناسب و با پس زمینه سفید گرفته شود.
  2. عکس از صفحه اصلی پاسپورت
    توصیه می کنیم به دلیل براق بودن این صفحه، قبل از ورود به اپلیکیشن این مرحله را امتحان کنید.
  3. عکس از صفحه پشت پاسپورت
    این آزمون هم مانند آزمون های قبلی از ۵۰۰ نمره می باشد.

شرایط پذیرش دانشجو در هر دانشگاه متفاوت خواهد بود که در بازه انتخاب رشته اعلامی از سوی دانشگاه تعیین می گردد.

مباحث آزمون

دانشجویان برای قبولی در آزمون یوس مرکزی و تحصیل در رشته هایی مانند دندان پزشکی، پزشکی، داروسازی، مهندسی و غیره می بایست به مباحث آزمون تسلط داشته باشند.مباحث آزمون یوس مرکزی شامل ریاضیات، هوش و هندسه می باشد و مباحثی مثل انتگرال، مشتق و حد و پیوستگی و... از این آزمون حذف شده اند.

توصیه می شود دانشجویان متقاضی آزمون یوس مرکزی با استفاده از منابع مختلف میزان آمادگی خود برای آزمون را افزایش دهند. قطعا شرکت در دوره های آموزشی آزمون یوس بهترین راهکار برای افزایش قبولی دانشجویان در آزمون یوس می باشد. استفاده از راهنما قطعا می تواند مسیر را هموار کند تا متقاضی بتواند بدون اتلاف وقت ، به بهترین نتیجه دست یابد. لذا کلاس های یوس به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری می توانند آمادگی دانشجویان را برای آزمون یوس به حداکثر رسانده و قبولی را تثبیت کنند.

https://www.asianews.ir/u/efr
اخبار مرتبط
آزمون یوس ترکیه به عنوان یکی از معروف‌ترین آزمون‌های داخلی در ترکیه به شمار می رود. یوس مخفف علوم پایه و یوس آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است. این آزمون برای انتخاب دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه طراحی شده است. آزمون یوس برای دانشجویانی که در دوره دومارسی سیستم آموزشی ترکیه در دبیرستان‌های عمومی یا خصوصی تحصیل می‌کنند، برگزار می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید