صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۳ فروردین ۱۴۰۳ / ۰۷:۳۷
کد خبر: 20696
گزارشگر: 464
۱۹۶
۰
۰
۰
تحقیق جدید

ارتباط بین نشستن و مرگ زودرس

ارتباط بین نشستن و مرگ زودرس
نشستن در طول روز به‌ مدت بیش از ۱۱ ساعت، ظاهراً می‌تواند خطر مرگ زودرس را تا ۵۷ درصد افزایش دهد.

به گزارش آسیانیوز؛ پیشرفت تکنولوژی در چند دهه گذشته و افزایش تعداد کارمندان دورکار، تمایل انسان به حرکت را از بین برده است. درواقع اکنون انسان‌های زیادی وجود دارند که روزانه برای مدت طولانی، چه در مقابل کامپیوتر خود در محل کار، چه در جلوی تلویزیون در خانه، می‌نشینند.

با توجه به اینکه بدن انسان برای حرکت‌کردن ساخته شده است، عدم تحرک و نشستن طولانی‌مدت می‌تواند برای سلامتی ما مضر باشد. حالا تحقیقی که توسط دانشمندان «دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو» (UCSD) انجام‌ شده است، نشان می‌دهد که نشستن بیش‌ازحد چقدر می‌تواند خطرناک باشد و حد آن چقدر است.

 در این مطالعه ۵۸۵۶ شرکت‌کننده زن ۶۳ تا ۹۹ ساله حضور داشتند و از آن‌ها خواسته شد تا به‌ مدت حداکثر هفت روز از یک دستگاه سلامتی روی لگن خود استفاده کنند تا الگوی تحرک آن‌ها ثبت شود. سپس محققان به مدت یک دهه شرکت‌کنندگان را زیر نظر گرفتند و در این بازه زمانی ۱۷۳۳ نفر از آن‌ها فوت کردند.


پس از آن، محققان با کمک مدل‌های هوش مصنوعی، مدت‌زمان نشستن شرکت‌کنندگان را تعیین و سپس تلاش کردند تا ارتباط بین مقدار نشستن و خطر مرگ آن‌ها را پیدا کنند. به گفته آن‌ها، شرکت‌کنندگانی که روزانه بیش از ۱۱  ساعت نشسته بودند، ۵۷درصد بیشتر از افرادی که کمتر از ۹ ساعت و نیم در روز می‌نشستند، در طول دوره مطالعه در معرض خطر مرگ قرار داشتند.

داده‌های این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که خطر مرگ زودرس حتی در افراد دارای برنامه ورزشی منظم نیز وجود داشته است.

اما چه میزان نشستن در طول روز بیش از اندازه تلقی می‌شود؟ به گفته دانشمندان UCSD، این مقدار ۱۱ ساعت در روز است. بااین‌حال، در تحقیقات دیگری گفته شده که نشستن حتی به‌اندازه هفت ساعت در روز هم می‌تواند خیلی زیاد باشد. همچنین تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد نباید بیش از ۳۰ دقیقه به‌طور مداوم نشست، زیرا این کار می‌تواند سطح قند خون و فشار خون را افزایش دهد.

نتیجه پژوهش حاضر در مجله Journal of the American Heart Association منتشر شده است.

https://www.asianews.ir/u/egi
اخبار مرتبط
سالانه حدود ۴۵ هزار نفر در کشور به دلایل منتسب به آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. از این میزان حدود ۹ هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا مربوط به ساکنان پایتخت است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید