صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۲۳:۴۳
کد خبر: 21227
گزارشگر: 464
۱۵۵
۰
۰
۱

چرخ‌های زنگ‌زدۀ ناوگانِ حمل‌ونقل

چرخ‌های زنگ‌زدۀ ناوگانِ حمل‌ونقل
حمل‌ونقل شهری به‌ویژه در کلان‌شهرها دیگر پاسخگوی نیاز شهروندان نیست. کافی است تنها یک روز در صف‌های طویل اتوبوس درون‌شهری به انتظار بمانید تا دریابید که تناسبی میان نیاز عمومی و ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل وجود ندارد. با این‌همه، عدم همخوانی ظرفیت و نیاز، تنها مسئله این حوزه نیست، فرسودگی و کهنسالی نیز بیماری عمده ناوگان حمل‌ونقل کشور است. چه این‌که رئیس ستاد نوسازی ناوگان حمل‌ونقل اذعان کرده ۳۷ درصد از ناوگان حمل‌ونقل فرسوده است.

به گزارش آسیانیوز، مهران سالاریه، رئیس ستاد نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل سازمان توسعه و نوسازی صنایع در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «مجموع خودروهای در حال تردد کشور ۳۵ میلیون و ۱۵۹ هزار هست که ۱۳ میلیون و ۵۱ هزار دستگاه فرسوده هستند. یعنی میانگین نرخ فرسودگی خودروهای کشور ۳۷ درصد است. بالاترین شاخص در کاهش آلودگی هوا را اسقاط خودروهای فرسوده دارند و هشت درصد تصادفات جاده‌ای ناشی از فرسودگی خودروهاست.»

  سالاریه ادامه داد: «در همین راستا براساس قانون ۱۰ ساماندهی صنعت خودرو بیش از ۷۲ هزار خودرو در سال ۱۴۰۲ اسقاط شدند که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۱، ۲۲۸ درصد رشد داشت، برای بخشی از این اسقاط جایگزین انجام شد این خودروها کاربری های گوناگون داشتند و شامل خودروهای سواری عمومی و تاکسی وانت و تجاری سنگین می شدند. بر همین اساس همه باید برای خودروهای نوشماره چه تولید داخل و چه وارداتی گواهی اسقاط ارایه دهند وتولیدکنندگان نیز باید ۲۰ درصد از تولید خود را به نوسازی ناوگان اختصاص دهند. گفتنی است قیمت گواهی اسقاط را سازمان حمایت تعیین می کند.»

رئیس ستاد نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل در ادامه به موضوع خودروهای برقی پرداخت و اظهار کرد: «برقی‌سازی خودرو از سال گذشته با تأکید وزیر صمت شتاب گرفته است. ستاد نوسازی نیز در این زمینه مشوق های در نظر گرفته و به طور مثال خودروهای برقی معاف از عوارض نوسازی هستند و واردات خودروهای تمام برقی و هیبریدی کامل نیز از عوارض نوسازی معاف است البته این معافیت ها در صورتی اعمال می شود که این خودروها در حمل‌ونقل عمومی استفاده شوند.»

وی در ادامه یادآور شد: «امسال را سال اسقاط موتورسیکلت به ویژه در کلان شهرها اعلام کردیم این در حالیست که تاکنون اسقاط موتورسیکلت بسیار ضعیف بوده است. امسال ۲۱۰ هزار موتورسیکلت اسقاط خواهد شد. بر همین اساس سازندگان موتورسیکلت باید گواهی اسقاط موتورسیکلت ارایه دهند. در سال جاری باید ۲۵۵ هزار دستگاه وسیله نقلیه نوسازی شود.» سالاریه درباره برقی‌سازی ناوگان اتوبوسرانی کشور هم عنوان کرد: «با خودروسازان داخلی برای برقی‌سازی اتوبوس ها قرارداد امضا شده، اما باز هم نیاز به واردات داریم.»

https://www.asianews.ir/u/eoP
اخبار مرتبط
بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران که به تصویب هیأت تطبیق فرمانداری تهران رسید، افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی، اتوبوس و مترو از ابتدای امروز اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ انجام گرفت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید