صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۱۲:۲۱
کد خبر: 21466
گزارشگر: 464
۱۴۷
۰
۰
۲
اقدام جدید مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده

ماری‌جوانا در فهرست موادمخدر کم‌خطر آمریکا قرار می‌گیرد؟

ماری‌جوانا در فهرست موادمخدر کم‌خطر آمریکا قرار می‌گیرد؟
این امر پس از آن صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در اکتبر ۲۰۲۲ خواستار بازنگری قانون فدرال ماری‌جوانا شد و برای عفو هزاران آمریکایی که به دلیل داشتن این ماده محکوم شده بودند، اقدام کرد.

به گزارش آسیانیوز؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌گوید اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده قصد دارد ماری جوانا را به عنوان یک ماده مخدر کمتر خطرناک طبقه‌بندی کند. اقدامی که در صورت اجرایی شدن یک تغییر تاریخی در خصوص سیاست‌های این کشور در قبال مواد مخدر خواهد بود.

پیشنهاد این نهاد آمریکایی باید توسط دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید مورد بررسی قرار گیرد. اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده البته در پیشنهاد خود به طول کامل ماری جوانا را برای استفاده تفریحی قانونی نمی‌کند اما اذعان دارد که این ماده پتانسیل کمتری برای سواستفاده نسبت به برخی از خطرناک‌ترین مواد مخدر مانند حشیش دارد.

در صورتی که این موضوع به نتیجه برسد آخرین مانع نظارتی قابل توجه در مسیر اعمال محدودیت‌های استفاده از ماری جوانا، برداشته خواهد شد.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در اکتبر ۲۰۲۲ خواستار بازنگری قانون فدرال ماری‌جوانا شد و برای عفو هزاران آمریکایی که به دلیل داشتن این ماده محکوم شده بودند، اقدام کرد. او همچنین از فرمانداران و رهبران محلی خواسته است تا اقدامات مشابهی را برای پاک کردن محکومیت‌های ماری جوانا انجام دهند.

بایدن در ماه دسامبردر این خصوص گفته بود: «سوابق کیفری برای استفاده و نگهداری ماری جوانا موانع بی موردی را برای اشتغال، مسکن و فرصت‌های آموزشی ایجاد کرده است. زندگی‌های بسیاری به دلیل رویکرد ناموفق ما نسبت به ماری‌جوانا از بین رفته است. وقت آن رسیده که این اشتباهات را اصلاح کنیم.»

اعلام این مسئله در سال انتخابات می‌تواند آرای قابل توجهی را به ویژه در میان جوانان به سبد جو بایدن بیفزاید.

در پاییز گذشته موسسه گالوپ در یک نظرسنجی اعلام کرد که بیش از ۷۰ درصد از بزرگسالان آمریکا از قانونی شدن استفاده از ماری جوانا حمایت می‌کنند. این عدد بیش از دو برابر ۳۰ درصدی است که در سال ۲۰۰۰ و مطابق با نظرسنجی‌ها از چنین تصمیمی حمایت کرده بودند.

با این حال برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که «اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده» نباید سیاست خود را درباره مصرف ماری‌ جوانا تغییر دهند چرا که چنین اقدامی می‌تواند عوارض جانبی برای سلامت جوانان و جامعه به همراه داشته باشد.

پیش از این دولت آلمان روز اول آوریل با وجود مخالفت‌های فراوان شماری از سیاست‌مداران و انجمن‌های پزشکی مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی اعلام کرده بود. در قانون جدید آلمان بزرگسالان بالای ۱۸ سال مجاز به حمل ۲۵ گرم ماری‌جوانای خشک و پرورش حداکثر سه بوته گیاه آن در خانه هستند.

پیش از این مالت و لوکزامبورگ هم با تصویب قوانین مشابهی استفاده تفریحی ماری جوانا را مجاز اعلام کرده بودند.

https://www.asianews.ir/u/esM
اخبار مرتبط
از اول ژوئیه، آلمان قصد دارد انجمن‌های کشت قانونی ماری‌جوانا را برای عضویت افراد و دسترسی قانونی به این ماده راه اندازی کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید