صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۰۹:۳۵
کد خبر: 21533
گزارشگر: 464
۱۹۶
۰
۰
۰
یادداشت| پروفسور سیدحسن امین

نگاهی به موزه عکاسی کاووس

نگاهی به موزه عکاسی کاووس
استاد کاووس گودرزی از برترین‌های هنر عکاسی ایران است. یک فیلسوف یونانی گفته بود: هیچ کس نمی‌تواند در یک رودخانه‌، دوبار شنا کند؛ چون در گذر زمان، هم با جریان آب رودخانه عوض می‌شود و هم شخص تغییر می‌کند.  به گزارش آسیانیوز؛ به‌قول شاعر: جهان و هرچه در آن است، جمله در گذر است. اما هنرمند عکاس، با ثبت یک لحظه معین به نوعی زمان را متوقف می‌کند و حتی حرکت را به صورت سکون به گونه‌ای ابدی ماندگار می‌کند، مجموعه عکس حاضر گواه صادق این واقعیت است:

ما نمانیم و عکس ما، ماند

گردش روزگار، بر عکس است

دوربین عکاسی نزدیک به صد و پنجاه سال پیش در سلطنت محمدشاه قاجار به ایران وارد شد.‌ بزرگترین فیلسوف ایرانی در عصر قاجار، حاج ملاهادی سبزواری بود. عکاسباشی ناصرالدین شاه قاجار به دستور شاه از بزرگترین چهره فلسفی زمانه عکسی گرفت و فیلسوف با دیدن عکس خود شگفت‌زده شد و گفت: ما «اعراض را قابل انتقال نمی‌دانستیم»، چرا که وقتی سایه انسان در آفتاب یا عکس انسان در آب یا آینه بیفتد، به محض عبور انسان از مقابل آفتاب یا از روبه‌روی آب یا آینه، آن سایه و عکس از میان می‌رود و چیزی از آن‌ها بر جای نمی‌ماند. حالا عکاسی این امر را زیر سوال برده است و عکس مرا که دیگر کنار دوربین نیستم، ماندگار کرده است. به قول ابن امین: به عکس عمر من، ای عکس! ماندگار تو باش

من پیشترها به آتلیه کاووس آمده و عکس پرسنلی گرفته بودم، اما در بازدیدی که اخیراً همراه دوستان فرهیخته از موزه تخصصی عکس استاد کاووس گودرزی به عمل آوردم، به قول سعدی، بوی گلم چنان مست کرد که دامنم از دست برفت‌. این موزه با این شاهکارهای عکاسی، دیدنی و ستودنی و سرمایه‌ای ملی برای هنر ایرانی است.

غیر از هنر که تاج سر آفرینش است

دوران هیچ سلطنتی جاودانه نیست شرح عکس: در موزه عکس، به‌همراه کاووس گودرزی؛ استاد هنر عکاسی (نفر اول از سمت چپ)


https://www.asianews.ir/u/etS
اخبار مرتبط
تعدادی از تألیفات پروفسور حسن امین، فیلسوف و حقوقدان معاصر، در انجمن فرهنگی و نیکوکاری سبزواری‌های مقیم مشهد، ۲۷ مهرماه معرفی و نقد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید