صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۲۲:۵۰
کد خبر: 21578
گزارشگر: 464
۱۵۷
۰
۰
۵
حفظ پول ملی

ارزشِ از دست‌رفتۀ ریال

ارزشِ از دست‌رفتۀ ریال
هرچند از بام تا شام، تریبون‌های رسمی سعی دارند عموم مردم را از رفتن به سمت بازار دلار و طلا منع کنند، اما به‌راستی برای آن‌کس که بخواهد سرمایه‌اش حداقل برای چند ماه حفظ شود، چه چاره‌ و راه گریزی باقی مانده است؟ در واقع در این‌جا، بحث سوداگری و تلاش برای کسب منفعت‌های کلان در میان نیست، حفظ ارزش دارایی‌ها تنها خواسته مردم و فعالان اقتصادی است.

به گزارش آسیانیوز؛ رئیس اتاق اصناف تهران به‌درستی گفته است: «هم فعال اقتصادی و هم مردم عادی پول ملی را خسارت می‌بینند و می‌دانند. از این‌رو مسئولان کشور باید برای این موضوع تدبیری بیندیشند تا ریال حداقل برای یک سال پشتوانه داشته باشد.»

حمیدرضا رستگارپور در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه بودجه‌ریزی نباید به گونه‌ای باشد که مردم را به سمتی هدایت کند که پول را به کالا تبدیل کنند، تأکید کرد: «تقریبا تمام مردم هیچ علاقه‌ای به نگهداری ریال ندارند و هم فعال اقتصادی و فعال در کسب‌وکارها و هم مردم عادی پول ملی را خسارت می‌بینند و می‌دانند. از این رو مسئولان کشور باید برای این موضوع تدبیری بیندیشند تا ریال حداقل برای یک سال پشتوانه داشته باشد، یعنی مردم مطمئن شوند که ارزش این پول حداقل یک سال حفظ می‌شود و این خواسته ما در اصناف هم است.»

رئیس اتاق اصناف تهران درباره اثر وضع مالیات بر افزایش قیمت کالاها اظهار داشت: «یکی از موضوعاتی که باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود دقیقا موضوع مالیات است و وقتی در قانون بودجه سهم مالیات را مشخص می‌کنند اینکه چقدر از بودجه قرار است از مالیات تامین شود. این سهم خود به خود اثر وضعی خود را بر روی قیمت تمام شده کالا می‌گذارد. در واقع این هشدار را می‌دهد که انواع کالا براساس قانون بودجه تا چه حدی و تا چه درصدی گران می‌شوند و افزایش قیمت هم در نهایت منجر به کاهش قدرت خرید مردم می‌شود و با وجود اینکه هنوز مالیات سال ۱۴۰۳ اعمال نشده اما شاهد گرانی‌های پیش از موعد آن هستیم.»

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه این آلارم‌ها منجر به ایجاد انتظارات تورمی می‌شوند، گفت: «این انتظار تورمی برای تمام کالاها وجود دارد و قدرت خرید مردم هم نسبت به خرید کالا به طور قطع کمتر می‌شود و می‌بینیم در حالی که کمتر از دو ماه از سال گذشته، اما برخی از کالا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شده‌اند و تنها دلیل آن هم انتظارات تورمی است. دولت باید تدبیری برای انتظار تورمی ایجادشده داشته باشد. در جامعه این تصویر ایجاد می‌شود که مطمئن هستند که کالا گران می‌شود، اما این افزایش قیمت چه زمانی قرار است اعمال شود و اساسا علت آن چیست؟ در حالی‌که گفته می‌شود برای مثال قرار است که تا انتهای سال قیمت جدید اعمال شود، اما در ابتدای سال اثر آن را می‌بینیم.»

رئیس اتاق اصناف تهران در پایان سخنانش گفت: «در مجموع برداشت ما در اتاق اصناف این است که سال ۱۴۰۳ می‌تواند سال پررونقی باشد و عوامل متعدد این موضوع را نشان می‌دهند و امسال فرصت‌های خاصی برای رونق اقتصاد دارد و اینگونه تلقی می‌شود اوضاع تیره و تار هم نیست.»

https://www.asianews.ir/u/euB
اخبار مرتبط
بانک مرکزی امروز (یک‌شنبه) به علت تعطیلی بازارهای جهانی نرخ رسمی ۴۷ ارز عمده را بدون تغییر اعلام کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید