صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۲۲:۳۵
کد خبر: 21828
گزارشگر: 464
۲۲۲
۰
۰
۳
گفت‌وگو با ایمان جوانشیر، مدیرعامل شرکت «مهندسین مشاور هامون راه

هدف ما این است کشور را از واردات تجهیزات بی‌نیاز کنیم

هدف ما این است کشور را از واردات تجهیزات بی‌نیاز کنیم
همایون فدایی ـ در آخرین روز نمایشگاه بزرگ بین‌المللی نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع وابسته، فرصتی پیش آمد تا در حاشیه نمایشگاه، با ایمان جوانشیر، مدیرعامل شرکت «مهندسین مشاور هامون راه» گفتگویی داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید:

 

* نمایشگاه امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و همچنین نقاط قوت و ضعفش را بیان کنید.

برگزاری هر نمایشگاهی به هر حال دارای نقاط قوت و ضعفی هست، ولی در کل، نقطه‌عطفی به‌حساب می‌آید در بحث بازاریابی اکثر شرکت‌‌ها. نمایشگاه صنعت نفت و گاز هم به‌همین شکل است. حضور شرکت‌‌های داخلی خیلی در این نمایشگاه پررنگ بود. البته متأسفانه حضور شرکت‌‌های خارجی نسبت به قبل کمتر شده که آن هم به دلیل برخی مشکلات خاص در عرصه بین‌المللی است که البته فکر می‌کنم بشود با یک سری تمهیدات، اکثر شرکت‌‌های دیگر را از بقیه نقاط دنیا به اینجا آورد و از حضور آن‌ها استفاده کرد. در مجموع، نحوه برگزاری نمایشگاه مثبت بود و ما هم از دوستان و برگزارکنندگان ممنون هستیم.

فدایی

* از نظر شکلی و فرم برپایی، شکل غرفه‌بندی، غذا، پارکینگ، تهویه، آلودگی صوتی و غیره چگونه بود؟ و اینکه چقدر به اهداف موردنظرتان در این نمایشگاه توانستید نزدیک شوید؟


از منظر شکلی اگر بخواهیم نگاه کنیم (حالا ما چون نمایشگاه‌‌های خارجی اطراف ایران را هم شرکت کردیم) خیلی از دوستان انتقاد می‌کنند که خیلی ترافیک وجود دارد. من می‌گویم در همه نمایشگاه‌‌های دنیا این ترافیک وجود دارد. ولی یک سری زیرساخت‌‌ها هم هست که در این نمایشگاه از خیلی سال پیش دارد انجام می‌شود. مثلاً ما در بخش تهویه و خدمات جانبی شرایط بهتری داشتیم، ولی هنوز جا دارد که دوستان مدیریت بهتری به خرج دهند. موضوع دیگر بحث تخصیص غرفه‌‌ها به شرکت‌‌هاست که باید برای آن دقت نظر بیشتری صرف بشود.

از منظر مفهومی هم اگر بخواهیم نگاه کنیم، درخصوص بحث‌‌های نرم‌افزاری، حضور شرکت‌‌های اصلی کارفرمایی، به اضافه شرکت‌‌هایی که در رده‌‌های مختلف از پیمانکاران، تأمین‌کنندگان، سازندگان، و امثال آن‌ها هستند، این نمایشگاه فرصت خیلی خوبی را ایجاد کرد که در واقع مجموعه جلساتی را که شاید بخواهید برای دیدار با افراد مختلف، در روزهای مختلفی برگزار کنید، اینجا در حاشیه نمایشگاه می‌توانید سریعا برگزار کنید. یکی از نقاط قوت نمایشگاه همین مساله بود و من فکر می‌کنم به بخش بزرگی از آن برآورد ذهنی و اهدافی که داشتیم، در این نمایشگاه رسیدیم.

* شما اگر به‌جای مجریان نمایشگاه بودید، چه تغییراتی را برای برگزاری در سال دیگر انجام می‌دادید؟

به‌نظر من این نمایشگاه واقعاً جا دارد از منظر فضای فیزیکی واقعاً گسترش بیشتری پیدا کند، بعضی از سالن‌‌ها ظاهرا به خاطر مشکلات ایمنی که دارند، نتوانستند در سرویس‌دهی و امثالهم موفق باشند. این موضوعی است که خیلی جا برای کار دارد تا فضای ایمنی غرفه‌‌ها بیشتر شود و فضای فیزیکی بیشتری در اختیار شرکت‌‌ها قرار بگیرد. دوم این‌که از منظر بحث غرفه‌بندی، اختصاص غرفه‌‌ها با دقت بیشتری انجام شود. البته امسال خیلی بهتر از سال‌‌های گذشته بود.
فدایی

* در حال حاضر، چه خدماتی را تولید و عرضه می‌کنید؟

شرکت «مشاور ‌‌هامون راه» در زمینه طراحی و ساخت پکیج‌‌های فرایندی عمل می‌کند و جزء شرکت‌‌هایی است که در بازار جدیدتر است. ما سعی کردیم که هدفمان این باشد که کشور را از واردات تجهیزات تا حد زیادی بی‌نیاز کنیم و از نظر واردات تجهیزات بتوانیم رقابت خوبی در درون کشور داشته باشیم و از تأمین‌کنندگان داخلی خودمان بیشتر استفاده کنیم و همزمان، پروژه‌‌های متعددی هم داشته باشیم. امید هم داریم که با حمایت بیشتر مدیران بتوانیم توسعه بهتری در آینده داشته باشیم.

* شرکت شما چند سال است که دایر شده؟

شرکت مهندسی «‌‌هامون راه» سابقه‌ای حدودا 32 ساله دارد و تقریبا شرکتی پرسابقه است. من حدود 11 سال است که در این شرکت فعالیت می‌کنم.

* از این کارنامه 13 ساله بگویید؟

اگر خیلی خلاصه بگویم، ما افتخار داریم که حدودا 63 قرارداد را با صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و نیروگاه عقد قرارداد کردیم. حدود 53، 54 تا از این قراردادها کاملاً تحویل شده است و بقیه‌اش هم در حال اجرا است. بزرگترین افتخار ما این است که توانستیم پنجاه و اندی قرارداد، یعنی بالغ بر 90 درصد قراردادهایی که گرفتیم را کاملاً به اتمام برسانیم. بقیه‌اش هم در حال اجرا است و برای هیچ‌کدام از این قراردادها مشکل کیفی ایجاد نشده است و توانستیم رضایت‌مندی کارفرمایان را جلب کنیم.

* لطفا برای مخاطبان از طرح‌های توسعه‌تان برای آینده بگویید؟

از نظر گسترش فیزیکی، ما تا الان خدمات مهندسی و بازرگانی را در دفتر خودمان انجام می‌دادیم و خدمات ساخت را در کارخانه‌ای در استان تهران. حالا به‌دنبال این هستیم که واحد جدیدی برای تولید، نزدیک به کارفرمایان اصلی در جنوب کشور ایجاد کنیم مانند ماهشهر خوزستان و در آنجا بتوانیم خدماتی بهتر، سریع‌تر و جذاب‌تر داشته باشیم. در واقع کمک کنیم که هر واحدی که به آن مناطق می‌رود، اشتغال‌زایی در آن منطقه بهتر ‌شود. درواقع مستقیم و غیرمستقیم هر واحدی وقتی جایی برود حداقل 50 درصد شغل مستقیم و 200 تا 300 شغل غیرمستقیم وابسته تولید می‌کند. این باعث می‌شود که توزیع ثروت در کشور بهتر عمل کند و از مرکز دور شود. در حاشیه‌‌های کشور در مراکز جنوبی که متأسفانه استان‌‌های محروم هستند، انشاءالله بتوانیم به اهدافی برسیم و به توزیع بهتر ثروت در این مناطق، کمک کنیم.

* چشم‌انداز صنعت نفت را در شرایط فعلی اقتصادی ایران بالنده می‌بینید، یا در حال سکون؟

اگر واقعیت را نگاه کنیم ما الان با پدیده گازی کلپس گازی در صنایع مواجه شدیم و پدیده‌ای است که از چند سال پیش کارشناسان خیلی تذکر جدی نسبت به آن داده بودند. در چشم‌اندازی که داریم، ما با این کلپس‌‌های نفتی هم مواجه خواهیم شد. کلپس به این معنی است که میزان تولید گازی که داریم در یک سری از فصول، کمتر از مقدار نیازمان است. ولی باید در این سال‌ها برنامه‌ریزی می‌شد تا ذخیره‌سازی گاز انجام شود. گازهای مشعل یا فلری که می‌سوزد آلایندگی محیط زیستی ایجاد می‌کند، که باید در این خصوص برنامه‌ریزی شود. البته انجام شد ولی بسیار دیر انجام شد و در موقعیت مناسب و در زمان خودش انجام نشد و این باعث شد تا کمبود گازی داشته باشیم. در نتیجه دچار بن‌بست گازی در فصول سرد سال شدیم و همچنین بن‌بست در فصول گرم سال در زمینه برق. این زیرساخت در واقع خدمات سرویس‌‌های جانبی است که اگر توسعه کافی و وافی پیدا نکند، و شرکت ملی پتروشیمی، شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز هر سه با هم، با متولیان این امور برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری نکنند، واقعاً با معضلات بسیار بدتری مواجه خواهیم شد و اگر نتوانیم این معضل را حل کنیم، در سال‌‌های پیش رو نزدیک به رکود و بعد از آن هم به‌سمت افول خواهیم رفت.

* اگر قرار باشد از شخصیت حقیقی، حقوقی یا ارگانی گله‌‌مند باشید، بفرمایید؟

ما خواهشی که از دو نهاد اساسی داریم این است که از دو منظر نیاز به دقت بیشتری از سوی متولیان هست؛ یک بحث مربوط به مسائل حقوقی و قراردادی و امنیت مناقصات و قراردادها است چون در این زمینه رویه‌‌های خیلی خطرناکی ایجاد می‌شود که خیلی مساله مهمی است و متولیان در این خصوص، باید برنامه‌ریزی و دقت نظر داشته باشند. الحمدالله هنوز معضل سیستماتیک فسادی تولید نشده است، ولی اگر جلویش را نگیرند به آن‌جا هم خواهد کشید.

دومین موضوع این است که نگاه تمرکززدا و انحصارگرایانه را کاملاً بشکنند و فرصت‌‌های بیشتری در اختیار شرکت‌‌های جوان قرار دهند، این باعث می‌شود که در عین اینکه از داخل حمایت می‌شود، یک موی باریکی برای ایجاد تعادل بین ساخت داخل و واردات ایجاد شود و همچنین باعث انحصار نشود که خدای نکرده اینطور نباشد که چون فرضا واردات یک نوع کالایی در ایران ممنوع است، پس من می‌توانم با هر کیفیتی و با هر قیمتی که خواستم آن کالا را تولید کنم و بفروشم. نباید این اتفاق بیافتد. از آن طرف، از تولید‌کننده داخلی حمایت بیشتری شود که در این زمینه وزارت صمت و وزارت نفت خیلی با دقت بیشتری باید کار کنند.

* شما کارتان بیشتر خدماتی است یا تولید؟

ما تولیدکننده هستیم. البته خدمات هم ارائه می‌دهیم ولی اصل کار ما تولید و ساخت پکیج‌‌ها است.

* آیا در مسیر ساخت پکیج‌‌ها، کنترل، تست و آزمایش هم دارید؟

نظارت ما در دو بخش است: یکی نظارت‌‌هایی در حین ساخت که در واقع برنامه‌ای داریم به نام آی تی پی، که پلن تست و بازرسی در حین ساخت کاملاً با دقت رعایت می‌شود. پس از ساخت هم ما بحث پیشرو اندازی، راه‌اندازی و عمل‌کردی را در تعهدات شرکتمان داریم و خیلی با دقت سعی می‌کنیم این مساله را پیگیری کنیم. خدا را شاکریم که تا امروز تجهیزی از این مجموعه بیرون نرفته که در پلنتی کار نکند. من همیشه گفتم بزرگترین تبلیغ ما این است که اگر می‌خواهید با همه مشتریانی که از ما کالا خریدند، تماس بگیرید و از کیفیّت کار ما را بپرسید، آن‌ها خودشان از میزان رضایتمندی‌شان خواهند گفت.

* اگر قرار باشد از کسی تشکری داشته باشید، بفرمایید؟

اول از همه به رسم ادب، تشکر خیلی ویژه دارم از خانواده، پدر و مادر و همسرم که بسیار کمک کردند و از حمایت ما دریغ نکردند و سختی کارهای ما را تحمل کردند. از همه ممنونیم که با حمایت بی‌دریغ‌شان باعث شدند ما موفقیّت نسبی داشته باشیم و بتوانیم پیشرفت کنیم. دوم این‌که بر خودم واجب می‌دانم از همکاری صمیمانه و وفادارانه همکاران، در همه بخش‌‌های مهندسی، بازرگانی و خدمات قدردانی کنم. دست آن‌ها را به گرمی و مهر می‌فشاریم که باعث شدند این مجموعه سرپا بماند. این مجموعه مانند یک ساعت از تعداد زیادی چرخ‌دنده تشکیل شده، که این چرخ‌دنده‌‌ها باید بچرخند تا این ساعت درست کار کند.

ممنون هستم از سیستم کارفرمایی اصلی کشور، مثل شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، مناطق نفت‌خیز و امثالهم. می‌بینیم که تلاش زیادی می‌کنند و انشاءالله با پیگیری بهترشان، نتایج بهتری داشته باشیم. همچنین از دوستان عزیزمان در بانک‌‌ها که حمایت خوبی از ما دارند، بخصوص بانک تجارت، بانک پاسارگاد، بانک پاسارگاد جهان کودک، بانک تجارت میدان ونک که خیلی زحمت کشیدند و همیشه همراه ما هستند و مثل یک شریک خوب، باعث رشد و پیشرفت ما می‌شوند. بدون همکاری این نهاد‌‌ها پیشرفت خیلی طاقت‌فرسا و سخت است. از همه سپاسگزاریم. از روزنامه وزین آسیا هم متشکرم از این‌که این فرصت را برای گفتگو در اختیار ما قرار داد.

عکس: خدیجه جعفری

https://www.asianews.ir/u/eyG
اخبار مرتبط
همایون فدایی ـ در دومین نمایشگاه خشکبار و صنایع، در غرفه «تبریزکار» با محمود سبزی رئیس هیأت مدیره شرکت ماشین‌سازی خشکبار صنعت تبریزکار گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید