صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۰۹:۲۶
کد خبر: 21833
گزارشگر: 464
۱۴۷
۰
۰
۰
جزئیات کامل

همه چیز درباره مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر

همه چیز درباره مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر
مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر به گردن فروشنده است و برای مدل‌های داخلی که امسال روانه بازار می‌شوند چیزی بین دو تا کمتر از شش میلیون خواهد بودمالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر به گردن فروشنده است و برای مدل‌های داخلی که امسال روانه بازار می‌شوند چیزی بین دو تا کمتر از شش میلیون خواهد بود
مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر داخلی معادل یک درصد ارزش آن محصول محاسبه می‌شود اما عددی که سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان قیمت روز تعیین می‌کند، کمتر از نرخ‌های اعلامی در بازار آزاد است.

به گزارش فرارو، مالیات نقل‌وانتقال خودرویی مثل دنا پلاس اتوماتیک آپشنال که گرانقیمت‌ترین سواری داخلی است و تا مرز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون هم به خریداران پیشنهادی می‌شود، به‌جای ۱۲ میلیون تومان، کمتر از شش میلیون خواهد بود.

این عدد برای ارزان‌ترین سواری‌های فعلی به حدود دو میلیون تومان می‌رسد. مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر مثل بقیه مدل‌های دست‌دوم به گردن فروشنده است و تا زمانی که تکلیف آن مشخص نشود، اجازه تعویض پلاک صادر نمی‌شود.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر چرا دریافت می‌شود؟


مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر با بقیه معاملات مرسوم و روزانه تفاوتی ندارد. دولت روی هر نوع خرید یا فروش، مالیات می‌گیرد و معامله خودرو در هر حالتی از این قاعده مستثنی نیست. به‌هر حال یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین بودجه هر کشوری همین بحث مالیات محسوب می‌شود و مالیات خریدوفروش خودرو هم از گذشته وجود داشته است.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر که از کارخانه تحویل حواله‌داران می‌شود، البته به عهده خود کارخانه است، اما وقتی بحث انتقال ثانویه سند و فروش خودرو در بازار آزاد مطرح می‌شود، مالیات نقل‌وانتقال خودرو به‌خاطر معامله جدیدی که شکل می‌گیرد، دوباره وسط می‌آید و باید تکلیف آن روشن شود.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر چه زمانی باید پرداخت شود؟


مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر شرایطی مشابه مدل‌های کارکرده دارد. براساس ابلاغیه سازمان امور مالیاتی، فروشنده‌های وسائل نقلیه باید قبل از انتقال سند و تعویض پلاک، تکلیف مالیات فروش خودرو را مشخص کنند. قانونی که تقریبا از دو سال پیش یعنی اولین روز فروردین ۱۴۰۱ اجرا شده است.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر به این ترتیب جنبه اجباری دارد و در صورت پرداخت‌نکردن مالیات، اصلا کار به مرحله انتقال و تعویض پلاک خودرو نمی‌رسد.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو از فرمول پیچیده‌ای پیروی نمی‌کند و مثل شرایطی که موقع محاسبه بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه وجود، یکسری از فاکتور در تعیین عددورقم نهایی تاثیرگذار خواهند بود. به‌عنوان مثال مالیات معامله خودرو برای همه ماشین‌ها یکسان نیست و هرچقدر مدل خودرو جدیدتر باشد، مالیات نقل‌وانتقال خودرو بیشتر می‌شود. از طرفی نوع خودرو هم در تعیین رقم مالیات نقل‌وانتقال خودرو موثر است و نرخ جابجایی مدل‌های اقتصادی داخلی و محصولات وارداتی تفاوت دارد.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر داخلی که امسال روانه بازار می‌شوند از دو میلیون و ۱۳۵ هزار تومان شروع می‌شود

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر به شکلی محاسبه می‌شود که هرچقدر خودرو در کلاس بالاتری از نظر مدل و آپشن‌ها قرار داشته باشد، مبلغ مالیات نیز به همان اندازه بالا می‌رود. اساسا هرچقدر که مدل وسیله نقلیه جدیدتر باشد، مالیات نقل‌وانتقال خودرو هم بالا می‌رود.

بر اساس همین فاکتور سال ساخت، مالیات خودرو‌های قدیمی هزینه کمتری می‌تراشد و هرچقدر از تاریخ تولید بگذرد، رقم مالیات نقل‌وانتقال خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر بر همین اساس معادل یک درصد ارزش آن خودرو خواهد بود. اما فراموش نکنید قیمتی که سازمان امور مالیاتی برای هر خودرویی تعیین می‌کند، نسبت به آن چیزی که در بازار آزاد و ذهن من و شما وجود دارد، خیلی کمتر است.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر داخلی معادل یک درصد ارزش آن مدل محاسبه می‌شود، اما عددی که سازمان امور مالیاتی کشور به آن قیمت روز تعیین کرده، خیلی کمتر از نرخ‌های اعلامی در بازار آزاد است.

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفرکیلومتری مثل پژو ۲۰۶ تیپ ۳ دنده‌ای سقف‌شیشه‌ای که الان در بازار آزاد حول‌وحوش ۶۵۰ میلیون دست به دست می‌شود، فقط دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. چطوری؟ سازمان امور مالیاتی قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۳ سقف‌شیشه‌ای را اساسا ۲۲۰ میلیون تومان درنظر می‌گیرد و یک درصد از این مبلغ، همان دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی است که باید فروشنده از جیب کنار بگذارد.

مالیات نقل‌وانتقال گرانقیمت‌ترین خودرو داخلی کشور یعنی دنا پلاس اتوماتیک آپشنال، به شش میلیون تومان نمی‌رسد.

چون سازمان امور مالیاتی ارزش این محصول را براساس جدول معروف مأخذ محاسبه مالیات نقل‌وانتقال انواع خودرو‌های سبک و سنگین تولید داخل، ۵۸۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌داند.

محصولی که در بازار آزاد حتی تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون هم به خریداران پیشنهاد می‌شود، اما نهایتا فروشنده چنین خودرویی باید پنج میلیون و ۸۹۳ هزار تومان برای مالیات نقل‌وانتقال خودرو پرداخت کند.

 

 

مدل

مالیات نقل‌وانتقال خودرو صفر

پژو 206 تیپ3 دنده‌ای سقف‌شیشه‌ای

دو میلیون و 200 هزار تومان

پژو 207 دنده‌ای

دو میلیون و 820 هزار تومان

انواع پژو پارس با موتور XU7p

دو میلیون و 540 هزار تومان

سورن پلاس دوگانه‌سوز با موتور EF7

سه میلیون و 150 هزار تومان

رانا پلاس

دو میلیون و 777 هزار تومان

دنا پلاس توربو اتومات آپشنال

پنج میلیون و 893 هزار تومان

تارا V4

پنج میلیون و 800 هزار تومان

ساینا S دنده‌ای

دو میلیون و 162 هزار تومان

کوییک دنده‌ای ساده

دو میلیون و 135 هزار تومان

شاهین G اتوماتیک

پنج میلیون و 460 هزار تومان

https://www.asianews.ir/u/eyM
اخبار مرتبط
رئیس سازمان امور مالیاتی بااشاره به وضع مالیات براساس قیمت خودروها گفت: بر این باور هستیم که مالیات را باید از کسانی اخذ کنیم که توان پرداخت بیشتری دارند، وصول مالیات باید منطبق بر قانون باشد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید